24. 8. svátek má Bartoloměj

Čápata v Milíně už trénují létání

16. července 2019   (08:43)
Čápata v Milíně už trénují létání

Čápi letos v Milíně vyvedli čtyři mláďata, což je nejvíce za celou dobu sledování hnízda


Čápi, kteří hnízdí na komíně sladovny bývalého pivovaru v Milíně, vyvedli letos čtyři mláďata. To je nejvíce za celou dobu sledování hnízda Českou ornitologickou společností. Čápata již mávají křídly na hnízdě, tedy trénují let. Vypadá to tedy, že jim hnízdo bude brzy malé a rozlétnou se do světa.
 
Střípky z čapí „ložnice“
Letos byl dospělý čáp na milínském hnízdě poprvé zaznamenán 23. března 2019 v brzkých ranních hodinách. Byl to samec a nevěsta mu přiletěla 3. dubna odpoledne. Po krátkém přivítání došlo k první kopulaci.
 
V půlce dubna bylo zaznamenáno několik bojů o hnízdo. Bojovalo se minimálně třikrát a většinou v dopoledních hodinách. Na hnízdě se v tu dobu objevovali i tři dospělí čápi najednou.
 
Mláďata se poprvé ukázala v druhé polovině května
Kdy přesně se mláďata vylíhla, to Česká ornitologická společnost neuvádí, ale dobrovolníci je poprvé zpozorovali 23. května. O měsíc později, kdy již byla mláďata plně opeřená, došlo k jejich okroužkování.

Letošní počet mláďat je rekordní
Hnízdo je pozorováno Českou ornitologickou společností od roku 2013. Za tu dobu provedli dobrovolníci celkem 179 pozorování. Díky nim například víme, že letošní počet mláďat je rekordní. Zatímco v letech 2018, 2015 a 2014 vyvedli milínští čápi vždy po třech mláďatech, v roce 2017 to byla mláďata pouze dvě. V roce 2016 bylo sice na hnízdě prokázáno vejce, ale nevylíhlo se žádné mládě. První rok sledování hnízda, v roce 2013, čápi hnízdo občas navštěvovali, ale nezdržovali se zde pravidelně.

Víme také, že minulý rok se jedno ze tří mláďat odvážilo podniknout svůj první krátký okružní let dne 6. srpna. Jak tomu bude letos, se určitě již brzy dozvíme.

Čáp bílý je zvláště chráněný druh, který spadá do kategorie ohrožený. Na území bývalého okresu Příbram je v tuto chvíli evidováno 13 čapích hnízd, z toho minimálně na pěti z nich byla letos vyvedena mláďata. Ve všech případech se jedná o čápa bílého. Čáp černý, který spadá do kategorie silně ohrožený druh, u nás nehnízdí.

Čapí hnízdo v Milíně vzniklo neznámo kdy po roce 1942 na nepoužívaném pivovarském komíně. V roce 1982 došlo z důvodu opětovného používání komínu k přemístění hnízda na náhradní konstrukci na vedlejším komíně sladovny. 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
birds.cz

autor: mir foto webkameraDalší články

Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz