Červy, kobylky, hmyzí produkty – kde vám je v Příbrami naservírují?
15. února 2018 (06:15)
Evropská unie schválila hmyz jako tradiční potravinu třetích zemí a brzy mu budou cesty na naše stoly otevřeny.
Jak se k sarančatům v trojobalu, kobylkám na kari nebo koktejlu s cvrčky staví naše restaurace, jsem se zeptala přímo majitelů.
„My o hmyz rozhodně zájem nemáme, k červům i broukům mám odpor odmalička. Hmyz v restauraci? Děkuji, nechci,“ směje se paní Erbenová, manželka majitele restaurace U starýho kozla.
„Když si budou zákazníci přát něco ke chroupání, doporučím jim pražené mandle,“ dodává.
Nepochodili jsme ani v Originálu, kde nám na otázku zda se pustí do přípravy hmyzu odpovídal majitel Pavel Vlk: „Já to určitě nechám na specialistech. My vaříme normální jídla. Jestli by byl v Příbrami zájem o hmyz nevím, ale já ho určitě nemám.“
S velkým smíchem odpovídal i Vladimír Ježek, majitel Attola na Březových Horách: „Já bych se toho nebál, jen se nám to příliš nehodí do sortimentu.“
Nadšení z hmyzu nesdílí ani provozní Šalandy, paní Zdeňka Křížová: „Mám k tomu odpor, takže rozhodně nemám chuť něco takového zavádět. Zájem by byl možná kdybychom byli v Praze, ale Příbram je přece jenom vesnice.“
Že se do hmyzu nepustí Řekové a nebude se muset v tomto směru měnit jídelníček doufá i pan Novák, majitel restaurace U Pipa.
Opravdová legrace nastala v indické restauraci Namaskar, kde jsem si shodou okolností dala oběd. Majitel nemluví příliš dobře česky a po chvilce vysvětlování pomocí fotek červů na talíři mírně zpanikařil, evidentě situaci vyhodnotil jako kontrolu z hygieny a začal se ujišťovat, zda jídlo bylo v pořádku. Zachránila ho pohotová servírka, která vše uvedla na pravou míru a odpověděla za majitele: „U nás se stoprocentně nechystá žádný hmyz, ani jiná havěť. Kuchaři by to nevařili a já bych to neroznášela,“ řekla se smíchem.
Prakticky stejný rozruch vyvolal můj dotaz v čínské restauraci Hong Kong, tam se však překladatel nenaskytl. Z mé návštěvy a podivných obrázků, díky kterým jsem se snažila vše objasnit, mají možná zamotanou hlavu ještě dnes.
Závěr? Prozatím budeme chroupat ty pražené mandle.
Jak se k sarančatům v trojobalu, kobylkám na kari nebo koktejlu s cvrčky staví naše restaurace, jsem se zeptala přímo majitelů.
„My o hmyz rozhodně zájem nemáme, k červům i broukům mám odpor odmalička. Hmyz v restauraci? Děkuji, nechci,“ směje se paní Erbenová, manželka majitele restaurace U starýho kozla.
„Když si budou zákazníci přát něco ke chroupání, doporučím jim pražené mandle,“ dodává.
Nepochodili jsme ani v Originálu, kde nám na otázku zda se pustí do přípravy hmyzu odpovídal majitel Pavel Vlk: „Já to určitě nechám na specialistech. My vaříme normální jídla. Jestli by byl v Příbrami zájem o hmyz nevím, ale já ho určitě nemám.“
S velkým smíchem odpovídal i Vladimír Ježek, majitel Attola na Březových Horách: „Já bych se toho nebál, jen se nám to příliš nehodí do sortimentu.“
Nadšení z hmyzu nesdílí ani provozní Šalandy, paní Zdeňka Křížová: „Mám k tomu odpor, takže rozhodně nemám chuť něco takového zavádět. Zájem by byl možná kdybychom byli v Praze, ale Příbram je přece jenom vesnice.“
Že se do hmyzu nepustí Řekové a nebude se muset v tomto směru měnit jídelníček doufá i pan Novák, majitel restaurace U Pipa.
Opravdová legrace nastala v indické restauraci Namaskar, kde jsem si shodou okolností dala oběd. Majitel nemluví příliš dobře česky a po chvilce vysvětlování pomocí fotek červů na talíři mírně zpanikařil, evidentě situaci vyhodnotil jako kontrolu z hygieny a začal se ujišťovat, zda jídlo bylo v pořádku. Zachránila ho pohotová servírka, která vše uvedla na pravou míru a odpověděla za majitele: „U nás se stoprocentně nechystá žádný hmyz, ani jiná havěť. Kuchaři by to nevařili a já bych to neroznášela,“ řekla se smíchem.
Prakticky stejný rozruch vyvolal můj dotaz v čínské restauraci Hong Kong, tam se však překladatel nenaskytl. Z mé návštěvy a podivných obrázků, díky kterým jsem se snažila vše objasnit, mají možná zamotanou hlavu ještě dnes.
Závěr? Prozatím budeme chroupat ty pražené mandle.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO
Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing
V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou …
SPORT
U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku
Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. …
AKTUALIZOVÁNO
Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život
Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži …
ROZHOVOR
/FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči
Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od …
AKTUALIZOVÁNO
Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii
Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali.
Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho …
PŘÍRODA





