23. 2. svátek má Svatopluk




Čapkův památník má nové expozice o Scheinpflugové a Peroutkovi

30. dubna 2016   (08:22)
Čapkův památník má nové expozice o Scheinpflugové a Peroutkovi

Na expozici přispěl i Středočeský kraj.



Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku přichystal nové expozice věnované spisovatelově manželce Olze Scheinpflugové a příteli Ferdinandu Peroutkovi. Návštěvníci uvidí například zrestaurovaný hedvábný kostým z 20. let patřící herečce a tehdejší módní ikoně Scheinpflugové nebo originální konferenční stolek spisovatele a publicisty Peroutky, jehož hlas uslyší i z autentické nahrávky. Otevření expozic je plánováno 30. dubna, sdělila ČTK mediální zástupkyně památníku Magdalena Bičíková.

Podle ředitelky památníku Kristiny Váňové se expozice o Scheinpflugové a Peroutkovi dočkaly nové podoby po 18 letech. "Obě významné osobnosti české kultury představí v širších souvislostech, než bývá obvyklé, a budou také nově prezentovat, co je dnes z jejich odkazu aktuální a inspirativní," uvedla. Při tvorbě expozic vycházel památník z vlastních archivních dokumentů, spolupracoval ale také s dalšími archivy - Literárním archivem Památníku národního písemnictví, archivy Národního divadla v Praze, Národního muzea a Českého rozhlasu. Výstavu obohatily i cenné dary ze soukromých sbírek - noblesní stolek svého dědečka věnovala památníku Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, dosud nevystavovanými dokumenty přispěla na výstavu i jeho manželka Slávka Peroutková.

"Upozornit bych chtěla například na málo známou Peroutkovu korespondenci, krásné fotografie pořízené koncem třicátých let Václavem Palivcem na zámku v Osově a také na projekci unikátních barevných fotografií, které dokumentují osobní vkus manželů Peroutkových i jejich čilý společenský život, který vedli po roce 1955 v emigraci ve svém moderním newyorském bytě," dodala Váňová. Památník spolupracoval také s publicistou Martinem Gromanem, fotografkou Helenou Lukas a potomkem původních majitelů budovy Emilem Palivcem.

Středočeský kraj na expozice přispěl částkou půl milionu korun. Část nákladů, zahrnující stavební úpravy, architektonické řešení výstav, grafické návrhy, instalaci, restaurování některých exponátů, nákup audiovizuální techniky i zajištění autorských práv, uhradil památník z vlastního rozpočtu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Jan Kholl dr








Další články

V Husově ulici porazilo auto chodce V Husově ulici porazilo auto chodce Před půl sedmou večer v pondělí 23. února byla nahlášena nehoda s chodcem v Příbrami v … AKTUÁLNĚ V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo patnácté maloplošné zvláště chráněné území – … ZAJÍMAVOSTI Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na závažný případ zavlečení vztekliny do … Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026! Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026! Máte pocit, že někteří řidiči jezdí příliš rychle právě u vás? Teď máte šanci … Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku Na Slapské přehradě byla letos zahájena generální oprava mostu. Práce potrvají do roku … Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení Zimní stadion v Příbram se od 6. do 8. března stane dějištěm Mistrovství České … Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie V pondělí 23. února krátce před sedmou hodinou ranní se v katastru obce Obory na … Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli Luboš Řezáč, příbramský komisař kriminální policie a zakladatel spolku Svatohorské … ROZHOVOR V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru V Čenkově se v neděli 22. února odehrála dramatická záchranná akce.
Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz