5. 2. svátek má Dobromila




Cech příbramských hutníků-olovářů oslavil 40 let

31. prosince 2014   (10:31)
Cech příbramských hutníků-olovářů oslavil 40 let

O výročí píše Miroslav Jarolímek z příbramských Kovohutí.



V sobotu 27. prosince 2014, na den přesně 40 let od založení a prvního zasedání, oslavil Cech příbramských hutníků-olovářů (CPHO) toto významné jubileum na řádné výroční „sesi“ v hospůdce Za Komínem v Novém Podlesí (stejně jako 27. 12. 1974). Celkově šlo již o 80. zasedání olovářů. Cech byl založen tehdejšími pracovníky národního podniku Kovohutě Příbram.

Na oslavu byli pozváni vedle současných mistrů a tovaryšů také další dosud žijící zakládající členové – zúčastnili se mistr Žáček a bývalí mistři Falc, který byl mj. ředitelem Kovohutí v letech 1965-1985, Bartůněk, Kovalčík a Petrusová. Vzpomnělo se také na již zesnulé kamarády – tři odešli do hutnického nebe právě v roce 2014.
Sese se zúčastnilo 21 z 29 aktivních členů Cechu, hosté z řad zakládajících členů (viz výše) a perkmistr Cechu příbramských horníků a hutníků Emil Kuchař.

Tradiční sese, jejíž součástí je mj. svěcení tupláku či rozprava mistrů Cechu, se nesla jako vždy v přátelském duchu a připomenula proběhlé akce 2014 a projednala program na rok 2015. Na sesi byli přijati 2 noví mistři. Zakládající členové Cechu připomněli některé své zážitky z hutě i ze sesí Cechu, které v minulosti byly často velmi bouřlivé.

Mistři kromě výše zmíněných oficialit tradičně po 2 letech volili představenstvo, 2 starší Cechu a 3 členy Senátu. Do třech nejvyšších funkcí – slavný vysoký neomylný cechmistr, písař a strážce pokladu – byli zvoleni pánové Kunický, Prokop a Matějka.
Členská základna, program zasedání i zvyky se od založení Cechu výrazně změnily. Řízení již není tolik autoritářské jako dříve (možná na škodu zábavy), nápoj zvykový (tedy rum) již není obvyklým doplňkem pitného (pivního) režimu mistrů. Duch sounáležitosti s hutí a kamarády je však stále hlavním důvodem, proč se pravidelně schází a pokračuje v tradici zahájené právě před 40 lety.

Cech příbramských hutníků-olovářů je jedním z nejstarších dobrovolných profesních spolků na Příbramsku. Cech se řídí tzv. Cechovním řádem, regulemi a Pivním zákonem. Velmi úzce spolupracuje s Cechem příbramských horníků a hutníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: red
autor: Miroslav Jarolímek








Další články

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram vstoupí do 57. ročníku ve znamení Anglie Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram vstoupí do 57. ročníku ve znamení Anglie Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram se v roce 2026 uskuteční už po … Dejte si pauzu od alkoholu. Statistiky z příbramských silnic mluví jasně Dejte si pauzu od alkoholu. Statistiky z příbramských silnic mluví jasně Je tady měsíc, který každoročně prověřuje pevnou vůli tisíců lidí. Do dalšího ročníku … V lomu Amerika zemřel muž. Po pádu zůstal zaklíněný v koruně stromu V lomu Amerika zemřel muž. Po pádu zůstal zaklíněný v koruně stromu Hasiči, záchranáři a policité ve čtvrtek 5. února zasahovali v bývalém lomu Velká … Řidiči se u Milína srazili a nakonec volali policii kvůli chybějícímu řidičáku Řidiči se u Milína srazili a nakonec volali policii kvůli chybějícímu řidičáku Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 5. února krátce před půl druhou odpoledne na … Takového pacienta tu ještě neměli. Netopýr s obříma ušima unikl kočce, nyní se o letouna starají ve stanici Takového pacienta tu ještě neměli. Netopýr s obříma ušima unikl kočce, nyní se o letouna starají ve stanici Ve zvířecí kartotéce Záchranné stanice Ochrany fauny ČR v Hrachově se poprvé objevil … Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před parfémovou vodou XENA, PARFUM … Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 … Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché? Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché? Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do … Nepřehlédněte Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze … ROZHOVOR
Příbram se chystá na podnikatelský ples roku Příbram se chystá na podnikatelský ples roku Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz