Červen byl třetí nejteplejší za 60 let, pomohly tomu tropy koncem měsíce
10. července 2021 (06:50)
foto: ilustr/pixabay
Tepleji bylo v červnu na Moravě a ve Slezsku, kde se průměr dostal na 19,1 stupně. V Čechách bylo o 0,4 stupně chladněji.
Letošní červen byl v Česku třetí nejteplejší od začátku počítání celorepublikových měsíčních průměrů v roce 1961. Průměrná červnová teplota 18,8 stupně Celsia byla o tři stupně vyšší, než je obvyklé. Šestý kalendářní měsíc letošního roku tak meteorologové hodnotí jako teplotně silně nadnormální. Naproti tomu množstvím srážek se červen od dlouhodobých hodnot příliš nelišil, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Tepleji bylo v červnu na Moravě a ve Slezsku, kde se průměr dostal na 19,1 stupně. V Čechách bylo o 0,4 stupně chladněji.
Nad normálními hodnotami, které meteorologové stanovují na základě dat z let 1981 až 2010, se průměrná denní teplota držela po většinu června. Chladněji než obvykle bylo pouze dva dny ke konci první poloviny měsíce. Naopak mezi 16. a 21. červnem byla průměrná teplota více než sedm stupňů nad normálem. Na mnoha stanicích v těchto dnech meteorologové zaznamenali přes 30 stupňů Celsia.
Nejvyšší denní teplotu naměřila letos v červnu stanice Plzeň-Bolevec, kde se 19. června rtuť v teploměru vyšplhala až na 35,9 stupně Celsia. Více než 35 stupňů ve stejný den zaznamenaly ještě tři další stanice. Naopak denním minimem bylo minus 4,8 stupně, naměřených 14. června na šumavské Kvildě.
S vyšší průměrnou teplotou korespondovala délka slunečního svitu. Slunce v červnu svítilo 278 hodin, což je 135 procent běžné dávky v tomto měsíci.
Množstvím srážek letošní červen výrazněji nevybočoval z obvyklých hodnot. Měsíční úhrn 87 milimetrů byl o desetinu vyšší než normál z let 1981 až 2010. Více pršelo v Čechách, kde spadlo 95 milimetrů vody, zatímco na Moravě a ve Slezsku to bylo 71 milimetrů.
Letošní červen patřil mezi nejteplejší i v řadě dalších zemí. Například ve Finsku a některých oblastech Švédska byl rekordní. Mimořádná vedra zažila také Kanada, kde teploty stoupaly až nad 45 stupňů Celsia.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
/FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále!
Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých …
SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť
Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti …
FOTOGALERIE
Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí
Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré …
FOTOGALERIE
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ
Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah
V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních …
AKTUÁLNĚ
Příští týden udeří tropické teploty
Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty.
AKTUÁLNĚ




