26. 2. svátek má Dorota




Brdy mají novou přírodní rezervaci, ukrývá zkameněliny

11. prosince 2021   (10:14)
Další 3 fotografie v galeriiBrdy mají novou přírodní rezervaci, ukrývá zkameněliny
foto: AOPK ČR / se souhlasem

V rezervaci Koníček se nacházejí také chráněné a ohrožené druhy živočichů a rostlin. Maloplošných zvláště chráněných území je v CHKO Brdy celkem jedenáct.


„V bývalém Vojenském újezdu Brdy přibylo letos na podzim další, už třetí vyhlášené maloplošné chráněné území,“ informovala Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO). Koníček – jak zní název přírodní rezervace pojmenované po místním vrcholu – najdete na rozloze 32 hektarů v severní části CHKO. Stejnojmenný bod leží ve výšce 667 metrů a představuje výrazné zakončení Jineckých hřebenů nad Ohrazenicí. „Nejkrásnější pohled na Koníček je na podzim z protějšího kopce Vystrkova,“ zmiňuje dále organizace.

Rezervace je útočištěm pro řadu chráněných a ohrožených druhů živočichů i rostlin. Nepřístupná část vojenského posádkového cvičiště Jince uchovává také geologicky zajímavé vrcholové skalky, výchozy břidlic se zkamenělinami a směs starých bučin a tzv. suťových lesů.
V CHKO Brdy se v současnosti nachází jedenáct maloplošných zvláště chráněných území, z toho šest přírodních rezervací a pět přírodních památek. V letošním roce se oficiálního uznání dočkala i nejvýznamnější smíšená alej na Záběhlé, která byla vyhlášena památnou.
Maloplošná zvláště chráněná území v CHKO Brdy
Přírodní rezervace: Kokšín, Getsemanka, Fajmanovy skály a Klenky, Na Skalách, Chynínské buky, Koníček
Přírodní památky: Hřebenec, Třemešný vrch, Míšovské buky, Jindřichova skála, Louky pod Palcířem

Fotogalerie

Brdy mají novou přírodní rezervaci, ukrývá zkameněliny (1) Brdy mají novou přírodní rezervaci, ukrývá zkameněliny (2) Brdy mají novou přírodní rezervaci, ukrývá zkameněliny (3)

foto: AOPK ČR / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Na mezinárodním turnaji ve slovenském Pezinku se představili hned tři zástupci Rasken … SPORT Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Ve čtvrtek 26. února dopoledne srazil řidič dodávky ženu v Sedlčanech. Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité od začátku do konce. Zastupitelé řešili roky … POLITIKA Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Jaro klepe na dveře a s ním i nejrušnější část roku pro všechny záchranné stanice. Ta … ROZHOVOR Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na výstavbě nového oplocení podél dálnice … NEPŘEHLÉDNĚTE Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V … ON-LINE PŘENOS Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé … U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné … Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a … NEPŘEHLÉDNĚTE
Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz