Brdský pohár: Lesní bitva tažných koní se odehraje v sobotu v Lázu
2. srpna 2024 (07:00)
foto: Obec Láz / se souhlasem
Na louce za fotbalovým hřištěm v Horním Lázu se v sobotu 3. srpna uskuteční pátý ročník plnoformátových závodů chladnokrevníků v tahu klády a dalších disciplínách s bohatým doprovodným programem. Prezentace koní je v 9:00, závod začíná v 10:00. Akce se každoročně těší velké oblibě.
Akci pořádají Vojenské lesy a statky ČR (VLS) společně s podbrdskou obcí Láz na louce za fotbalovým hřištěm v Lázu. Odehraje se v režii nadšenců do chladnokrevných koní kolem dlouholetého kočího VLS a propagátora práce koní v lese Milana Jury, který s opratěmi v ruce tahá dříví v brdských lesích již 26 let.
Jedná se o soutěž chladnokrevných koní v tahání, ve třech disciplínách. Závod je zároveň kvalifikací o postup na MČR do Pardubic. „První disciplína je ovladatelnost koní a vozu neboli formančení (přepravování zboží a materiálu pomocí koňských povozů). Následuje ovladatelnost klády (tahání dřeva v lese). Třetí disciplínou je těžký tah, tj. přesnost na váhu v podobě železných saní, které jsou naložené pískem nebo přikládání určité váhy. Tam je to vyřazovací kolo, až nám zůstane vítěz,“ vysvětlil Jura.
Jedná se o soutěž chladnokrevných koní v tahání, ve třech disciplínách. Závod je zároveň kvalifikací o postup na MČR do Pardubic. „První disciplína je ovladatelnost koní a vozu neboli formančení (přepravování zboží a materiálu pomocí koňských povozů). Následuje ovladatelnost klády (tahání dřeva v lese). Třetí disciplínou je těžký tah, tj. přesnost na váhu v podobě železných saní, které jsou naložené pískem nebo přikládání určité váhy. Tam je to vyřazovací kolo, až nám zůstane vítěz,“ vysvětlil Jura.
„Očekáváme poměrně hojnou účast, neboť odpadlo poslední kvalifikační kolo ve Vescích u Tábora, a proto zde v Lázu bude spousta lidí ještě honit body. Návštěvnost v uplynulých letech byla vždy velmi slušná, je k tomu i bohatý doprovodný program. Bude zde možnost svézt se na ponících, skákací hrad pro děti, večer bude příjemné posezení s harmonikami, takže očekávám znovu minimálně 1000 lidí,“ doplnil hlavní organizátor.
foto: Obec Láz / se souhlasem
Pro Vojenské lesy a statky je akce příležitostí, jak veřejnosti představit nový přístup k hospodaření v lese, na který přecházejí v rámci nedávno spuštěného projektu LIVE ADAPT BRDY, jenž získal podporu z environmentálního programu Live Evropské unie. „Přírodě blízký způsob hospodaření, který má brdské hvozdy změnit na druhově, výškově i věkově pestré lesy, kde se hospodaří bez holosečných těžeb výběrným způsobem, je postaven na maximálním využití tvořivých sil přírody, na citlivém přístupu k lesu. A koně v lese představují stále nejšetrnější způsob přibližování dřeva v porostech. S jejich využíváním proto i nadále počítáme. Pro nás tak jsou tažní koně jedním ze symbolů nového přístupu k hospodaření,“ uzavřel ředitel VLS Roman Vohradský.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související
•Do Obecnice se vrátí dožínky
•Kde v Evropě se zálohuje? Iniciativa pro zálohování spustila interaktivní mapu
•Výrobci pístních kroužků Piston Rings Komarov loni klesly tržby na 484 milionů
Další články
Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis
Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá …
AKTUÁLNĚ
Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu
Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka …
AKTUÁLNĚ
Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství
Zoopark Jeleni Homole zveřejnil prohlášení, ve kterém upozorňuje na spor s novým …
ZVÍŘATA
Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale
Příbram se může těšit na výjimečný hudební večer. Monika Absolonová vystoupí 17. …
KULTURA
Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína
Série nehod s vozy převrácenými na střechu pokračuje. Po odpolední havárii u Sedlčan …
AKTUÁLNĚ
Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu
Kriminalita páchaná v kyberprostoru neustává a drzost podvodníků roste. Nově se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami
Odpolední havárie u obce Libíň na Sedlčansku si vyžádala zásah záchranářů, policistů i …
AKTUALIZOVÁNO
Nový trávník u sochy „PŘÍBRAM JAKO NA DLANI“ vyvolal diskusi
V uplynulých dnech probíhaly v okolí sochy PŘÍBRAM JAKO NA DLANI terénní úpravy, …
NÁZOR
Překonali jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo. Na Facebooku nás je už přes 34 000!
34 000 lidí. 34 000 příběhů. 34 000 důvodů, proč to celé dává smysl.
A my si toho …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“
Základní škola Příbram II, Jiráskovy sady 273 je tradiční komunitní škola umístěná v …
ROZHOVOR




