Březnický a rožmitálský divadelní spolek vloni oslavil třicetiny a natočil dokument
31. ledna 2025 (18:00)
foto: Březnický a rožmitálský divadelní spolek, České Vánoce
Časosběrný snímek o průběhu oslav a průřez divadelními hrami ochotnického spolku promítne v sobotu 1. února kulturní dům v Březnici.
Březnický a rožmitálský divadelní spolek (BRDS) oslavil v loňském roce kulaté jubileum. Oficiálních třicet let na divadelních prknech (počátky jeho působení se datují již do roku 1993) připomněla začátkem června akce na rožmitálském zámku, které předcházela vernisáž retrospektivní výstavy fotografických koláží a plakátů v Březnici. Během čtvrt roku – od prvotních schůzí, přes generálku, po samotnou akci vznikl časosběrný dokument. Film Tomáše Belky měl premiéru na konci prosince 2024 v Rožmitále pod Třemšínem, v sobotu 1. února jej od 19.00 promítne kulturní dům v Březnici. Diváci zhlédnou také sestřih divadelních her BRDS.
„Třicet let společného divadelního úsilí nezměnilo svět, ale vytvořilo mezi členy divadelního spolku nerozlučné vazby a trvalá přátelství, měnilo naše životy a my jsme za to rádi. Jsme také vděčni za přízeň občanů města Březnice a Rožmitálu pod Třemšínem, včetně představitelů našich domovských měst, za podporu a zájem o naše divadelní úsilí, kterým chceme rozdávat nejen radost, ale také poselství o tvůrčí svobodě a přesahu lidského bytí a vědomí,“ uvedl u příležitosti loňského výročí BRDS Robert Barták.
O vznik Březnického a rožmitálského divadelního spolku se v roce 1993 zasloužila dvacítka nadšenců, kteří nastudovali a odehráli Staročeské vánoční hry v kulturních domech a kostelích v Březnici a v Rožmitále pod Třemšínem. Představení uváděli ještě další čtyři divadelní sezony, příležitostně i později.
Nezůstalo však pouze u vánočních představení. V repertoáru spolku se objevily komedie Carla Goldoniho Poprask na laguně, jednoaktovka Muzy Pavlovové Bedny, konverzační komedie Sousedova jablka od Victoriena Sardoua, detektivní příběh Roberta Thomase Osm žen, hra současného českého dramatika Arnošta Goldflama Několik historek ze života Bédi Jelínka i autorská inscenace Miloslava Pešty o místní legendě (Fabián, brdských lesů pán) a další. Na závěru loňského roku spolu s premiérou filmu ochotníci představili novinku České Vánoce.
Spolek se může pochlubit i zahraničními zkušenostmi. V roce 2004 hostil španělský divadelní soubor Tiempo d´Teatro, který v Březnici, Rožmitále, Karlových Varech a na zámku v Bečově zahrál tři španělské jednoaktovky. Závěrem roku 2004 se naopak BRDS prezentoval ve Španělsku se znovuobnoveným představením Staročeských vánočních her.
foto, video: YouTube/BELKAvideo, 30 let BRDS – příběh z oslav ochotnického divadla
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky
Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti
Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola
Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …
Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA
Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník …
SPORT
Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu.
Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou …
Potkali jste zmiji nebo užovku?
Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. …
POZNÁVÁME BRDY
Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava
Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo?
Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí
Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda
Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město …
KULTURA




