Čeká nás nebeská podívaná. Vrcholí Perseidy, roj meteorů bude vidět už po setmění
11. srpna 2020 (17:44)
Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na čtvrtek bude podle Astronomického ústavu Akademie věd ČR pro jejich vyhlížení nejlepší, meteory však budou četné už dnes i ze čtvrtka na pátek. Některé hvězdárny ve středu pořádají společná pozorování. Perseidy budou aktivní až do 24. srpna.
Meteory by lidé měli vyhlížet už po setmění. Ačkoliv bývá doporučeno pozorovat je až pozdě v noci, letos po půlnoci vyjde Měsíc, který sledování nebeského představení zkomplikuje. Počasí by ve středu naopak mělo být "nápomocné". Podle meteorologů rozsáhlá tlaková výše zajistí jasnou noční oblohu, bez oblaků, s teplotami do 20 stupňů.
Ve středočeském Ondřejově ze středy na čtvrtek lidé přenocují pod širákem u hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Dorazit však musí do setmění, aby nerušili další účastníky a práci vědců na hvězdárně. Společná pozorování se budou konat i na hvězdárnách v Žebráku, Valašském Meziříčí, Vsetíně či v Teplicích. Tematická akce pro stovku návštěvníků, kterou pořádá ostravské planetárium, už je vyprodaná.
Pozorování oblohy astronomickými dalekohledy jsou dnes i ve středu ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně, zítra i ve hvězdárnách v Ďáblicích a v Hradci Králové. V sobotu pohled na Perseidy zakončí celodenní astronomický program u Muzea Jizerských hor v Jizerce.
Při samostatné "výpravě za Perseidami" by lidé měli vyrazit do míst mimo světelné znečištění - tedy ven z města nebo do hor. Při maximu Perseidy dosahují četnosti až 100 meteorů za hodinu, lidé jich však dokážou "pobrat" jen část. I tak patří k divácky velmi vděčným nebeským úkazům. Kromě Perseid je v srpnu možné postupně, pouhýma očima, spatřit i čtyři planety - Jupiter, Saturn, Mars a Venuši.
Perseidy se jmenují podle souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají. Jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Znovu k tomu dojde až v roce 2126.
Perseidám se někdy lidově přezdívá Slzy svatého Vavřince. První zmínky o meteorickém roji totiž pocházejí ze 3. století, kdy si jich lidé všimli krátce po umučení svatého Vavřince.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši
Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, …
FOTOGALERIE
Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu
Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční …
POLITIKA
Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví
Ještě nedávno jsme si nastavovali budík na pět ráno, četli knihy o produktivitě a měli …
LIFESTYLE
Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme
Když se řekne ADHD, většina lidí si představí neposedné dítě ve školní lavici. Jenže …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná?
Příbram nabízí na své poměry poměrně široké možnosti sportovního vyžití. Obyvatelé …
ANKETA
Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce
Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle …
DOPRAVA
Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola
V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy …
Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II.
Brdy nejsou určitě tak bohaté na lišejníky jako například Šumava nebo Jeseníky, ale …
POZNÁVÁME BRDY
Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy!
Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za …
SPORT
Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí
Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě …
ŠKOLSTVÍ





