20. 3. svátek má Světlana




Cena vodného a stočného by se v Příbrami neměla pro příští rok navýšit

3. prosince 2023   (14:44)
Cena vodného a stočného by se v Příbrami neměla pro příští rok navýšit
foto: pixabay

Rada města doporučuje zastupitelům schválit stejnou cenu vodného a stočného jako platila letos.


Jedním z nejsledovanějších bodů prosincového zastupitelstva bude kromě schvalování rozpočtu také stanovení výše ceny za vodné a stočné. Rada města Příbrami doporučuje zachovat ceny na stejné úrovni jako v letošním roce. Cena vodného sice bude navýšena o 1,77 Kč bez DPH, cena stočného ale bude o tuto částku ponížena, celkový součet tak zůstane beze změn. K drobnému navýšení celkové ceny může dojít kvůli schválení konsolidačního balíčku, který zvyšuje daňovou sazbu za vodné a stočné z 10 na 12 procent.

Cena vodného by tak měla být 68,91 Kč/m3 a stočného 33,52 Kč/m3 bez DPH. Ceny lze zachovat především díky poklesu meziroční inflace a dokonce snížení cen za chemikálie, které jsou využívané na čistírně odpadních vod. Stabilitě cen přispěla i stabilizace situace na energetickém trhu.
Vodohospodářská infrastruktura patří v Příbrami městu, které provoz přenechává společnosti 1.SčV. Firma platí městu nájemné a ponechává si příjem z vodného a stočného. Provozovatel vodohospodářského majetku předkládá městu každoročně návrh výpočtu cen vodného a stočného pro další rok.
Obyvatelé Kladna, Mělníka a dalších obcí si za vodu připlatí čtvrtinu
Obyvatelé Kladna, Mělníka a dalších obcí za vodné a stočné v roce 2024 zaplatí o 25 procent víc, cena za metr krychlový bude 175 Kč. Zdražení schválilo představenstvo společnosti Vodárny Kladno - Mělník (VKM). Důvodem je potřeba obnovit současnou infrastrukturu, například potrubí, čerpací stanice a podobně. Investice byly dosud dlouhodobě podhodnocené a stav majetku VKM jako celku se zhoršoval, řekl ředitel firmy Josef Živnůstek.

Dodávání vody je ve středních Čechách nákladné i kvůli velkým vzdálenostem od zdrojů, v některých případech délka potrubí činí třeba 80 nebo i 130 kilometrů. Ročně by bylo třeba na zajištění běžné obnovy investovat zhruba 500 milionů korun, dosud to bylo kolem 300 milionů korun. "To dlouhodobě udržet nejde. Přenášíme problém na budoucí generace," uvedl Živnůstek. Po aktuálním zdražení budou roční investice představovat přibližně 400 milionů korun.
Ředitel VKM zdůraznil, že na zdražení nemá žádný podíl stavební rozvoj. "My se zásadně vyhýbáme tomu, abychom připravovali pro developery novou síť,“ dodal Živnůstek.
Malý podíl na zdražení má také pokles spotřeby, který letos dosáhl na 82 litrů na osobu a den, a to z 89 litrů na osobu a den. Z deseti na 12 procent také vzrostlo DPH na vodné a stočné.
Vodárny Kladno - Mělník jsou vlastníkem vodohospodářské infrastruktury, zabezpečují zásobování na 270.000 lidí pitnou vodou a kanalizaci pro více než 170.000 Středočechů. VKM mají ve správě více než 3000 kilometrů potrubí, celková hodnota majetku společnosti činí 30 miliard korun. Provozovatelem infrastruktury jsou Středočeské vodárny.
Ceny vodného a stočného zvýší od příštího roku také rakovnický provozovatel vodovodní sítě, společnost Ravos. O zdražení rozhodla valná hromada Vodohospodářského sdružení obcí Rakovnicka. Namísto současných necelých 116 korun za metr krychlový lidé v Rakovníku a okolí zaplatí více než 134 korun za metr krychlový. Ravos na Rakovnicku zásobuje pitnou vodou 28.000 obyvatel a zajišťuje odkanalizování a čištění odpadních vod pro více než 23.000 obyvatel. Vodohospodářskou infrastrukturu společnosti tvoří 286 kilometrů vodovodní sítě a 132 kilometrů kanalizační sítě. Vedle toho ještě čerpací stanice, čistírny odpadních vod a další.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít … NEPŘEHLÉDNĚTE Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční … PŘÍRODA Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C … Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz