Česká pošta začala prodávat známky s portréty Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma
15. června 2023 (12:05)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Šafránková se zřejmě nejvíce proslavila titulní rolí z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku, Abrhám se divákům zřejmě nejvýrazněji zapsal do paměti jako záletný doktor Blažej ze seriálu Nemocnice na kraji města a v roli podvodníka ve filmu Vrchní, prchni!
Česká pošta dnes začala prodávat dvě poštovní známky s portréty nedávno zesnulých herců Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma. Grafickou podobu známek v nominální hodnotě 34 korun vytvořil Jan Maget. Do oběhu jich půjde téměř 90.000. Pošta o tom informovala na svém webu. Maget je autorem i dalších známek s českými herečkami a herci vydaných v posledních letech.
Příležitostné poštovní známky jsou součástí edice Herečky a herci. "Celkem vychází 88.000 známek, cena každé z nich je 34 korun. Zájemci si nové známky, které lze pořídit samostatně, nikoli v celém kompletu, mohou zakoupit na přepážkách nebo na e-shopu České pošty," řekl mluvčí podniku Matyáš Vitík.
Šafránková zemřela ve věku 68 let v červnu 2021, její manžel Abrhám loni v květnu ve věku 82 let. Šafránková se zřejmě nejvíce proslavila titulní rolí z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku, Abrhám se divákům zřejmě nejvýrazněji zapsal do paměti jako záletný doktor Blažej ze seriálu Nemocnice na kraji města a v roli podvodníka ve filmu Vrchní, prchni! Ve filmu často hráli spolu. Oba byli dlouholetými členy pražského Činoherního klubu.
Česká pošta v posledních letech začala prodávat i další příležitostné známky s českými herečkami a herci, vyplývá z webu ministerstva průmyslu a obchodu. Loni vyšly známky se Stellou Zázvorkovou a Janem Werichem, předloni s Jiřinou Šejbalovou a Bohumilem Záhorským. Autorem byl v obou případech grafik Jan Maget. Spolu s akademickou malířkou Evou Haškovou se Maget podílel i na předchozích emisích, v roce 2020 s herci Jiřím Sovákem a Vlastimilem Brodským a o rok dřív s Danou Medřickou a Radovanem Lukavským.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Počet obyvatel ve středních Čechách v 1. čtvrtletí stoupl o 5239 na 1,444.630
•Potřebujete provětrat šatník? Babíkov pořádá swap
•Toto není Bronx, ale Příbram. Bezdomovci hledají útočiště v opuštěných objektech
Další články
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR




