3. 3. svátek má Kamil




Červy, kobylky, hmyzí produkty – kde vám je v Příbrami naservírují?

15. února 2018   (06:15)
Červy, kobylky, hmyzí produkty – kde vám je v Příbrami naservírují?

V indické i čínské restauraci jsem na chvíli způsobila paniku.



Evropská unie schválila hmyz jako tradiční potravinu třetích zemí a brzy mu budou cesty na naše stoly otevřeny.
Jak se k sarančatům v trojobalu, kobylkám na kari nebo koktejlu s cvrčky staví naše restaurace, jsem se zeptala přímo majitelů.

„My o hmyz rozhodně zájem nemáme, k červům i broukům mám odpor odmalička. Hmyz v restauraci? Děkuji, nechci,“ směje se paní Erbenová, manželka majitele restaurace U starýho kozla.
„Když si budou zákazníci přát něco ke chroupání, doporučím jim pražené mandle,“ dodává.

Nepochodili jsme ani v Originálu, kde nám na otázku zda se pustí do přípravy hmyzu odpovídal majitel Pavel Vlk: „Já to určitě nechám na specialistech. My vaříme normální jídla. Jestli by byl v Příbrami zájem o hmyz nevím, ale já ho určitě nemám.“

S velkým smíchem odpovídal i Vladimír Ježek, majitel Attola na Březových Horách: „Já bych se toho nebál, jen se nám to příliš nehodí do sortimentu.“

Nadšení z hmyzu nesdílí ani provozní Šalandy, paní Zdeňka Křížová: „Mám k tomu odpor, takže rozhodně nemám chuť něco takového zavádět. Zájem by byl možná kdybychom byli v Praze, ale Příbram je přece jenom vesnice.“

Že se do hmyzu nepustí Řekové a nebude se muset v tomto směru měnit jídelníček doufá i pan Novák, majitel restaurace U Pipa.

Opravdová legrace nastala v indické restauraci Namaskar, kde jsem si shodou okolností dala oběd. Majitel nemluví příliš dobře česky a po chvilce vysvětlování pomocí fotek červů na talíři mírně zpanikařil, evidentě situaci vyhodnotil jako kontrolu z hygieny a začal se ujišťovat, zda jídlo bylo v pořádku. Zachránila ho pohotová servírka, která vše uvedla na pravou míru a odpověděla za majitele: „U nás se stoprocentně nechystá žádný hmyz, ani jiná havěť. Kuchaři by to nevařili a já bych to neroznášela,“ řekla se smíchem.

Prakticky stejný rozruch vyvolal můj dotaz v čínské restauraci Hong Kong, tam se však překladatel nenaskytl. Z mé návštěvy a podivných obrázků, díky kterým jsem se snažila vše objasnit, mají možná zamotanou hlavu ještě dnes.

Závěr? Prozatím budeme chroupat ty pražené mandle.



Evropská unie schválila hmyz jako tradiční …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk








Další články

Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v … AKTUÁLNĚ Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v … KRIMI Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Nová část dálnice D4, která vznikla jako první český dálniční projekt formou PPP, má … DOPRAVA Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami má sen, který by většina lidí vzdala po prvním pokusu. On ne. … NEPŘEHLÉDNĚTE Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších … POLITIKA Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk … NÁZOR Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Oblastní nemocnice Příbram dokončuje přestavbu části porodnice, díky níž vznikne … Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. … AKTUALIZOVÁNO Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól FK Příbram vstoupila do jarní části Chance Národní ligy bojovným výkonem na hřišti … VIDEO
Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři Na silnicích středočeského kraje zemřelo v únoru při dopravních nehodách šest lidí. … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz