Cena výbavy pro prvňáčka letos může přesáhnout i 3000 korun
13. srpna 2023 (09:30)
S blížícím se 1. zářím roste zájem o školní pomůcky, proti minulému roku si za ně rodiče připlatí více než deset procent. Cena výbavy pro prvňáčka tak letos může přesáhnout i 3000 korun. Zdražily jak aktovky, tak výtvarné nebo psací potřeby. Vrchol poptávky očekávají prodejci na přelomu srpna a září. Už nyní je ale vidět, že se rodiče častěji než loni orientují podle slevových nabídek.
Ceny aktovek se v e-shopu Alza.cz podle mluvčí Elišky Čeřovské pohybují v rozmezí od 750 do 2500 korun, meziročně je to nárůst o desetinu. Psací a výtvarné potřeby, které zdražily o pět až osm procent, letos pro prvňáčky vyjdou na přibližně 1000 korun, uvedla. Starším školákům podle ní rodiče kupují i tablety nebo notebooky, často při tom využívají možnosti rozložit si platbu na třetiny, dodala Čeřovská.
Zájem o set batohu, penálu a desek či sáčku na přezůvky stoupl podle internetového srovnávače Heureka.cz proti minulému týdnu o 55 procent, meziměsíčně pak o 72 procent. O desítky procent narostla i vyhledávání penálů a sešitů, řekla mluvčí Lucie Dlouhá. Na Heurece mohou zákazníci najít také rady k tomu, jak vybrat školní aktovku či co by nemělo chybět ve výbavě pro první třídu, doplnila. Důležité je například podle nich nekupovat větší školní tašku se záměrem, že dítěti vydrží delší dobu, velikost i hmotnost by totiž měla odpovídat věku a výšce žáka. Opomenout by rodiče neměli ani reflexní prvky, radí Heureka.
Základní výbava pro prvňáčka včetně aktovky vyjde tento rok nad zhruba 3000 korun, uvedl mluvčí e-shopu Košík.cz František Brož. "Rodiny už začínají zboží pomalu nakupovat. Zároveň pozorujeme rostoucí zájem o domácí přípravu svačin, například nákupem lahví do školy nebo svačinových boxů," dodal.
Pokud se rodiče rozhodnou prvňáčkům koupit kvalitnější vybavení do školy, může se útrata podle ředitele marketingu poskytovatele odložených plateb Skip Pay Tomáše Krásného dostat i nad 4500 korun. Proti loňsku očekává dvounásobný nárůst zájmu o nákup na třetiny nebo odloženou platbu. Dáno je to ale i tím, že tyto možnosti nabízí více obchodníků, dodal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeský kraj zmodernizuje odborné učiliště v Hluboši
•V Muzeu Českého krasu se děti stanou geology ve hře Minecraft
•Řada škol ve středních Čechách si na prázdniny naplánovala opravy
Další články
Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně
Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. …
LIFESTYLE
Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF
Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open …
SPORT
Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí
ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním …
ROZHOVOR
Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut
Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak …
FOTO
Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky
Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění …
SPORT
Kociánek, drobný klenot brdských lesů
Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších …
POZNÁVÁME BRDY
Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem
Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série …
AKTUALIZOVÁNO
Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry
Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji …
ZAJÍMAVOSTI
Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek
Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, …
ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci
/FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody …
BLESKOVÁ ZPRÁVA





