Březohorská důlní katastrofa si před 130 lety vyžádala 319 životů
10. května 2022 (15:28)
foto: Hornické muzeum Příbram
Od pondělí 16. května bude ve veřejném prostoru města k vidění několik tematických prvků a instalací. Vybrané budovy budou ve večerních hodinách nasvíceny do hornických barev.
V úterý 31. května tomu bude přesně 130 let, kdy na dole Marie vypukl požár, jehož zplodiny se postupně rozšířily i do dalších šachet březohorského revíru. Požár si vyžádal 319 obětí z řad horníků a záchranářů.
Březohorská důlní katastrofa z roku 1892 poznamenala velké množství rodin z Březových Hor, Příbrami i okolních obcí. Při požáru, který vznikl pravděpodobně shodou nešťastných okolností, přišlo o život 319 horníků a záchranářů, po kterých zůstalo přes 280 vdov a více než 900 sirotků.
„Město Příbram je s hornictvím neodmyslitelně spjato po staletí. Z tohoto důvodu je třeba si připomínat nejen tradice, které naše město v současné době činí výjimečným, ale také smutné chvilky, které poznamenaly stovky rodin. V letošním roce je to již 130 let od největší důlní katastrofy v rudném hornictví do té doby nejen u nás, ale i ve světě. U této příležitosti město Příbram prostřednictvím Městského kulturního centra ve spolupráci s Hornickým muzeem, Cechem příbramských horníků a hutníků, Spolkem Prokop, Sborem dobrovolných hasičů Březové Hory a dalšími subjekty připravuje na druhou polovinu května připomínku této tragické události,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.
Od pondělí 16. května bude ve veřejném prostoru města k vidění několik tematických prvků a instalací. Historické objekty a místa spjaté s katastrofou propojí naučná stezka prostřednictvím panelů s texty a vyobrazeními, které budou umístěny na březohorském hřbitově, Dole Marie, Ševčinském dole, u budovy bývalého báňského ředitelství na náměstí T. G. Masaryka a na příbramském hřbitově. Široká veřejnost i školní výpravy se tak při procházce městem seznámí s průběhem katastrofy i s příběhy jednotlivců. Vybrané budovy budou ve večerních hodinách nasvíceny do hornických barev.
Připomínkou ztracených životů bude také květinová výzdoba. Kruhový objezd u náměstí T. G. Masaryka bude osázen 319 květinami symbolizujícími ztracené životy a chybět nebude ani nepřehlédnutelný symbol obráceného hornického znaku – mlátku a želízka, který v této podobě značí nepříznivou událost – uzavření dolu, neštěstí, smrt horníka apod.
Hlavní program připomínky spojený s Muzejní nocí se uskuteční v sobotu 28. května od 16 do 22 hodin v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Jeho součástí bude hudební vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny a sborů Arytmie Praha a Gambale, dále promítání dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě či nasvícení šachetní budovy. V areálu bude vyhrazeno pietní místo k zapálení svíček na paměť obětí důlního neštěstí. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout vybrané expozice Hornického muzea Příbram v nevšedním večerním čase. V tento den bude veřejnosti otevřen také důl Marie – prohlídky Mariánské štoly začínají v 16, 17 a 18 hodin.
V samotný výroční den, tedy v úterý 31. května pak proběhne pietní akt za zvuku zvonů příbramských kostelů: v 16.00 na příbramském hřbitově, v 17.00 na březohorském hřbitově a v 18.00 u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / MěÚ Příbram
autor: Jakub Pečenka
Související
•Příbram si připomene 130. výročí březohorské důlní katastrofy
•Do osvobozovacích bojů se v roce 1945 zapojila i četnická rota
•Připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice bude bez bojových ukázek kvůli dostavbě D4
Další články
V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru
V Čenkově se v neděli 22. února odehrála dramatická záchranná akce.
Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj!
Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů …
Roste brutalita mladistvé kriminality. Děti se radikalizují a útočí pro samotný zážitek násilí
Rostoucí agresivita dětí a mladistvých a nový fenomén zážitkového násilí znepokojují …
ZAJÍMAVOSTI
Ve Středočeském kraji pracuje přes 34.000 uprchlíků z Ukrajiny, meziročně víc
Ve Středočeském kraji pracuje podle lednových dat úřadu práce přes 34.000 uprchlíků z …
Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna
Příbramští, připravte se. Teď jde o pizzu — a to je věc, na které se málokdo shodne. …
ANKETA
Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici
Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů vyjelo v noci na neděli k …
AKTUÁLNĚ
Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko
Klimatické změny, sucho a proměny krajiny nutí města přemýšlet jinak o vodě. V …
PŘÍRODA
Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha
Evropský den obětí trestných činů, který připadá na 22. února, si už letos připomněli …
Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“?
Co kdyby se ještě před první jízdou v autoškole mluvilo otevřeně o tom, co mladé …
ANKETA
Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah
Sedíte vedle sebe, a přesto máte pocit, že jste si nějak vzdálili? Rutina, únava a …




