12. 8. svátek má Klára
Čekalíkovský rybník čeká revitalizace. Potřebuje ji jako sůl

12. září 2019   (08:26)
Čekalíkovský rybník čeká revitalizace. Potřebuje ji jako sůl

O revitalizaci Čekalíkovského rybníka se mluví již delší dobu. V tuto chvíli však město již má prvotní skicy a náměty od architektů


Pramení za Konětopy a u Trhových Dušníků se vlévá do Litavky. Mísí se v něm voda z Fialova rybníka, Hořejší a Dolejší Obory. Je domovem mnoha vzácných živočichů a různých druhů ptáků. Řeč je o Příbramském potoku. O potoku, který spolu s okolní vegetací tvoří tzv. Zelenou páteř Příbrami. Před dvěma lety Jindřich Vařeka řekl: „Co se týče zeleně a rybniční soustavy na Příbramském potoku, má naše město neobyčejný potenciál k rozvoji tohoto prostředí. Proč to nezkusit a nevytvořit zdravé prostředí, které by mohlo být využíváno obyvateli všech věkových, sociálních, kulturních i společenských skupin?“  Stejného názoru je i současné vedení města, které projekt Zelená páteř podporuje. Právě v těchto dnech mají zastupitelé na stole prvotní skicy a náměty na revitalizaci Čekalíkovského rybníka.

Možná ho znáte pod názvem Malá Kaňka
Leží v blízkosti klidové zóny Ryneček a přístupný je po lávce vedoucí přes Příbramský potok. Lávku minulý týden Technické služby vyčistily. Rybník sanitární den teprve čeká. A vyčistit ho, nebude zřejmě lehký úkol. Na mapách je sice vyznačen modrou barvou, ale hodila by se spíše barva zelená. Vodu tu postupem času vytlačila bujná zeleň. Člověk, neznalý Příbrami, by tu jen stěží hledal vodní plochu.

Chystanou revitalizací dojde nejen k vyčištění nádrže, ale i k úpravě přítoku a odtoku tak, aby voda z nedalekého rybníka Kaňka netekla rovnou do Příbramského potoka, ale právě přes Čekalíkovský rybník. Tím se zajistí nejen čištění rybníku, ale i lepší podmínky pro jeho faunu a flóru.
 
„Čekalíkovský rybník bude takovým protikladem k Nováku. Zatímco Novák je místo spíše pro aktivní odpočinek, Čekalíkovský rybník bude vyloženě relaxační zónou s lavičkami a klidnou atmosférou. Prostor chceme navíc vést  jako připomínku společné historie s městem Valle di Ledro. To je naše výzva pro rok 2021 a 2022,“ uvedl Mgr. Jan Konvalinka, starosta Příbrami.

Přírodní potenciál města je výjimečný. Byla by škoda ho nevyužít, co říkáte?
Pramení za Konětopy a u Trhových Dušníků se …


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Nepřehlédněte Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Zvěřina bude k dostání na 65 lesních správách a zvěřinových závodech. 12. srpna 2020   (08:58) V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů O víkendu 15. a 16. srpna se v Příbrami uskuteční nejen mistrovství republiky na olympijských tratích, ale také atraktivní závod tříčlenných štafet. Nechybí mezi nimi ani většina českých reprezentantů. 12. srpna 2020   (06:21) Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Z celkového počtu osmdesáti testovaných zná výsledky již 73 lidí. Kromě vedoucího tábora byla nákaza covidem zjištěna u dvou osob. 11. srpna 2020   (20:22) Čeká nás nebeská podívaná. Vrcholí Perseidy, roj meteorů bude vidět už po setmění Čeká nás nebeská podívaná. Vrcholí Perseidy, roj meteorů bude vidět už po setmění Perseidy budou aktivní až do 24. srpna. 11. srpna 2020   (17:44) Začal se ukájet a běžel ke mně, říká žena, kterou v pondělí večer obtěžoval v Příbrami onanista Začal se ukájet a běžel ke mně, říká žena, kterou v pondělí večer obtěžoval v Příbrami onanista
Informační centrum se přesune do bývalého fotoateliéru v Pražské ulici Informační centrum se přesune do bývalého fotoateliéru v Pražské ulici Město chce tímto krokem oživit nákupní zónu v Pražské ulici. 11. srpna 2020   (13:03)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz