23. 8. svátek má Sandra

Bruslení na přírodních vodních plochách skrývá vážná rizika

8. února 2019   (13:14)
Bruslení na přírodních vodních plochách skrývá vážná rizika
foto: a

Mrazivé počasí posledních týdnů, nyní obleva a zase mráz. Řadu lidí lákají zamrzlé rybníky, řeky i přehrady. Jste si jisti, že se nepohybujete na tenkém ledě?!


V následujících dnech předpovídají meteorologové mírné oteplení na celém území České republiky. Toho jistě mnoho z nás využije k aktivnímu odpočinku. Ke sportu lákají i zamrzlé vodní plochy. Na rybnících se budou pohybovat bruslaři, rekreační hokejisté i příznivci jiných zimních sportů. Na ledě rybníků na Příbramsku, ale i na Orlické přehradě se objeví i řada rodin s dětmi. Mnozí rodiče tak často zcela zbytečně riskují z neznalosti nejen své životy, ale také svých dětí. Víte kde například není vůbec vhodné bruslit?

Nedoporučuje se vstupovat na tekoucí vody. V klimatickém pásmu České republiky některé řeky nezamrzají vůbec a jiné jen na velice krátkou dobu. I když se může zdát, že potok nebo řeka je souvisle pokryta ledem, v místech hlavního proudu dochází k zeslabení ledu. Tím se riziko propadnutí zvyšuje. V případě proboření na tonoucí osobu nepůsobí pouze chlad a stres, ale také proud, který ji stahuje pod led.

Na stojatých vodách, což jsou rybníky, jezera, vodní nádrže a přehrady, se doporučuje vstupovat až v čase, kdy celodenní teploty klesnou pod bod mrazu po dobu deseti dnů a síla ledu dosahuje minimálně pěti centimetrů. Tloušťka ledu ale není konstantní po celé vodní hladině. Je zeslabena v místech přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, například listí. V ledu mohou být zapíchnuté různé předměty, jako například větve, hokejky apod. Rybáři, potápěči a vodohospodáři takto označují otvory v ledu. Proto je vhodné se označeným místům v bezpečné vzdálenosti vyhnout.
V následujících dnech předpovídají …
foto: a

Velké nebezpečí číhá především v korytech řek nebo na přehradách a rybnících, kde dochází často ke kolísání hladiny vody.

Zejména je třeba se mít na pozoru v místech s proudící vodou, není totiž led jako led. Zamrzlá koryta řek a přehrad skrývají hned několik nebezpečí. Činnost proudící vody pod ledem může led v některých místech významně zeslabovat. Také je zde nebezpečí vzniku takzvaného ledochodu, kdy se člověk během okamžiku může ocitnout pod ledovými krami. K nepředvídatelnému pohybu ledu dochází často při teplotách kolem -10°C.

Vážné nebezpečí číhá zejména na přehradách. I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny, a ledová vrstva pak může viset ve vzduchu. Unese pak mnohem méně, než když leží na vodní hladině. Prolomení ledu je nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší.
Velké nebezpečí číhá především v korytech řek …
foto: a
Přestože každý rok je vydáno mnoho varování před vstupem na slabý či nekvalitní led, vždy se najdou tací, kteří je nerespektují. Na příkladu výcviku hasičů si můžeme ilustrovat jak "snadno" se hasičům zachraňuje člověk, který se probořil ledem.

Hasiči procvičují různé druhy technik a taktických postupů, jak dostat tonoucího bezpečně na břeh. Jako nejdůležitější faktor se ukázala volba postupu a pomůcek v závislosti na kvalitě a síle ledu. Dokud je led kompaktní a bez vzduchových bublin, je možné používat větší škálu záchranných prostředků, jako jsou žebříky, nosítka či člun. Všechny tyto prostředky pomáhají rozložit hmotnost zasahujícího do co největší plochy.

Jako nevhodné pro záchranu se jeví házecí pytlíky, či záchranné kruhy a to z několika důvodů. Tonoucí v ledové vodě velmi rychle ztrácí cit v rukách, posléze i v pažích a není po určité době v řádu jednotek minut již sám schopen se kruhu, házecího pytlíku, lana, větve či jiného předmětu zachytit. Také dosah těchto záchranných pomůcek je omezený. Cvičení ukázala, že například záchranným kruhem se nedá ze břehu docílit delší vzdálenosti, než cca 12 - 15m.
Přestože každý rok je vydáno mnoho varování …
foto: a
Hasiči si velmi dobře uvědomují, že v případě proboření ledem a tonutí v ledové vodě jde především o čas a proto je záchrana z ledu pravidelnou každoroční odbornou přípravou, v níž si svoje dovednosti a znalosti prohlubují a díky praxi také zdokonalují.

Každý člověk by si ale měl počínat tak, aby nemusel připravenost jednotek IZS testovat na sobě samém.
Proto nevstupujte na led, jehož tloušťka je menší než 8cm.
Pro bruslení je bezpečná tloušťka ledu 10cm a více.
Nevstupujte na hladiny, které nejsou zamrzlé v celé ploše.
Pro zjištění bezpečné síly ledu existuje pomůcka 5, -5, 10 - znamená to, že je-li po dobu alespoň 5dní teplota alespoň -5°C, naroste tloušťka ledu na 10cm.


O případu, kdy lidé hazardovali se svým životem, jsme psali v článcích:
Hasiči si velmi dobře uvědomují, že v případě …
foto: a

Děti nejsou samy schopny vyhodnotit rizika, která jim hrozí a často situaci podceňují. Vstup na zamrzlou ledovou plochu zakázán není, ale obecně platí, že jakékoliv otevřené přírodní kluziště nemůže zaručit bezpečné bruslení. Naši nejmenší, pro které je touha po zimních radovánkách větší a silnější než obava z prolomení ledu, jsou tak velmi ohroženou skupinou. Policie České repubilky proto doporučuje, aby rodiče nenechávali své děti bruslit na přírodním ledě samotné a učili je vybírat si raději veřejná kluziště nebo zimní stadiony!
Děti nejsou samy schopny vyhodnotit rizika, …
foto: a
foto: a

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Info a
autor: mip








Další články

Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji … ANKETA Kraj přispěje dobrovolným hasičům dalších 25 milionů. Přidá na cisterny i práci s mládeží Kraj přispěje dobrovolným hasičům dalších 25 milionů. Přidá na cisterny i práci s mládeží Středočeský kraj vypsal další dotační program pro dobrovolné hasiče, rozdělí v něm 25 … AKTUÁLNĚ Noroviry: Stačí jen pár virových částic a nemoc se může rychle šířit Noroviry: Stačí jen pár virových částic a nemoc se může rychle šířit Zvracení, vodnatý průjem a během jednoho či dvou dnů je po všem. Norovirové infekce … ROZHOVOR Buď andělem není datum. Je to způsob, jak žít. Buď andělem není datum. Je to způsob, jak žít. Národní den „Buď andělem“ připomíná jednoduchou věc: dobrý skutek není otázka … LIFESTYLE Pavel Šporcl v Příbrami: Kritizovali mě za šátek i džíny. A pak přišly modré housle Pavel Šporcl v Příbrami: Kritizovali mě za šátek i džíny. A pak přišly modré housle Houslový virtuos Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. … ROZHOVOR Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Práce na pokládce kabelů zavřou Hailovu ulici v Příbrami od pondělí 24. do pátku 28. … DOPRAVA Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Česko má za sebou výraznou srážkovou epizodu. Zatímco v Čechách za posledních 24 hodin … AKTUÁLNĚ Silniční kontroly přitvrdí: Policie řidiče o posledním prázdninovém víkendu pořádně prověří Silniční kontroly přitvrdí: Policie řidiče o posledním prázdninovém víkendu pořádně prověří Konec prázdnin tradičně znamená výrazný nárůst dopravy. Policie proto o posledním … DOPRAVA Modráskové louky: Když neposečená tráva znamená, že se hospodaří správně Modráskové louky: Když neposečená tráva znamená, že se hospodaří správně Možná jste si při procházce přes Brdy všimli zvláštního rozdílu. Zatímco některé louky … POZNÁVÁME BRDY
Senioři mají svůj den. Udělejte dnes něco hezkého pro někoho, kdo si to zaslouží Senioři mají svůj den. Udělejte dnes něco hezkého pro někoho, kdo si to zaslouží Pátek 21. srpna připadá National Senior Citizens Day, tedy dni věnovanému seniorům. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz