Budova bývalého Báňského ředitelství se dočká opravy střechy i suterénu
AKTUALIZOVÁNO
24. září 2021 (08:31)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V budově probíhají například pravidelná zasedání městského zastupitelstva.
Příbram chystá rekonstrukci budovy bývalých Rudných dolů na náměstí T. G. Masaryka. Do památkově chráněného domu zatéká, kromě střechy chce město opravit také sklep. Budova, která nyní slouží městské policii a k jednáním zastupitelů, by v budoucnu mohla mít širší využití, uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).
Radnice chce začít opravou střechy. Zapotřebí je kompletně vyměnit krytinu i krovy napadené dřevokaznou houbou. Práce vyjdou na 12 milionů korun a podle Konvalinky by měly být zahájeny co nejdříve.
"Zároveň se připravuje projektová dokumentace na sklepení budovy, kde má vzniknout jakýsi multifunkční skladovací a archivní prostor pro potřeby buď městského úřadu, případně dalších institucí, které budou v budově Rudných dolů v budoucnu sídlit," uvedl starosta. Kolik bude stát tato část prací, zatím není známo.
Opravit by podle radnice potřebovaly i zbylé části budovy, celková rekonstrukce by však vyšla na 200 milionů korun a zatím není na pořadu dne. "Opravíme střechu, opravíme sklep, tím zabezpečíme nejvíce náchylné části budovy a potom uvidíme," dodal Konvalinka.
Pozdně empírová stavba bývalých Rudných dolů pochází z roku 1846. Až do roku 2006 sloužila potřebám báňské správy a vedení důlních podniků. Z jejího balkonu byl v roce 1918 slavnostně oznámen vznik Československa. Podle Konvalinky jde o jednu z nejhodnotnějších budov v Příbrami.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Další články
Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník!
Milovníci běhu by měli zbystřit. Už v neděli 5. dubna se uskuteční 68. ročník …
SPORT
Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad
Česká správa sociálního zabezpečení přišla s novinkou, která může lidem výrazně …
AKTUÁLNĚ
Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl
Zatímco Dobříš letos zápasí s rekordním počtem dětí u zápisů do 1. tříd, Příbram hlásí …
ŠKOLSTVÍ
Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů
V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“
Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším …
ROZHOVOR
Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek
Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: …
ZAJÍMAVOSTI
Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní
V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí
Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – …
NÁZOR
Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte.
Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků.
Ať už je vnímáme duchovně, …
VELIKONOCE
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA




