Brokolice, citrony, česnek zdražily o desítky procent
10. června 2020 (15:15)
foto: pribram.cz, ČTK
Nejvíce si lidé připlatili za brokolici, která zdražila z loňských květnových 26,05 koruny na letošních 41,37 Kč. Rozdíl představuje 83 procent, neboli téměř 15 korun..
Brokolice, citrony, česnek, kiwi, pomeranče nebo květák v květnu zdražily proti loňsku o desítky procent. Nejvíce si lidé připlatili za brokolici, která zdražila z loňských květnových 26,05 koruny na letošních 41,37 Kč. Rozdíl představuje 83 procent, neboli téměř 15 korun. V dubnu byla brokolice ještě dražší a stála 48,40 Kč. Výrazně levnější naopak byla cibule, jejíž cena klesla v květnu téměř na polovinu loňské, nebo zelí.
Výrazný nárůst ceny byl v květnu patrný například u citronů, které podražily téměř o dvě třetiny z loňských 46,25 Kč za kilogram na 77,30 Kč/kg v květnu. O polovinu dražší byl proti loňsku česnek, letos v květnu za kilogram lidé platili 165,94 koruny, loni 113,48 Kč. Dražší bylo také kiwi, jehož cena stoupla ze 70,63 na 96,58 koruny za kilogram. Zákazníci si připlatili i za květák, který podražil o více než 15 Kč na květnových 65,61 koruny. V dubnu byl ještě dražší, průměrná cena byla 66,24 Kč.
Levněji letos v květnu Češi pořizovali cibuli, která na pultech vyšla na 20,69 Kč za kilogram, zatímco loni stála téměř 38 korun. Levnější bylo také zelí. O desetikorunu na kilogramu zlevnil také losos, za kterého letos v květnu lidé platili 462,32 Kč. Zhruba pětinové zlevnění pocítili v peněženkách zejména řidiči. Litr nafty v květnu tankovali o 6,60 koruny levněji než loni, průměrná cena klesla na 25,76 koruny. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil ještě výrazněji, a to o 7,50 Kč na 25,52 koruny za litr. Kromě těchto položek klesly v květnu meziročně o více než desetinu třeba ceny mobilů, televizí s LCD obrazovkou, paměťových karet či fotbalové obuvi. Seznam položek má přitom více než 600 položek.
V porovnání s dubnem byl nejvýraznější cenový skok patrný u broskví, které zdražily na dvojnásobek. V dubnu stál kilogram přes 40 korun a v květnu přes 80 korun. Naopak o deset Kč za kilogram byla levnější rajčata.
Podle dřívějšího vyjádření Miroslava Koberny z Potravinářské inspekce se u potravin objevují tržní i sezonní výkyvy. Například v případě brokolice ze Španělska to je třeba tím, že se buď neurodila s ohledem na počasí nebo ji aktuálně nemá kdo sklízet s ohledem na koronavirus.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Paratriatlonista Tománek chystá extrémní sezonu. Dva ironmany za dva dny i boj o světové tituly
Paratriatlonista Jan Tománek představil své sportovní plány na rok 2026. …
SPORT
Překročili jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo.
Dosáhli jsme na metu, kterou jsme v historii pribram.cz ještě nikdy nepřekročili: více …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nafta už překročila čtyřicetikorunovou hranici
Motoristé v Česku v posledních dnech znovu připlácí za tankování. Ceny benzínu i nafty …
AKTUÁLNĚ
Fanoušci mohou rozhodnout. Sportovec Příbramska 2025 vstupuje do finále
Anketa Sportovec Příbramska 2025 míří do svého finále a právě teď mají slovo také …
ANKETA
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …
Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc
Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. …
ZAJÍMAVOSTI
Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků
Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do …
SPORT
/VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka
V neděli jsme na našich sítích sdíleli amatérské video práškovacího letadla Z‑37 …
FOTOGALERIE
Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci
Odbor životního prostředí sídlí v pronajatých prostorách Domu Natura od roku 2023. …
POLITIKA




