22. 1. svátek má Slavomír
Bude v Dobříši psí park? Rozhodne se v březnu

25. listopadu 2019   (06:19)
Bude v Dobříši psí park? Rozhodne se v březnu

V polovině listopadu byl v Dobříši spuštěn další ročník participativního rozpočtu. Mezi prvními návrhy je vybudování psího hřiště


Participativní rozpočet umožňuje občanům spoluvytvářet budoucí tvář místa, ve kterém žijí. Obyvatelé nejlépe vědí, co jim ve městě schází a co by chtělo vylepšit a mohou se tak sami podílet na řešení. Možnost nasměrovat část z městského rozpočtu tam, kde je to potřeba, dostali letos poprvé i obyvatelé Dobříše. Zatímco přes léto lidé rozhodovali o investici ve výši 100 tisíc korun, nyní se bude zřejmě jednat již o půl milionu.

„Pro rok 2020 budeme vybírat z návrhů, pro jejichž realizaci navrhujeme částku 500 tisíc korun. Výše částky závisí na rozpočtu na r. 2020. Jeho schvalování bude probíhat na jednání zastupitelstva v prosinci 2019,“ uvádí koordinátoři projektu.

Mezi prvními návrhy je hřiště pro psy
V pořadí již druhý ročník participativního rozpočtu Dobříše byl spuštěn 11. listopadu a v tuto chvíli jsou podány první dva návrhy – stínící plachta nad Rákosníčkovo hřiště a hřiště pro psy.

„S udržováním čistoty na psím hřišti nemá většina pejskařů problém. Je to prostě "jejich" prostor. Věřím, že by se i snížil počet volně pobíhajících psů,“ uvedla navrhovatelka.

Psí park byl navržen do participativního rozpočtu i v Příbrami. Ačkoliv se neprobojoval mezi vítězné projekty, město se ho přesto rozhodlo realizovat.

Dva návrhy byly zamítnuty
V seznamu podaných návrhů jsou nyní dva, které odporují nastaveným pravidlům a byly proto zamítnuty. V obou případech se jedná o nemožnost podat více podnětů najednou. Automaticky tak nelze hlasovat například pro vybudování přechodu pro chodce mezi Českou spořitelnou a náměstím Míru. Navrhovatelka poukazuje mimo jiné na to, že řidiči ani chodci často neví, jak se chovat na přechodovém místě. Navíc tudy za silného provozu chodí děti do školy.

Do hlasování nepostoupil ani podnět na zkulturnění parčíku Jana Husa. Občanka Dobříše uvádí, že je park používán jako veřejné WC, a to nejen lidmi bez domova, ale i návštěvníky diskotéky. Podél zdí obytných domů se tak vyskytují exkrementy a hygienické potřeby. Navrhuje proto umístit do parku mobilní WC s umyvadlem.

I zamítnutými návrhy se město bude zabývat
„Každý návrh, i když neúspěšný, je vnímán úředníky a posuzován. V tomto případě se tak také jistě stane. Z tohoto důvodu zveřejňujeme transparentně i návrhy odporující pravidlům. Zatím k tomu neumím říct více. Snad jen mou myšlenku - takových míst může být na Dobříši více - dětské hřiště, plovárna u rybníka Papeže. Chtělo by to komplexní pohled na danou věc,“ uvedl k problému Miroslav Sochor, radní města Dobříš za KDU-ČSL a nezávislé kandidáty.

Návrhy do participativního rozpočtu je možné podávat do 25. ledna 2020. Hlasování o vítězném projektu proběhne v únoru, výsledky budou známy 13. března 2020.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto TvorimeDobris2020Další články

Lucie Pudilová má před sebou zápas proti Američance Justine Kish. Aby se udržela v UFC, musí soupeřku porazit Lucie Pudilová má před sebou zápas proti Američance Justine Kish. Aby se udržela v UFC, musí soupeřku porazit Pudilové půjde o hodně. Ze šesti zápasů v UFC vyhrála pouze dva, přičemž prohrála poslední tři zápasy za sebou. 22. ledna 2020   (09:01) Chátrající domy hyzdí město a ohrožují kolemjdoucí Chátrající domy hyzdí město a ohrožují kolemjdoucí Okna s vytlučenými skly, padající omítka a rozpadlá střecha. Vzhled ulic kazí řada nemovitostí, o které se jejich majitelé nestarají. 22. ledna 2020   (05:59) Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Koncem minulého týdne proběhla úspěšná tlaková zkouška jednoho z rekonstruovaných kotlů. 21. ledna 2020   (17:25) Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy „Vylovil jsem jedné starší paní cihlu z jejího domku na Radavě. Podařilo se mi ho nafilmovat. Když jsem jí video věnoval, plakala štěstím, že mohla ještě jednou v životě vidět svůj rodný dům,“ říká potápěč Jiří Soukup 21. ledna 2020   (13:55) Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Starosta města Příbrami reaguje na pondělní jednání zastupitelstva, kdy jedním z témat byla přestavba akvaparku 21. ledna 2020   (11:18) Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Stěžejní informací, která ze soutěže vyplyne, bude cena. 21. ledna 2020   (08:43) Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Dobříšští zastupitelé si zvolí nového starostu na svém příštím zasedání dne 27. ledna 2020 21. ledna 2020   (06:25) Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Vyhlášení architektonické soutěže navrhli místní lidé, radnici se nápad zamlouvá 20. ledna 2020   (19:15) Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz