13. 6. svátek má Antonín

Čapkův památník ve Staré Huti zprovoznil interaktivní aplikaci Robot dětem

2. června 2022   (08:07)
Čapkův památník ve Staré Huti zprovoznil interaktivní aplikaci Robot dětem
foto: Středočeský kraj

Postavička situovaná do zahrady vedle Čapkovy oblíbené verandy může chodit, běhat a skákat podle povelů návštěvníků a plnit různé úkoly.


Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku zprovoznil interaktivní aplikaci Robot dětem s digitální postavičkou robota. Nejmenší návštěvníky zábavnou formou poučí o dětských knihách, ilustracích Karla Čapka a jeho bratra Josefa nebo o životě ve Staré Huti, uvedl památník v tiskové zprávě.

Postavička situovaná do zahrady vedle Čapkovy oblíbené verandy může chodit, běhat a skákat podle povelů návštěvníků a plnit různé úkoly. Figurka robota z kovu a dřeva, vytvořená počátkem 20. let minulého století k propagaci Čapkovy hry R.U.R., se v památníku objevila už před dvěma lety. Zapůjčila ji vnučka Josefa Čapka. Robot vystupuje také v kvízu, který mohou děti vyplnit.
"Nyní jsme se však technologicky posunuli do další dimenze a robůtek ožil: běhá a skáče," uvedl ředitel památníku Zdeněk Vacek. V multimediálním kiosku v přízemí památníku ho děti mohou ovládat pomocí dotykové obrazovky a 3D myši. Dostanou od něj i úkoly o dětských knížkách bratří Čapků - od puzzle přes hledání rozdílů v upravených ilustracích až po cizojazyčné názvy klasických knih.
"Při digitalizaci sošky robota s využitím fotogrammetrie se podařilo postavičku rozhýbat a umožnit jí tak pohyb ve virtuálním prostoru. Hru pro památník vytvořilo sdružení CESNET. Jde o výsledek práce řady specialistů i studentů ČVUT. Aplikace je vyvinutá v herním enginu Unity a ve virtuálním prostředí kombinuje realistické 3D modely s historickými materiály," dodal Vacek.

Čapkův památník na léto chystá řadu akcí - divadelních představení s čapkovskou tematikou, scénických čtení či koncertů etnické a historické hudby. Dílo světoznámého spisovatele představí i v zahraničí, při příležitosti zahájení českého předsednictví v EU otevře v červenci čapkovskou výstavu v Bruselu. K vidění bude v zahradě Pražského domu a památník jedná i o dalších místech.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici … NEPŘEHLÉDNĚTE Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit … NEPŘEHLÉDNĚTE Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, … Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník … SPORT Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou … Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne … ZVÍŘATA Potkali jste zmiji nebo užovku? Potkali jste zmiji nebo užovku? Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. … POZNÁVÁME BRDY Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici … NEPŘEHLÉDNĚTE Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí … KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz