14. 10. svátek má Agáta

Čápata v Milíně už trénují létání

16. července 2019   (08:43)
Čápata v Milíně už trénují létání

Čápi letos v Milíně vyvedli čtyři mláďata, což je nejvíce za celou dobu sledování hnízda


Čápi, kteří hnízdí na komíně sladovny bývalého pivovaru v Milíně, vyvedli letos čtyři mláďata. To je nejvíce za celou dobu sledování hnízda Českou ornitologickou společností. Čápata již mávají křídly na hnízdě, tedy trénují let. Vypadá to tedy, že jim hnízdo bude brzy malé a rozlétnou se do světa.
 
Střípky z čapí „ložnice“
Letos byl dospělý čáp na milínském hnízdě poprvé zaznamenán 23. března 2019 v brzkých ranních hodinách. Byl to samec a nevěsta mu přiletěla 3. dubna odpoledne. Po krátkém přivítání došlo k první kopulaci.
 
V půlce dubna bylo zaznamenáno několik bojů o hnízdo. Bojovalo se minimálně třikrát a většinou v dopoledních hodinách. Na hnízdě se v tu dobu objevovali i tři dospělí čápi najednou.
 
Mláďata se poprvé ukázala v druhé polovině května
Kdy přesně se mláďata vylíhla, to Česká ornitologická společnost neuvádí, ale dobrovolníci je poprvé zpozorovali 23. května. O měsíc později, kdy již byla mláďata plně opeřená, došlo k jejich okroužkování.

Letošní počet mláďat je rekordní
Hnízdo je pozorováno Českou ornitologickou společností od roku 2013. Za tu dobu provedli dobrovolníci celkem 179 pozorování. Díky nim například víme, že letošní počet mláďat je rekordní. Zatímco v letech 2018, 2015 a 2014 vyvedli milínští čápi vždy po třech mláďatech, v roce 2017 to byla mláďata pouze dvě. V roce 2016 bylo sice na hnízdě prokázáno vejce, ale nevylíhlo se žádné mládě. První rok sledování hnízda, v roce 2013, čápi hnízdo občas navštěvovali, ale nezdržovali se zde pravidelně.

Víme také, že minulý rok se jedno ze tří mláďat odvážilo podniknout svůj první krátký okružní let dne 6. srpna. Jak tomu bude letos, se určitě již brzy dozvíme.

Čáp bílý je zvláště chráněný druh, který spadá do kategorie ohrožený. Na území bývalého okresu Příbram je v tuto chvíli evidováno 13 čapích hnízd, z toho minimálně na pěti z nich byla letos vyvedena mláďata. Ve všech případech se jedná o čápa bílého. Čáp černý, který spadá do kategorie silně ohrožený druh, u nás nehnízdí.

Čapí hnízdo v Milíně vzniklo neznámo kdy po roce 1942 na nepoužívaném pivovarském komíně. V roce 1982 došlo z důvodu opětovného používání komínu k přemístění hnízda na náhradní konstrukci na vedlejším komíně sladovny. 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
birds.cz

autor: mir foto webkameraDalší články

Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28) V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného Z dvaceti nasazených kaprů jich zbyla zhruba polovina 13. října 2019   (11:40) Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Houby stále rostou ve velkém, a pokud nepřijdou v příštích dnech mrazivá rána, můžeme se ještě těšit na plné košíky. 13. října 2019   (08:33) Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Střelby z minometů podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Současný způsob užívání posádkového cvičiště neumožňuje dostatečné narušení povrchu pro zachování vřesoviště 13. října 2019   (06:45) V Příbrami teklo víno proudem V Příbrami teklo víno proudem Organizátoři Vinného koštu o přeložení akce na jiný termín neuvažovali. 12. října 2019   (19:58) Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše V místě se tvořily několikakilometrové kolony 12. října 2019   (17:43) Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Adrenalinový zážitek má za sebou skupina horolezců 12. října 2019   (15:32) Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Policejní akce skončila v objektu příbramského „Křižáku.“ 12. října 2019   (11:58) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz