Cena krabičky cigaret vzroste kvůli změně spotřební daně nejméně o osm korun
27. prosince 2023 (15:15)
foto: pixabay
Nově se zdanění týká i elektronických cigaret, kde se spotřební daň bude platit z náplní.
Růst spotřební daně zvýší cenu krabičky cigaret v příštím roce nejméně o osm korun. Vládní konsolidační balíček počítá se zvyšováním daně až do roku 2027, pouze daňová zátěž na jedno balení cigaret by se měla během toho zvýšit celkem o 23 korun. Zdraží také zahřívaný tabák, v roce 2024 balení o tři koruny. Nově se bude platit spotřební daň i z elektronických cigaret. Příští rok budou nové sazby spotřební daně platit až od 1. února.
Vládní balíček zvyšuje spotřební daň v příštím roce o deset procent a následně o pět procent v letech 2025 až 2027. U zahřívaného tabáku má růst příští rok o 15 procent a stejně až do roku 2027, do kdy by měla cena za běžné balení vzrůst jen na dani o 16 korun.
Nově se zdanění týká i elektronických cigaret, kde se spotřební daň bude platit z náplní. Jednorázové produkty typicky obsahují dva mililitry, což zvýší cenu nejméně o šest korun a do roku 2027 o 24 korun. U balení s deseti mililitry, které se prodává jako doplňovací náplně e-cigaret příští rok vzroste cena o nejméně 30 korun a za čtyřleté období zvyšování daně o 120 korun.
Změny se týkají také nikotinových sáčků, u kterých jen na dani cena příští rok vzroste za typické balení s 20 kusy o sedm korun. Zvýšení daně u 30gramového balení tabáku k ručnímu balení znamená růst ceny nejméně o 13 korun.
Tabákových výrobků se změny týkaly již letos, kdy v říjnu začal platit zákaz prodeje zahřívaného tabáku s příchutěmi. Tabákové firmy na to zareagovaly novými produkty.
Změny v zákoně od ledna zakazují jakékoliv prodejní akce na všechny nikotinové produkty, týká se to i zahřívaného tabáku či elektronických cigaret. Jde o akce, kdy například prodejce nabízí k nákupu pěti krabiček dvě zdarma nebo sbíraní bodů do klubových programů. Zákaz byl součástí pozměňovacích návrhů poslanců. Ti k k návrhu uvedli, že změna legislativy reaguje na případy, kdy při nákupu cigaret prodejci nabízeli tvrdý alkohol.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na Svátek Svaté rodiny se obnovují manželské sliby
•SZM aktualizují od nového roku ceník, kvůli novým sazbám DPH
•Nejsledovanějším pořadem na Štědrý den byla pohádka Klíč svatého Petra
Další články
Šmíráci v oblacích: Když vám nad zahradou krouží cizí dron
Hračka pro děti za pár tisíc, nebo sofistikovaný nástroj pro zloděje a lidi bez špetky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli
Dobříš se opět promění v místo, kde to žije od rána do večera – DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ …
KULTURA
Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč …
DOPRAVA
Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války
Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších …
TIP NA VÝLET
Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v jarních investicích do oprav chodníků, …
Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH
Historické centrum Příbram už tuto sobotu ovládne adrenalin, hluk kol, skoky mezi zdmi …
SPORT
Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit
Ve středu 20. května se příbramští zastupitelé sešli na dalším jednání. A i když šlo o …
POLITIKA
Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami
Malí i velcí diváci, milovníci pohádek, loutek a kouzelných příběhů – zbystřete. Od …
KULTURA
Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram
Licenční komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v první fázi licenčního řízení …
SPORT




