17. 6. svátek má Adolf

„Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu,“ řekl starosta o setkání s papežem

11. prosince 2024   (12:30)
Dalších 5 fotografií v galerii„Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu,“ řekl starosta o setkání s papežem
foto: MěÚ Příbram / se souhlasem

O víkendu 7. a 8. prosince 2024 se zástupci města Příbram zúčastnili významné návštěvy ve Vatikánu, která se uskutečnila díky dlouhodobým vazbám města s italskou oblastí Valle di Ledro.


Příbram se letos zapojila do zdobení vánočních stromů ve Vatikánu. Umožnily to dlouhodobé vztahy města s italskou oblastí Valle di Ledro. Partnerská oblast ozdobila hlavní vánoční strom na Svatopetrském náměstí, k nazdobení jednoho z dalších 39 stromů byla oslovena i Příbram. Město pro tuto příležitost dalo vyrobit speciální ozdoby s motivy hornického muzea či Svaté Hory. Papež František o víkendu také převzal jako dar od všech obyvatel Příbrami ručně vyřezávanou sošku Panny Marie Svatohorské. Předal mu ji starosta Jan Konvalinka (za ANO) při společném setkání v audienční síni.

Program ve Vatikánu začal v sobotu dopoledne společným setkáním s papežem Františkem v audienční síni, na němž mu Konvalinka předal kopii sošky Panny Marie Svatohorské. Lidovou gotickou sošku Panny Marie Svatohorské podle legendy v polovině 14. století vytvořil arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře v Příbrami a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý.
„Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu. Zároveň to byla čest a zodpovědnost setkat se se Svatým Otcem papežem Františkem. To, že se s ním setkáme, nebylo až do našeho příletu do Říma zcela jasné, nakonec nám bylo řečeno, abychom se posadili do předních lavic v Nerviho sále a vyčkali příchodu papeže. Ten se po své krátké promluvě pozdravil s hosty, mezi kterými jsem byl i já s panem místostarostou Karpíškem. Byla ve mně opravdu malá dušička, měl jsem ohromnou trému a byl nervózní jako snad nikdy. Svatému Otci jsem stiskl ruku a pověděl mu několik italských vět, ve kterých jsem vyjádřil úctu, potěšení ze setkání s ním, a hlavně jsem mu řekl, že přináším dar z Příbrami, z České republiky. Na zabalenou krabici se zvídavě podíval, tak jsem ještě dodal, že uvnitř je dřevěná soška Panny Marie. Usmál se a spolu se svým doprovodem se posunul k dalším hostům. Ještě dlouhou dobu jsem jen seděl a mlčel a uvědomoval si význam té chvíle. Taky jsem měl radost z toho, že jsem v té veliké nervozitě ze sebe vysoukal smysluplné věty v jazyce, kterým vládnu jen velmi málo,“ popisoval s neskrývaným nadšením starosta.

„Co se týká protokolu, tak bylo striktně dáno, jak máme být oblečení. Muži tmavý oblek, ženy sukně pod kolena, tmavé barvy a neprůsvitný materiál. Měl jsem na sobě také sváteční insignii města Příbram se znakem a hornickými motivy. Jsem opravdu rád, že jsme takto důstojně reprezentovali naše město. Velký dík za tuto příležitost náleží našim přátelům z Valle di Ledra,“ dodal Konvalinka.
„Byl to ohromující zážitek, na který do konce …
foto: MěÚ Příbram / se souhlasem
V podvečer se na náměstí svatého Petra slavnostně rozsvítil vánoční strom a byl odhalen betlém, který tradičně zachycuje lokální prvky dané oblasti a letos připomíná život rybářů. Kulturu Valle di Ledro představilo večerní vystoupení mužského pěveckého sboru Coro Cima d’Oro v kostele Santa Maria degli Angeli. V neděli se zástupci Příbrami zúčastnili mše v katedrále svatého Petra.

Obyvatelé údolí Valle di Ledro, které tehdy patřilo Rakousku-Uhersku, se v minulosti dostali do Příbrami. Na příkaz úřadů museli v květnu 1915 opustit své domovy, protože se k nim blížila válečná fronta. Předpokládalo se, že budou zpět za pár dní, do rozstřílených a vybrakovaných domů se však mohli vrátit až za čtyři roky. Přes 10.000 evakuovaných Italů našlo dočasně svůj domov v Čechách.
V podvečer se na náměstí svatého Petra …
foto: MěÚ Příbram / se souhlasem

Fotogalerie

„Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu,“ řekl starosta o setkání s papežem (1) „Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu,“ řekl starosta o setkání s papežem (2) „Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu,“ řekl starosta o setkání s papežem (3) „Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu,“ řekl starosta o setkání s papežem (4) „Byl to ohromující zážitek, na který do konce svých dní nezapomenu,“ řekl starosta o setkání s papežem (5)

foto: MěÚ Příbram / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu Příjemné tradiční prostředí, oblíbená obědová menu, zajímavý a nevšední à la carte, … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na … ON-LINE PŘENOS Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými … AKTUÁLNĚ Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje … AKTUÁLNĚ Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch Poslední, 12. kolo Národní ligy boxu v pražském Radotíně přineslo Rasken Gymu skvělé … SPORT Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním Léto je obdobím dovolených, výletů a pobytů na chatách. Právě v této době však bývají … KRIMI Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do … AKTUÁLNĚ Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a … AKTUÁLNĚ Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve … KRIMI
Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz