Čapkův památník otevřel expozici Loupežníkova Lásky hra osudná
3. června 2020 (10:40)
foto: pribram.cz
Expozice autorky Terezy Petřek Todorové představuje archivní fotografie, ohlasy na nejzajímavější inscenace obou děl před domácím i zahraničním publikem a připomíná i jejich zpracování ve světě hudby a filmu.
Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku zpřístupnil výstavu Loupežníkova Lásky hra osudná. Připomíná dvě čapkovská výročí - 110 let od premiéry jednoaktovky Lásky hra osudná, jež byla prvním výsledkem spolupráce Karla a Josefa Čapkových na poli dramatu, a 100 let od uvedení hry Loupežník, prvního samostatného dramatického díla Karla Čapka. Tématem je i soukromí bratří Čapků a jejich vztah k ženám a lásce, řekl ČTK ředitel památníku Zdeněk Vacek.
Expozice autorky Terezy Petřek Todorové představuje archivní fotografie, ohlasy na nejzajímavější inscenace obou děl před domácím i zahraničním publikem a připomíná i jejich zpracování ve světě hudby a filmu. Hrou Lásky hra osudná se Čapkové rozhodli společně dobýt Prahu, kterou chtěli zaujmout, ohromit a šokovat svou světáckostí.
"Jejich duchaplná hříčka, vycházející z komedie dell’arte, zdůrazňuje šviháctví, originalitu, hravost a sarkasmus, s nímž oba autoři ironizovali měšťácký svět i sami sebe. Textu si ale zprvu příliš nevážili, vydali ho pouze v literárním časopise Lumír, a dokonce zvažovali, že ho spálí. Teprve později ho vzali na milost, takže se dostal až na divadelní jeviště," uvedl Vacek.
Atraktivní součástí výstavy jsou originální scénické návrhy Josefa Čapka a citáty a úryvky z dopisů obou bratrů - včetně Karlovy autorské básně, která vznikla pod dojmem tehdy začínající herečky Olgy Scheinplugové. Právě v ní našel ideální představitelku Mimi z Loupežníka a později i svou životní družku. Výstavu doplňuje promítání klíčových scén z filmu Loupežník z roku 1931 režiséra Josefa Kodíčka.
"Pokud jde o lásku a ženy, chceme nechat promluvit hlavně samotné bratry, prostřednictvím citátů. Vždyť oba se ženili až po dlouholetých známostech. Josef se ke svatbě odhodlal po devíti a - matkou ještě bedlivěji střežený - Karel dokonce až po patnácti letech vztahu," připomněl Vacek.
Současný ředitel vede památník od letošního ledna. Nahradil Alici Seidlovou, která je snachou krajského radního a proti níž se bouřily kulturní spolky. Seidlová po vlně kritiky rezignovala. Kromě výstavy Loupežníkova Lásky hra osudná, jež potrvá do 12. září, památník pod Vackovým vedením připravil také rozšíření expozice. Od 4. července si návštěvníci budou moci prohlédnout spisovatelovu autentickou garáž se stejným typem vozu, jakým jezdil. Památník tak připomene výročí 85 let od cesty Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové vozem Škoda Popular do Alp. Součástí nových prostor budou i panely s informacemi pro návštěvníky.
Současný ředitel vede památník od letošního ledna. Nahradil Alici Seidlovou, která je snachou krajského radního a proti níž se bouřily kulturní spolky. Seidlová po vlně kritiky rezignovala. Kromě výstavy Loupežníkova Lásky hra osudná, jež potrvá do 12. září, památník pod Vackovým vedením připravil také rozšíření expozice. Od 4. července si návštěvníci budou moci prohlédnout spisovatelovu autentickou garáž se stejným typem vozu, jakým jezdil. Památník tak připomene výročí 85 let od cesty Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové vozem Škoda Popular do Alp. Součástí nových prostor budou i panely s informacemi pro návštěvníky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA
Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti
Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a …
AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace
Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to …
AKTUÁLNĚ




