Červy, kobylky, hmyzí produkty – kde vám je v Příbrami naservírují?
15. února 2018 (06:15)
Evropská unie schválila hmyz jako tradiční potravinu třetích zemí a brzy mu budou cesty na naše stoly otevřeny.
Jak se k sarančatům v trojobalu, kobylkám na kari nebo koktejlu s cvrčky staví naše restaurace, jsem se zeptala přímo majitelů.
„My o hmyz rozhodně zájem nemáme, k červům i broukům mám odpor odmalička. Hmyz v restauraci? Děkuji, nechci,“ směje se paní Erbenová, manželka majitele restaurace U starýho kozla.
„Když si budou zákazníci přát něco ke chroupání, doporučím jim pražené mandle,“ dodává.
Nepochodili jsme ani v Originálu, kde nám na otázku zda se pustí do přípravy hmyzu odpovídal majitel Pavel Vlk: „Já to určitě nechám na specialistech. My vaříme normální jídla. Jestli by byl v Příbrami zájem o hmyz nevím, ale já ho určitě nemám.“
S velkým smíchem odpovídal i Vladimír Ježek, majitel Attola na Březových Horách: „Já bych se toho nebál, jen se nám to příliš nehodí do sortimentu.“
Nadšení z hmyzu nesdílí ani provozní Šalandy, paní Zdeňka Křížová: „Mám k tomu odpor, takže rozhodně nemám chuť něco takového zavádět. Zájem by byl možná kdybychom byli v Praze, ale Příbram je přece jenom vesnice.“
Že se do hmyzu nepustí Řekové a nebude se muset v tomto směru měnit jídelníček doufá i pan Novák, majitel restaurace U Pipa.
Opravdová legrace nastala v indické restauraci Namaskar, kde jsem si shodou okolností dala oběd. Majitel nemluví příliš dobře česky a po chvilce vysvětlování pomocí fotek červů na talíři mírně zpanikařil, evidentě situaci vyhodnotil jako kontrolu z hygieny a začal se ujišťovat, zda jídlo bylo v pořádku. Zachránila ho pohotová servírka, která vše uvedla na pravou míru a odpověděla za majitele: „U nás se stoprocentně nechystá žádný hmyz, ani jiná havěť. Kuchaři by to nevařili a já bych to neroznášela,“ řekla se smíchem.
Prakticky stejný rozruch vyvolal můj dotaz v čínské restauraci Hong Kong, tam se však překladatel nenaskytl. Z mé návštěvy a podivných obrázků, díky kterým jsem se snažila vše objasnit, mají možná zamotanou hlavu ještě dnes.
Závěr? Prozatím budeme chroupat ty pražené mandle.
Jak se k sarančatům v trojobalu, kobylkám na kari nebo koktejlu s cvrčky staví naše restaurace, jsem se zeptala přímo majitelů.
„My o hmyz rozhodně zájem nemáme, k červům i broukům mám odpor odmalička. Hmyz v restauraci? Děkuji, nechci,“ směje se paní Erbenová, manželka majitele restaurace U starýho kozla.
„Když si budou zákazníci přát něco ke chroupání, doporučím jim pražené mandle,“ dodává.
Nepochodili jsme ani v Originálu, kde nám na otázku zda se pustí do přípravy hmyzu odpovídal majitel Pavel Vlk: „Já to určitě nechám na specialistech. My vaříme normální jídla. Jestli by byl v Příbrami zájem o hmyz nevím, ale já ho určitě nemám.“
S velkým smíchem odpovídal i Vladimír Ježek, majitel Attola na Březových Horách: „Já bych se toho nebál, jen se nám to příliš nehodí do sortimentu.“
Nadšení z hmyzu nesdílí ani provozní Šalandy, paní Zdeňka Křížová: „Mám k tomu odpor, takže rozhodně nemám chuť něco takového zavádět. Zájem by byl možná kdybychom byli v Praze, ale Příbram je přece jenom vesnice.“
Že se do hmyzu nepustí Řekové a nebude se muset v tomto směru měnit jídelníček doufá i pan Novák, majitel restaurace U Pipa.
Opravdová legrace nastala v indické restauraci Namaskar, kde jsem si shodou okolností dala oběd. Majitel nemluví příliš dobře česky a po chvilce vysvětlování pomocí fotek červů na talíři mírně zpanikařil, evidentě situaci vyhodnotil jako kontrolu z hygieny a začal se ujišťovat, zda jídlo bylo v pořádku. Zachránila ho pohotová servírka, která vše uvedla na pravou míru a odpověděla za majitele: „U nás se stoprocentně nechystá žádný hmyz, ani jiná havěť. Kuchaři by to nevařili a já bych to neroznášela,“ řekla se smíchem.
Prakticky stejný rozruch vyvolal můj dotaz v čínské restauraci Hong Kong, tam se však překladatel nenaskytl. Z mé návštěvy a podivných obrázků, díky kterým jsem se snažila vše objasnit, mají možná zamotanou hlavu ještě dnes.
Závěr? Prozatím budeme chroupat ty pražené mandle.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE





