22. 8. svátek má Bohuslav

Čápi se vracejí, přiletěli už na hnízda v Milíně a Rožmitále

6. dubna 2022   (18:53)
Čápi se vracejí, přiletěli už na hnízda v Milíně a Rožmitále
foto: ilustrační, Pixabay

Pozorovat hnízdění ptáků na komínech můžete také on-line.


Místní mají vždy větší přehled, o sledování některých aspektů života se ale obce na Příbramsku rády podělí. Pozorovat návraty z teplých krajin a vyvedení mladých čápů bílých je možné díky on-line kamerám namířeným na hnízda v Rožmitále pod Třemšínem a v Milíně. Na obou už byl letos čáp viděn.

Na hnízda ptáci obvykle přilétají koncem března až začátkem dubna, to na komíně sladovny milínského pivovaru leží na speciální konstrukci. „Původní hnízdo bylo na komíně varny pivovaru do roku 1982, kdy bylo Jednotným zemědělským družstvem rozhodnuto o zřízení takzvané blafačky na výrobu teplých nápojů pro krávy,“ uvádí web obce Milín. Hnízdo bylo tedy odstraněno z komínu varny a byla vybudována konstrukce pro náhradní hnízdo na nižším komíně původního hvozdu tak, aby bylo stejně vysoko. Konstrukce dovoluje provádět pravidelné kroužkování mláďat a umožnila také umístění kamery.
Informace o příletech nebo počtu mladých v hnízdech registruje České společnost ornitologická na webu www.birdlife.cz. Na otevřené mapě pozorovatelé sdílejí novinky a fotografie k jednotlivým stanovištím. První záznam o příletu čápa na milínské hnízdo je z 3. dubna, aktuální situaci můžete sledovat živě.
Koncem března ožilo také hnízdo na bývalém slévárenském komíně v Rožmitále pod Třemšínem, jak informuje web města. Ornitologická mapa dosud pozorování čápa bílého na tomto místě neeviduje, zda se jednalo pouze o mezipřistání a hnízdo stále čeká na nového obyvatele, zkontrolujete zde.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Práce na pokládce kabelů zavřou Hailovu ulici v Příbrami od pondělí 24. do pátku 28. … DOPRAVA Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Česko má za sebou výraznou srážkovou epizodu. Zatímco v Čechách za posledních 24 hodin … AKTUÁLNĚ Silniční kontroly přitvrdí: Policie řidiče o posledním prázdninovém víkendu pořádně prověří Silniční kontroly přitvrdí: Policie řidiče o posledním prázdninovém víkendu pořádně prověří Konec prázdnin tradičně znamená výrazný nárůst dopravy. Policie proto o posledním … DOPRAVA Modráskové louky: Když neposečená tráva znamená, že se hospodaří správně Modráskové louky: Když neposečená tráva znamená, že se hospodaří správně Možná jste si při procházce přes Brdy všimli zvláštního rozdílu. Zatímco některé louky … POZNÁVÁME BRDY Senioři mají svůj den. Udělejte dnes něco hezkého pro někoho, kdo si to zaslouží Senioři mají svůj den. Udělejte dnes něco hezkého pro někoho, kdo si to zaslouží Pátek 21. srpna připadá National Senior Citizens Day, tedy dni věnovanému seniorům. … NEPŘEHLÉDNĚTE Poznejte život v lese při komentované vycházce s lesníkem Poznejte život v lese při komentované vycházce s lesníkem Brdská příroda ukrývá řadu zajímavostí, které při běžné procházce snadno přehlédnete. … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! O víkendu se můžete zúčastnit oblíbené celorepublikové akce Hradozámecká noc, a to … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V sobotu 22. srpna 2026 se na zámku v Osečanech odehraje událost, která tomu místu … KULTURA
Parkování, bydlení i hospodaření města. Šance pro Příbram - Naše Česko představuje kandidáty Parkování, bydlení i hospodaření města. Šance pro Příbram - Naše Česko představuje kandidáty Šance pro Příbram - Naše Česko představila kandidátní listinu pro podzimní komunální … VOLBY 2026
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz