vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1

Češi svým způsobem testovali, kam až mohou zajít

17. listopadu 2020   (12:44)
Češi svým způsobem testovali, kam až mohou zajít

Uplynulo 81 let od okupace. Napětí v zemi rostlo už od pohřbu K.H. Máchy. První zlom nastal 28. října. Pár týdnů na to si němečtí příslušníci přišli pro 16 příbramských studentů a 5 pedagogů.


Vzrůstající odpor vůči nacistické okupaci byl cítit ve vzduchu už v době druhého pohřbu Karla Hynka Máchy v květnu roku 1939 na Vyšehradském hřbitově. Ten se stal takovou národní manifestací a podobných akcí začalo přibývat. Česká společnost svým způsobem testovala, kam až může zajít. Účast na národních akcích se zvyšovala. Vrcholem byla pouť u svatého Vavřinečka, které se zúčastnilo na sto tisíc lidí.

Protestů se samozřejmě účastnili i studenti. Výraznou postavou byl Jan Opletal, který byl nacisty smrtelně zraněn během demonstrace 28. října 1939. O dva týdny později (15. listopadu) se pak konal jeho pohřeb. Opletalova smrt je považována symbolicky za první československou oběť 2. sv. války, ačkoliv nesmíme opomenout, že při demonstracích 28. října zemřel také mladý Václav Sedláček. Němcům docházela trpělivost. Pohřeb Opletala, který byl další demonstrací proti okupantům, byl tak jasným signálem pro zavření českých vysokých škol.
Historická událost 17. listopadu má kořeny i v Příbrami. Vysoká škola báňská vychovávala tehdy 153 studentů. V Příbrami se 28. října nedělo vůbec nic, ale po jednání v Berlíně byl pokyn jasný – ztrestat Čechy, českou inteligenci, tedy i studenty. Z Hitlerových úst zněl příkaz – dopravit určitý počet lidí do koncentračních táborů. Nikoho nezajímalo, koho konkrétně potrestají.
Zatýkací akce, která proběhla v Příbrami, byla zorganizována táborským gestapem. V devět hodin ráno ve Vysoké škole báňské zazvonil telefon. Studenti byli vyzváni, aby se dostavili na okresní hejtmanství. Rektor a prorektor univerzity je museli zařadit do skupin. Když nastupovali do kamionu, pochopili, že se nejedná jen o jednodenní výslech na Pankráci. Hitlerovci tehdy odvlekli 16 studentů. Některé poslali po výslechu domů, jiné do německého koncentračního tábora Sachsenhausen (konkrétně se jednalo o studenty: Josef Stejskal, Rudolf Menšík, Zdeněk Köck a Jaromír Matušek).

Situace se dotkla i příbramských pedagogů. Starší byli penzionováni, jiní přesunuti na úřad práce, další na střední školy. Část profesorů byla nucena ke spolupráci s německými institucemi. V Příbrami položilo život 5 profesorů. Profesor Šplíchal spáchal raději sebevraždu, spolykal cyankáli. Čuřík též zvolil raději smrt, než spolupráci s Němci při konstrukci řízených střel.
V roce 1945 byla příbramská škola obnovena. Po válce měli být přednostně přijati ke studiu studenti, kteří touto hrůzou museli projít. Drtivá většina studentů a profesorů se vrátila. Byl tu však jiný problém. Téměř veškerý inventář byl vydrancován a rozkraden. Minerály, přístroje, vybavení, všechno padlo do rukou okupantů. Téhož roku byla ještě Vysoká škola báňská přesunuta z Příbrami do Ostravy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.eu

autor: Jana Fedorová

Další články

Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22) V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram Liga se vrátila, avšak stále bez přítomnosti diváků. Fandit a podpořit svůj tým však můžete i tak, a ještě budete hvězdou velké obrazovky. 27. listopadu 2020   (08:24) Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Hra Záhada rozbitého hřiště vytáhne děti ven za pátráním po viníkovi. Začíná se 1. prosince. 27. listopadu 2020   (06:29) Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie by podle ředitele chtěla uspořádat krátkodobou výstavu, na níž by představila Drtikolovy originály zapůjčené hlavně od soukromých sběratelů. Nyní žádné cenné originály nevystavuje, jde o faksimile. 26. listopadu 2020   (19:20)
Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je padesát na padesát. 26. listopadu 2020   (18:37)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz