6. 12. svátek má Mikuláš

Část elektrárny Kamýk byla opravena za 160 milionů

9. září 2014   (13:06)
Část elektrárny Kamýk byla opravena za 160 milionů

Díky modernizaci může elektrárna zásobit o 300 domácností více než před rekonstrukcí, zlepšila se i ekologie provozu.Vodní elektrárna Kamýk na Příbramsku ukončila generální opravu jednoho ze čtyř soustrojí za 160 milionů korun. Modernizovaná elektrárna nyní vyrobí ročně asi o 1,1 milionu kWh elektřiny více, což znamená, že může elektřinou zásobovat o 300 domácností více. Rekonstrukce trvala 17 měsíců, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí ČEZ Martin Schreier. Provoz elektrárny z roku 1961 bude také ekologičtější, protože se o tisíce litrů sníží olejové provozní náplně.

Elektrárna může zásobit až 23.000 domácností

V provozní budově elektrárny jsou nyní v provozu všechna soustrojí. Opravená část TG1 zabezpečuje čtvrtinu výrobní kapacity a má výkon 10 MW. Může to představovat výrobu až 58 GWh elektřiny ročně, což znamená, že by jen toto soustrojí mohlo zásobit 23.000 domácností ročně. Oproti předchozímu soustrojí má vyšší účinnost. V rámci generální opravy došlo i ke změně na vysokotlakou hydrauliku. "Díky tomu klesl objem provozních olejových náplní v regulaci turbíny z původních 8500 litrů na desetinu," uvedl vedoucí oddělení provozu vodní elektrárny Kamýk Petr Velas.

Odborníci museli soustrojí TG1 vyzvednout a demontovat ho a transportovat po dílech do výrobních závodů k provedení opravy. "Na převinutí nového 36tunového statoru bylo spotřebováno 17,5 kilometru vodiče, deset kilogramů stříbrné pájky na jeho pospojování, 20 kilometrů izolační a skelné pásky na izolování pájených spojů a 410 kilogramů sklolaminátových izolací," uvedll Schreier. Souběžně s odstávkou soustrojí TG1 tři ostatní vyráběla elektřinu.

Hotovo mělo být již v únoru

Původně měla oprava skončit v únoru, ale kvůli neočekávaným okolnostem, jako například zjištěným vadám na některých komponentech, se harmonogram zpozdil. Obdobnou proměnou prošlo v roce 2008 soustrojí TG3, generální opravy zbylých dvou jsou plánovány na následující léta. ČEZ v rámci programu modernizace a ekologizace vodních elektráren dosud zmodernizoval a zvýšil účinnost 20 vodních elektráren zhruba za dvě miliardy korun.

Kamýcká elektrárna od roku 1961 vyrobila více než 3,5 miliardy kWh elektřiny. Jen vloni to bylo přes 90 milionů kWh. Původně zajišťovalo chod elektrárny 25 zaměstnanců. Po úpravách v roce 1999 přešlo zařízení na takzvaný bezobslužný provoz, o který se nyní stará sedm pracovníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
autor: Sandra Bejšáková dr

Další články

ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí. Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Tip na vánoční dárek? Sedlářství Holanovi. Představujeme původní řemesla našeho regionu Tip na vánoční dárek? Sedlářství Holanovi. Představujeme původní řemesla našeho regionu Tušíte, čím se zabývá v dnešní době takový sedlář? Budete překvapeni, že zdaleka ne … Komerční sdělení
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz