vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé

24. února 2020   (06:23)
Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé

Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš


Defibrilátor je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Zatímco dříve byl tento přístroj výhradně v rukou záchranářů, dnes se čím dál častěji dostává mezi širokou veřejnost. Stává se nezbytnou součástí řady sportovních soutěží a do budoucna by mohl být dostupný stejně jako například hasicí zařízení.

Loni na podzim schválili radní Středočeského kraje zakoupení defibrilátorů (AED) do středočeských škol. Přístroj dostanou i všechny školy v Příbrami, které kraj zřizuje. Nově by mohl být k dispozici i na dobříšském náměstí. Město Dobříš by se tak zařadilo mezi ta, která mají dostupný AED ve veřejném prostoru, což se v Evropě stává již standardem. Umístění veřejně dostupného defibrilátoru do centra Dobříše je jedním ze 16 návrhů participativního rozpočtu, které byly schváleny k hlasování.

„Pořízení veřejného AED prospěje obyvatelům města i jeho návštěvníkům, kteří se mohou dostat do svízelné, život ohrožující situace. Těmto lidem poskytne AED šanci na záchranu života nebo zdraví, a to ve veřejném prostoru, kdykoliv během dne nebo noci po celý rok,“ uvádí Petra Štěpová ve svém návrhu.

„Nejbližší veřejně dostupné defibrilátory jsou vzdáleny šest a deset kilometrů od Dobříše. AED vozí také hlídka Městské policie Dobříš ve služebním voze a druhý přístroj je dostupný na místní poliklinice, ale pouze v provozní době zdravotního střediska,“ dodala.
Přístroj navrhuje umístit do průchodu z Mírového náměstí do parčíku za Sokolovnou, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš, tedy poblíž autobusového nádraží a centra města s nejvyšším pohybem a koncentrací osob po celý den. Pořízení veřejného AED pro Dobříš doporučuje mimo jiné praktická lékařka MUDr. Magdalena Ježková či velitel Dobrovolných hasičů Dobříš Jiří Zajíček.

Pokud je defibrilace provedena 3 až 5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50 – 75 %. Defibrilátor tak dokáže obnovit srdeční činnost ještě před tím, než přijede záchranka, a získat tak cenné minuty důležité pro další život pacienta. Zařízení dokáže navíc samo vyhodnotit stav pacienta a v případě potřeby zajistí elektrický výboj. Vše tak zvládne i laik.
Hlasovat mohou občané Dobříše do 13. března 2020, přičemž 27. února proběhne veřejná prezentace všech návrhů. Náklady na pořízení veřejného defibrilátoru se pohybují kolem 80 tisíc korun.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Jakub Pečenka

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz