Brdy se připravují na velmi silnou turistickou sezonu
16. dubna 2023 (07:46)
foto: Milan Suchý / se souhlasem / Lovecký zámeček Tři Trubky
Brdské obce čekají rekordní nápor turistů, jejichž počet se už za covidu ztrojnásobil.
Největší, Strašice na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO) sázejí hlavně na otevření loveckého zámečku Tři trubky, jehož rekonstrukci za desítky milionů korun dokončují Vojenské lesy a statky a obec s nimi na tomto návštěvnickém centru, které ponese název Dům přírody Brd, spolupracuje. Letošek pro obec tedy bude velmi přelomový, řekl starosta Jiří Hahner (ODS).
Strašice se zhruba 2600 obyvateli jsou největší z 27 obcí CHKO, díky blízkosti dálnice D5 dobře dostupné z Prahy i Plzně. "To, co znamená Svatý Mořic pro Alpy, jsou Strašice pro Brdy," řekl Hahner. Podle něj je turisticky atraktivní zámeček stavebně hotový, budují se vnitřní expozice. Otevřou se v červenci. "Určitě přitáhne hodně lidí," řekl. Tři trubky, od roku 2014 kulturní památka, sloužily do roku 2016 jako školicí středisko vojáků. Pobývali tam naši prezidenti a za války nacističtí pohlaváři. V 80. letech 19. století ho dal vystavět kníže Jeroným Colloredo-Mansfeld podle návrhu vídeňského architekta italského původu Camilla Sitteho v duchu doznívajícího romantismu.
Strašice očekávají nejsilnější nápor turistů za osm let, odkdy se mohou lidé pohybovat po značených cestách bývalého vojenského prostoru, který tam fungoval od roku 1926. "Dokončujeme nový stánek s občerstvením na parkovišti u CHKO, kam se vejde nejméně 30 aut, dalších 40 může parkovat u Muzea středních Brd, kde začíná další turistická trasa a naučná stezka," uvedl Hahner. Další bezplatná parkoviště jsou u Billy a u školy. Hlavně v houbařské sezoně bývají přeplněná. Po covidovém útlumu se všech pět restaurací vrátilo do standardního režimu, řekl. V obci je teď zhruba 100 lůžek, nejvíce v Pensionu Berten a v hotelu Na Poště. Strašice obnovily za 20 milionů korun velkou část náměstí, opravily silnice, chodníky, fasády, domy včetně radnice z 19. století a školy a mobiliář.
Hodně turistů přijíždí do Brd také z druhé strany od Míšova, u silnice na Rožmitál, kde je populární grill a Atommuzeum. Dále je to Orlov, místní část Příbrami, jejíž zastupitelstvo turistiku v Brdech velmi podporuje, uvedl Hahner.
"Velmi silný příval turistů jsme zažili už v covidu – na třikrát vyšší úrovni než v běžných letech, což zůstalo i po pandemii," řekl. Podle odhadů starostů se na cyklistických a turistických stezkách pohybovalo v sezoně přes 100.000 lidí. Díky rychlému proznačení Klubem českých turistů se soustředili na značené cesty, uvedl Hahner. Značky cest a směrníky jsou hotové všude a pro turisty komfortní. Starosta ocenil, že i době covidu se návštěvníci Brd chovali ohleduplně, nezaplavovali lesní porosty a nebyly problémy s odpadky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Po vydatných deštích v Lesoparku Litavka přetékají rybníky
•Dobříšští oslaví Den Země, společně zasadí strom v jedlovém hájku
•Cyklobus do Brd zahajuje letošní sezonu v sobotu 15. dubna
Další články
Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek
Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, …
ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci
/FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem
Na tento víkend připadá 7. ročník festivalu KAHAN Jana Balady. Díky němu uvidíte v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic
Vážná dopravní nehoda v pátek dopoledne zcela ochromila provoz na silnici I/18 na …
AKTUÁLNĚ
Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle
Lesní divadlo Na Skalce se opět rozezní hudbou a zaplní diváky. Už 29. května od 17:00 …
KULTURA
Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram otevírají otázky nad náklady akademie
Podklady fotbalové akademie FK Příbram k městské dotaci za rok 2024 vyvolávají otázky …
Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii
Rychlé, tiché, ale čím dál častěji také smrtící. Elektrické koloběžky zaplavily …
NEPŘEHLÉDNĚTE
První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů
Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová …
LIFESTYLE
Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady
Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,90 Kč do 44,10 Kč …
DOPRAVA




