30. 6. svátek má Šárka

Češi stále častěji volí živé vánoční stromky a přírodní ozdoby

23. prosince 2024   (10:00)
Češi stále častěji volí živé vánoční stromky a přírodní ozdoby
foto: pribram.cz / Karel Hutr / Plantáž budoucích vánočních stromků.

Živý strom pochází hlavně z plantáží. Na rozdíl od umělého je obnovitelným přírodním zdrojem.


Není to ale zas tak dávno, kdy bylo trendem pořídit si umělý strom. Postupně je ale lidé mění za živé, voňavé stromky. Moderní jsou stále více stromky vysazené v kontejneru. Mnoho lidí také upřednostňuje přírodní dekorace před plastovými variantami.

Stromek přírodní nebo umělý?
Když se někoho zeptáte, proč upřednostňuje živý strom, odpověď je okamžitá: „Protože ta vůně je nenahraditelná a navodí tu správnou vánoční atmosféru.“ Pěstitelé stromků pak argumentují tím, že živý strom je ekologičtější variantou, než plastový. A mají pravdu. Strom z plastu zatěžuje životní prostředí už při výrobě a pak při likvidaci. Naopak strom z plantáže je obnovitelným zdrojem. Po svátcích se dají stromy z plantáže rozdrtit a využít třeba jako mulč. Obliba stoupá i u stromků v kontejnerech. Tak ekologie se skloňuje ve všech pádech a i to tomuto trendu pomáhá.
Na změnu teplot stromek musíte zvykat
Pokud se rozhodnete pro stromek v kontejneru, musíte počítat s tím, že potřebuje svoji péči. Z venkovního prostředí ho musíme postupně zvykat na teplo. Stromek nejdříve přeneseme do místa s vyšší teplotou do garáže nebo sklepa a necháme ho tam několik dní. Poté ho umístíme na chodbu nebo do bytu do nevytápěné místnosti o teplotě 15 až 18 °C. Ve vytápěné místnosti ho necháme co nejkratší dobu. Nesmíme zapomenout na zálivku. Po Vánocích stromek přenášíme v obráceném pořadí zpět. Tedy z vytápěného bytu do nevytápěného, pak znovu do té garáže či sklepa. Až poté může ven. Pod širou oblohu ho ale umístíme až na jaře, až když nehrozí pozdní mrazíky. I když mu budeme věnovat veškerou péči, přesto může uhynout. Strom prostě někdy nezvládne ani pozvolný přechod teplot.

V České republice neexistuje statistika, kolik lidí mívá stromek přírodní a kolik umělý. Přehled mají naši sousedé. "V Německu má umělý stromek pořád méně lidí a brzy jejich podíl klesne na pět procent. Podle odborníků je to dáno jednak tradicí a také dobrou životní úrovní obyvatel," uvádí Sdružení pěstitelů vánočních stromků s tím, že pro Česko existuje jen odhad celkové průměrné roční spotřeby přírodních vánočních stromků. "Ta se dlouhodobě odhaduje na zhruba 1,3 milionu kusů," uvedl za sdružení František Valdman.

Živý stromek je obnovitelný přírodní zdroj
V České republice se pěstitelé setkávají s názorem, že vánoční stromky nejsou ekologické, protože jsou řezány v lese, kde by mohly růst dále. "Toto je zásadní omyl. Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Jejich kvalita neustále roste. Při sklizni vánočních stromků tedy nedochází k poškozování lesů. Vánoční stromek je obnovitelný přírodní zdroj, což se nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa,“ argumentuje Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Nějaké procento na trhu tvoří stromky z prořezávek. Ty ale nejčastěji prodávají obce či města za symbolické ceny pro své obyvatele.

Návrat k přírodě se odráží i ve výběru zdobení. Více lidí volí přírodní materiály, jako jsou dřevěné nebo slaměné ozdoby. Lidé využívají i šišky jehličnanů, ale jako ozdobu použijí kolikrát i další přírodniny jako různé větvičky, šípky či bobule. Pochopitelně nesmějí v domácnostech chybět větvičky jmelí, jako dalšího významného symbolu Vánoc. Návrat zažívají i retro ozdoby ze skla. Jsou sice křehké, ale krásné.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Sdružení pěstitelů vánočních stromků / se souhlasem
autor: Karel Hutr








Další články

Prázdniny mohou skončit tragédií. Policie připomíná, jak ochránit děti před nejčastějšími úrazy Prázdniny mohou skončit tragédií. Policie připomíná, jak ochránit děti před nejčastějšími úrazy Letní prázdniny jsou pro děti obdobím her, výletů a dobrodružství. Právě během nich … AKTUÁLNĚ Chystáte se s chlupáčem za hranice? Takhle zvládnete přípravu bez stresu Chystáte se s chlupáčem za hranice? Takhle zvládnete přípravu bez stresu Léto je obdobím dovolených a mnoho lidí si odpočinek neumí představit bez svého … NEPŘEHLÉDNĚTE PID se propojí s Jihočeským krajem. S jízdenkou nově dojedete i na Orlík nad Vltavou PID se propojí s Jihočeským krajem. S jízdenkou nově dojedete i na Orlík nad Vltavou Cestující veřejnou dopravou ve středních Čechách čeká od středy 1. července několik … AKTUÁLNĚ Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí pro řidiče na Příbramsku pokračuje dalším zásahem záchranných složek. Na … AKTUALIZOVÁNO Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce … AKTUALIZOVÁNO Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To … NÁZOR Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 … AKTUÁLNĚ Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno … AKTUÁLNĚ V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X …
OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz