Čas vyrazit na houby, míní mykologové i meteorologové
6. července 2024 (11:18)
foto: pixabay
Do ruky košík, do kapsy nůž a můžete vyrazit do lesa. Podle Českého hydrometeorologického ústavu a odborníků z České mykologické společnosti se díky srážkám za poslední dny výrazně zvýšila pravděpodobnost růstu hub, je na vysoké úrovni.
Meteorologové ve spolupráci s Českou mykologickou společností vylepšili svůj předpovědní model možného růstu hub, který začali zveřejňovat na svém webu. Nově odráží růst těch druhů, které lidé nejčastěji sbírají.
"Mapa odráží růst masitých, zejména mykorhizních druhů hub, které praktické houbaře zajímají nejvíce," uvedla Markéta Vlčková z České mykologické společnosti. Nejznámějšími mykorhizními houbami jsou hřiby, muchomůrky, holubinky, ryzce, lišky nebo některé čirůvky.
Na růst hub má zásadní vliv počasí. Houby potřebují dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky. Současné vlhké a teplé počasí začíná podle Martina Možného z oddělení biometeorologických aplikací ČHMÚ tvořit pro růst hub příznivé podmínky.
Právě s vhodností vláhových a teplotních podmínek pro růst hub pracuje předpovědní mapa meteorologů. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami v posledních sedmi dnech. Výsledek je pak korigován sezonním koeficientem, který vyjadřuje rozdíly v početnosti zmíněných mykorhizních hub během kalendářního roku, dodali meteorologové.
ČHMÚ poskytuje na jednom místě i další informace se vztahem k živé přírodě. Na webu info.chmi.cz/bio se zájemci dozví o rozšíření pylů nebo o aktivitě klíšťat, komárů či kůrovce. Dostupné tam jsou také informace o rychlosti vývoje vegetace ve vztahu k počasí i o pocitové teplotě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Tropické teploty v sobotu vystřídají bouřky s větrem a kroupami
•Kvalita vody v přírodních koupalištích ve středních Čechách je výborná
•Sváteční víkend přinese tropické teploty, bouřky i vydatnější srážky
Další články
Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem
Tento víkend se ponese hlavně v duchu kulturních akcí. Dobříšský zámek bude znít …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vedra se vracejí. Už od neděle udeří tropické teploty, příští týden bude znovu velmi horký
Po krátkém a sotva znatelnném oddechu od veder se do Česka vrátí výrazně teplé počasí. …
AKTUÁLNĚ
O víkendu se zavřou tunely na Pražském okruhu. ŘSD toho využije a opraví i výtluky u D5
Pražský okruh čeká o víkendu úplná odstávka dvou tunelů. Lochkov i Cholupice se na 24 …
DOPRAVA
8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou!
Mezinárodní den koček připadá na 8. srpna, a protože kočky patří k nejoblíbenějším …
ZVÍŘATA
Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava
Jako váš spolehlivý dodavatel tepla rádi navštěvujeme místa, kde se scházejí rodiny, …
PR
Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série
Spider‑Man se po čtyřech letech vrací na plátno — a tentokrát i do Příbrami. V sobotu …
KULTURA
Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila na falšované těstoviny z …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vedra k nevydržení? Máme tipy, kam na Příbramsku schovat děti před sluncem a vedrem
Tropické dny dokážou potrápit nejen dospělé, ale hlavně děti. Pokud nechcete trávit …
TIP NA VÝLET
Pavel Wohl: „Brdy jsou ideální. Pohyb je základ kultivované společnosti.“
Profesionální triatlonista Pavel Wohl, trojnásobný mistr republiky v polovičním …
ROZHOVOR
Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku
Příbramští policisté pátrají po sedmatřicetiletém Tomáši Mitrovi, který je omezen na …
AKTUÁLNĚ




