21. 7. svátek má Vítězslav




Budou letos bílé Vánoce? Sníh přijde, ale jen místy

19. prosince 2024   (09:30)
Budou letos bílé Vánoce? Sníh přijde, ale jen místy
foto: pixabay

Na Štědrý den meteorologové předpovídají smíšené srážky a teploty od nuly do pěti stupňů. Bílé Vánoce zůstanou vzácností, ale naděje na sníh stále žije.


Po mimořádně teplém dnešku, kdy bude na některých místech až 14 stupňů Celsia, se před vánočními svátky mírně ochladí. Zatímco dnes bude na většině území pršet, postupně začne sněžit i v nižších polohách. Nejvyšší teploty se budou v pátek a sobotu pohybovat do šesti stupňů, v neděli v Čechách stoupnou maximálně na osm stupňů, ale na Moravě nepřekročí tři stupně. Na Štědrý den podle týdenní předpovědi počasí čekají meteorologové sněhové přeháňky, v nížinách smíšené, a teploty od nuly do plus pěti stupňů.

Dnes večer by mělo začít pršet na většině území, na západě Čech bude od 700 metrů nad mořem sněžit. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat od osmi do 12 stupňů, v Čechách, hlavně v Pošumaví a Polabí, a ve Slezsku ojediněle naměří kolem 14 stupňů, na Moravě bude chladněji.

V pátek se čeká proměnlivá oblačnost, hranice sněžení se sníží na 600 metrů, na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. V nížinách budou srážky dešťové nebo smíšené. V sobotu může být až polojasno, teploty do šesti stupňů, znovu má sněžit nebo pršet. Nedělní předpověď zatím očekává o něco vyšší teploty, zataženou oblohu a přeháňky, které mohou být sněhové už od 500 metrů.
Bílé Vánoce v nížinách a ve městech jsou v Česku vzácné. "Vánoční obleva k nám běžně přicházela i před 50 lety, jen na to zapomínáme a více si pamatujeme sněhové přívaly a sáňkování v okolí měst. Přesto nejsou bílé Vánoce vyloučené ani v budoucnu, jen platí, že dní se sněhovou pokrývkou významně ubývá," uvedl klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radim Tolasz na facebooku.

Česko podle meteorologů zažívá sérii nejteplejších Štědrých dnů za posledních 30 let. Loňská průměrná teplota na 24. prosince činila 6,3 stupně Celsia a byla druhá nejvyšší za dobu měření, na druhé pozici přitom vystřídala předloňský rok. Loni na Štědrý den ráno i ve městech ještě ležel sníh, pak ale přišla silná obleva. Podle aktuální předpovědi by výraznější oteplení mělo do Česka dorazit ve středu na Boží hod Vánoční.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové … AKTUÁLNĚ Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou … AKTUÁLNĚ Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi … DOPRAVA Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“ Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“ Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává … SPORT Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. … ZAJÍMAVOSTI Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí Březnické staré kluziště se proměnilo v pestrobarevnou křižovatku světových kultur. … FOTOGALERIE Čekají nás chladné noci i déšť. Oteplovat se začne ke konci týdne Čekají nás chladné noci i déšť. Oteplovat se začne ke konci týdne Počasí v Česku bude v nadcházejících dnech velmi proměnlivé. Po klidnějším začátku … AKTUÁLNĚ Zápas, který měl přijít dvakrát. Teď už neuhne nikdo. Szabová vs. Pudilová o královnu OKTAGONU Zápas, který měl přijít dvakrát. Teď už neuhne nikdo. Szabová vs. Pudilová o královnu OKTAGONU Na Štvanici se chystá zápas, který má přesah i mimo sport. Souboj o královnu … SPORT Koupili jste si letenku? Ještě to neznamená, že poletíte. Overbooking je zpět Koupili jste si letenku? Ještě to neznamená, že poletíte. Overbooking je zpět Stojíte u gatu, v ruce letenka, v hlavě dovolená — a najednou vám oznámí, že do … NEPŘEHLÉDNĚTE
Víno je starší než civilizace. A naše tolerance k alkoholu je neobvykle vysoká Víno je starší než civilizace. A naše tolerance k alkoholu je neobvykle vysoká Víno je starší než písmo, chutná jinak ve vesmíru a obsahuje stovky aromat, které by … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz