12. 12. svátek má Simona

Bude v Dobříši psí park? Rozhodne se v březnu

25. listopadu 2019   (06:19)
Bude v Dobříši psí park? Rozhodne se v březnu

V polovině listopadu byl v Dobříši spuštěn další ročník participativního rozpočtu. Mezi prvními návrhy je vybudování psího hřiště


Participativní rozpočet umožňuje občanům spoluvytvářet budoucí tvář místa, ve kterém žijí. Obyvatelé nejlépe vědí, co jim ve městě schází a co by chtělo vylepšit a mohou se tak sami podílet na řešení. Možnost nasměrovat část z městského rozpočtu tam, kde je to potřeba, dostali letos poprvé i obyvatelé Dobříše. Zatímco přes léto lidé rozhodovali o investici ve výši 100 tisíc korun, nyní se bude zřejmě jednat již o půl milionu.

„Pro rok 2020 budeme vybírat z návrhů, pro jejichž realizaci navrhujeme částku 500 tisíc korun. Výše částky závisí na rozpočtu na r. 2020. Jeho schvalování bude probíhat na jednání zastupitelstva v prosinci 2019,“ uvádí koordinátoři projektu.

Mezi prvními návrhy je hřiště pro psy
V pořadí již druhý ročník participativního rozpočtu Dobříše byl spuštěn 11. listopadu a v tuto chvíli jsou podány první dva návrhy – stínící plachta nad Rákosníčkovo hřiště a hřiště pro psy.

„S udržováním čistoty na psím hřišti nemá většina pejskařů problém. Je to prostě "jejich" prostor. Věřím, že by se i snížil počet volně pobíhajících psů,“ uvedla navrhovatelka.

Psí park byl navržen do participativního rozpočtu i v Příbrami. Ačkoliv se neprobojoval mezi vítězné projekty, město se ho přesto rozhodlo realizovat.

Dva návrhy byly zamítnuty
V seznamu podaných návrhů jsou nyní dva, které odporují nastaveným pravidlům a byly proto zamítnuty. V obou případech se jedná o nemožnost podat více podnětů najednou. Automaticky tak nelze hlasovat například pro vybudování přechodu pro chodce mezi Českou spořitelnou a náměstím Míru. Navrhovatelka poukazuje mimo jiné na to, že řidiči ani chodci často neví, jak se chovat na přechodovém místě. Navíc tudy za silného provozu chodí děti do školy.

Do hlasování nepostoupil ani podnět na zkulturnění parčíku Jana Husa. Občanka Dobříše uvádí, že je park používán jako veřejné WC, a to nejen lidmi bez domova, ale i návštěvníky diskotéky. Podél zdí obytných domů se tak vyskytují exkrementy a hygienické potřeby. Navrhuje proto umístit do parku mobilní WC s umyvadlem.

I zamítnutými návrhy se město bude zabývat
„Každý návrh, i když neúspěšný, je vnímán úředníky a posuzován. V tomto případě se tak také jistě stane. Z tohoto důvodu zveřejňujeme transparentně i návrhy odporující pravidlům. Zatím k tomu neumím říct více. Snad jen mou myšlenku - takových míst může být na Dobříši více - dětské hřiště, plovárna u rybníka Papeže. Chtělo by to komplexní pohled na danou věc,“ uvedl k problému Miroslav Sochor, radní města Dobříš za KDU-ČSL a nezávislé kandidáty.

Návrhy do participativního rozpočtu je možné podávat do 25. ledna 2020. Hlasování o vítězném projektu proběhne v únoru, výsledky budou známy 13. března 2020.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto TvorimeDobris2020Další články

Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17) Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Ve voze cestovaly dvě osoby 11. prosince 2019   (09:57) Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Dne 9. prosince 2019 byla poklepem základního kamene zahájena významná a dlouho očekávaná stavba cyklostezky Sedlčany – Prčice, též zvané Krčínova cyklostezka. Rozsáhlá stavba, která spojí město Sedlčany a Sedlec – Prčice, bude zprovozněna koncem listopadu roku 2020. 11. prosince 2019   (08:41) Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím „Až budete mít za sebou sto dní, tak se do vás pustíme,“ vyslechl starosta města od příbramského zastupitele krátce po svém zvolení. 11. prosince 2019   (06:06) Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Město chce podporovat sociálně vyloučené obyvatele při získávání a udržení si bydlení. Na projekt získalo dotaci převyšující čtyři miliony korun 10. prosince 2019   (18:27)


Související články

Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím „Až budete mít za sebou sto dní, tak se do vás pustíme,“ vyslechl starosta města od příbramského zastupitele krátce po svém zvolení. 11. prosince 2019   (06:06) Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Město chce podporovat sociálně vyloučené obyvatele při získávání a udržení si bydlení. Na projekt získalo dotaci převyšující čtyři miliony korun 10. prosince 2019   (18:27) Policisté i hasiči si od ledna polepší o 1500, respektive 1650 korun Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes, 9. prosince 2019, na jednání vlády prosadil zvýšení platů policistů, hasičů i příslušníků ostatních bezpečnostních sborů. Od ledna 2020 jim vzrostou tarify o 1500 Kč, pokud pracují na směny, tak o 1650 Kč. 9. prosince 2019   (20:41) Úraz na zledovatělém chodníku? Ne vždy máte právo na odškodnění Podle Plánu zimní údržby místních komunikací města Příbram je chodec povinen při chůzi používat tu část komunikace určenou pro pěší, která je posypána inertním posypovým materiálem 9. prosince 2019   (06:13) Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Výběrové řízení na pronájem městské chaty bude vyhlášeno v nebližších dnech. Minimální požadovaná částka za nájemné je 450 000 Kč za rok 7. prosince 2019   (12:07)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz