vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Češi svým způsobem testovali, kam až mohou zajít

17. listopadu 2020   (12:44)
Češi svým způsobem testovali, kam až mohou zajít
foto: pribram.cz

Uplynulo 81 let od okupace. Napětí v zemi rostlo už od pohřbu K.H. Máchy. První zlom nastal 28. října. Pár týdnů na to si němečtí příslušníci přišli pro 16 příbramských studentů a 5 pedagogů.


Vzrůstající odpor vůči nacistické okupaci byl cítit ve vzduchu už v době druhého pohřbu Karla Hynka Máchy v květnu roku 1939 na Vyšehradském hřbitově. Ten se stal takovou národní manifestací a podobných akcí začalo přibývat. Česká společnost svým způsobem testovala, kam až může zajít. Účast na národních akcích se zvyšovala. Vrcholem byla pouť u svatého Vavřinečka, které se zúčastnilo na sto tisíc lidí.

Protestů se samozřejmě účastnili i studenti. Výraznou postavou byl Jan Opletal, který byl nacisty smrtelně zraněn během demonstrace 28. října 1939. O dva týdny později (15. listopadu) se pak konal jeho pohřeb. Opletalova smrt je považována symbolicky za první československou oběť 2. sv. války, ačkoliv nesmíme opomenout, že při demonstracích 28. října zemřel také mladý Václav Sedláček. Němcům docházela trpělivost. Pohřeb Opletala, který byl další demonstrací proti okupantům, byl tak jasným signálem pro zavření českých vysokých škol.
Historická událost 17. listopadu má kořeny i v Příbrami. Vysoká škola báňská vychovávala tehdy 153 studentů. V Příbrami se 28. října nedělo vůbec nic, ale po jednání v Berlíně byl pokyn jasný – ztrestat Čechy, českou inteligenci, tedy i studenty. Z Hitlerových úst zněl příkaz – dopravit určitý počet lidí do koncentračních táborů. Nikoho nezajímalo, koho konkrétně potrestají.
Zatýkací akce, která proběhla v Příbrami, byla zorganizována táborským gestapem. V devět hodin ráno ve Vysoké škole báňské zazvonil telefon. Studenti byli vyzváni, aby se dostavili na okresní hejtmanství. Rektor a prorektor univerzity je museli zařadit do skupin. Když nastupovali do kamionu, pochopili, že se nejedná jen o jednodenní výslech na Pankráci. Hitlerovci tehdy odvlekli 16 studentů. Některé poslali po výslechu domů, jiné do německého koncentračního tábora Sachsenhausen (konkrétně se jednalo o studenty: Josef Stejskal, Rudolf Menšík, Zdeněk Köck a Jaromír Matušek).

Situace se dotkla i příbramských pedagogů. Starší byli penzionováni, jiní přesunuti na úřad práce, další na střední školy. Část profesorů byla nucena ke spolupráci s německými institucemi. V Příbrami položilo život 5 profesorů. Profesor Šplíchal spáchal raději sebevraždu, spolykal cyankáli. Čuřík též zvolil raději smrt, než spolupráci s Němci při konstrukci řízených střel.
V roce 1945 byla příbramská škola obnovena. Po válce měli být přednostně přijati ke studiu studenti, kteří touto hrůzou museli projít. Drtivá většina studentů a profesorů se vrátila. Byl tu však jiný problém. Téměř veškerý inventář byl vydrancován a rozkraden. Minerály, přístroje, vybavení, všechno padlo do rukou okupantů. Téhož roku byla ještě Vysoká škola báňská přesunuta z Příbrami do Ostravy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz