3. 4. svátek má Richard




Ceny pohonných hmot nadále klesají, výrobce aut však více trápí nízké prodeje elektromobilů

4. října 2024   (09:30)
Ceny pohonných hmot nadále klesají, výrobce aut však více trápí nízké prodeje elektromobilů
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Trend poklesu cen pohonných hmot napříč Českem pokračuje. Rychleji padá cena benzinu, nafta stojí téměř stejně. Ceny paliv na příbramských stojanech už druhým týdnem stagnují.


Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic ve Středočeském kraji prodává v průměru za 35,67 Kč, před týdnem byl o 12 haléřů dražší. O haléř na litru zlevnila nafta, řidiči teď za něj dají průměrně 34,11 Kč. Další pokles cen pohonných hmot znamená, že se litr benzinu prodává již o 5,24 Kč levněji než před rokem, nafta dokonce o 6,56 Kč. Řidiči tak v meziročním srovnání ušetří za plnou nádrž (50 l) více než 300 Kč, a to už je znát.

Pro některé to může být o důvod navíc, proč investovat do nového či ojetého vozidla na konvenční pohon. Přesně opačné problémy však řeší evropské automobilky. Ty potřebují, aby se výrazně začaly zvedat prodeje elektromobilů, mají-li být schopny od roku 2025 plnit výrazně přísnější emisní limity. Pokud to nezvládnou, čekají je vysoké pokuty od Evropské komise. Trend posledních měsíců je ovšem zcela opačný. Zájem lidí o pořízení elektromobilů v zemích EU klesá. Za prvních osm měsíců letošního roku spadl jejich prodej v Evropě o citelných osm procent.

Situace tak nutí automobilky k přehodnocování cenové strategie. Někteří manažeři začínají hovořit o výrazném zlevňování elektromobilů v příštím roce. Nejnovějším příkladem tohoto trendu je cena čerstvě představeného elektrického modelu Škoda Elroq, která začíná na 799 tisících a je tak o nějakých 100 tisíc levnější, než bylo původně zamýšleno. Podobně pod cenou budou muset prodávat i další výrobci, aby navýšili prodeje.
Ale zpět ke všedním starostem řidiče se spalovacím motorem. Za kolik natankuje v Příbrami? Ceny jsou stále velmi příznivé, ale podle vývoje posledních dvou týdnů to vypadá, že zdejší prodejci buďto narazili na pomyslné dno anebo se chtějí na klesajících cenách trochu „zahojit“. Ceny benzinu i nafty zůstaly u všech příbramských čerpaček totožné s výjimkou drobného poklesu ceny benzinu u MOL a OMV (-0,60 Kč).

Pro větší přehlednost jsme ceny srovnaly do tabulky níže. Ceny jsou platné k 3.10.2024
NÁZEV Adresa Diesel Benzin
OMV Jana Drdy 33,90 Kč 35,90 Kč
OMV Evropská 33,90 Kč 35,90 Kč
MOL Březnická 33,90 Kč 35,90 Kč
ORLEN Žižkova 33,50 Kč 34,90 Kč
ORLEN Brodská 33,90 Kč 36,50 Kč
SILMET K Podlesí 32,50 Kč 33,90 Kč
NORD Rožmitálská 32,50 Kč 33,90 Kč
PRIM Brodská 32,50 Kč 33,90 Kč

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve … AKTUALIZOVÁNO Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované … Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je … PŘÍRODA Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků … PR U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce … AKTUALIZOVÁNO Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a … AKTUÁLNĚ Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v … SPORT Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na … AKTUALIZOVÁNO Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale … ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz