8. 12. svátek má Květoslava

Čápata v Milíně už trénují létání

16. července 2019   (08:43)
Čápata v Milíně už trénují létání

Čápi letos v Milíně vyvedli čtyři mláďata, což je nejvíce za celou dobu sledování hnízda


Čápi, kteří hnízdí na komíně sladovny bývalého pivovaru v Milíně, vyvedli letos čtyři mláďata. To je nejvíce za celou dobu sledování hnízda Českou ornitologickou společností. Čápata již mávají křídly na hnízdě, tedy trénují let. Vypadá to tedy, že jim hnízdo bude brzy malé a rozlétnou se do světa.
 
Střípky z čapí „ložnice“
Letos byl dospělý čáp na milínském hnízdě poprvé zaznamenán 23. března 2019 v brzkých ranních hodinách. Byl to samec a nevěsta mu přiletěla 3. dubna odpoledne. Po krátkém přivítání došlo k první kopulaci.
 
V půlce dubna bylo zaznamenáno několik bojů o hnízdo. Bojovalo se minimálně třikrát a většinou v dopoledních hodinách. Na hnízdě se v tu dobu objevovali i tři dospělí čápi najednou.
 
Mláďata se poprvé ukázala v druhé polovině května
Kdy přesně se mláďata vylíhla, to Česká ornitologická společnost neuvádí, ale dobrovolníci je poprvé zpozorovali 23. května. O měsíc později, kdy již byla mláďata plně opeřená, došlo k jejich okroužkování.

Letošní počet mláďat je rekordní
Hnízdo je pozorováno Českou ornitologickou společností od roku 2013. Za tu dobu provedli dobrovolníci celkem 179 pozorování. Díky nim například víme, že letošní počet mláďat je rekordní. Zatímco v letech 2018, 2015 a 2014 vyvedli milínští čápi vždy po třech mláďatech, v roce 2017 to byla mláďata pouze dvě. V roce 2016 bylo sice na hnízdě prokázáno vejce, ale nevylíhlo se žádné mládě. První rok sledování hnízda, v roce 2013, čápi hnízdo občas navštěvovali, ale nezdržovali se zde pravidelně.

Víme také, že minulý rok se jedno ze tří mláďat odvážilo podniknout svůj první krátký okružní let dne 6. srpna. Jak tomu bude letos, se určitě již brzy dozvíme.

Čáp bílý je zvláště chráněný druh, který spadá do kategorie ohrožený. Na území bývalého okresu Příbram je v tuto chvíli evidováno 13 čapích hnízd, z toho minimálně na pěti z nich byla letos vyvedena mláďata. Ve všech případech se jedná o čápa bílého. Čáp černý, který spadá do kategorie silně ohrožený druh, u nás nehnízdí.

Čapí hnízdo v Milíně vzniklo neznámo kdy po roce 1942 na nepoužívaném pivovarském komíně. V roce 1982 došlo z důvodu opětovného používání komínu k přemístění hnízda na náhradní konstrukci na vedlejším komíně sladovny. 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
birds.cz

autor: mir foto webkameraDalší články

Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Karel Turek na mistrovství světa v Polsku překonal svůj rekord a zvedl 200 kg 7. prosince 2019   (18:32) Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Třináct testovaných vánočních stromků a řetězů překračuje zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Některé z nich se prodávaly i na českém trhu 7. prosince 2019   (15:30) Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Výběrové řízení na pronájem městské chaty bude vyhlášeno v nebližších dnech. Minimální požadovaná částka za nájemné je 450 000 Kč za rok 7. prosince 2019   (12:07) Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Pořadatelé Ledově čertovského Nováku, pod taktovkou vládce všech čertů a jedinou ženou v říši pekelné, dovedli akci k naprosté dokonalosti. 7. prosince 2019   (09:11) Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Nově budovaná zeď se skládá z kamene se žlutohnědým odstínem, který je barevně odlišný od kamenných staveb v okolí 7. prosince 2019   (07:14) Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Celá strana příbramského náměstí od ústí Pražské ulice k lékárně U Bílého lva patřila betlémářům. Prodávaly se tzv. betlémy pro chudé, vyrobené z chlebového těsta 6. prosince 2019   (19:37) Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Veřejné slyšení k rozpočtu se letos v Příbrami konalo poprvé 6. prosince 2019   (15:48) Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz