30. 5. svátek má Ferdinand

Brdská výprava za sovami měla úspěch, Vojenská lesy přidávaly čtyři termíny

10. března 2023   (15:18)
Brdská výprava za sovami měla úspěch, Vojenská lesy přidávaly čtyři termíny
foto: Jan Sotona/se souhlasem

V pátek 3. března vpodvečer zorganizovaly Vojenské lesy pro veřejnost první výpravu za sovím houkáním v Brdech. O noční výpravu do brdských hvozdů projevilo zájem několik stovek zájemců, a tak lesní pedagožka VLS z Brd Lucie Lenghartová přidává v průběhu března další čtyři termíny.


První komentovaná večerní naučná procházka do brdských hvozdů za sovami ve společné režii Vojenských lesů a neziskovky Ochrana fauny ČR měla úspěch. Pětadvacet návštěvníků, kteří na podvečerní vycházku vojenských lesů vyrazili z Drahlína směrem na Protizlodějskou cestu, se vedle poslechu houkání dozvěděli mnoho zajímavostí o sovách.

Jednotlivé dravce profesor Sedláček lákal, aby přilétli a ozvali se svým typickým hlasem, který řadě lidí nahání strach, jak s pomocí vábničky, tak i mobilní aplikací.
Zájem o historicky první vycházku za sovami s Vojenskými lesy a statky předčil všechna očekávání lesníků z Brd. Na vycházku s kapacitou 25 účastníků se během několika hodin přihlásilo tři sta zájemců.
Lesní pedagožka brdské lesnické divize VLS tak musela přidat hned několik termínů, aby další přihlášené uspokojila. Za brdskými sovami tak nakonec zájemci vyrazí každý pátek v březnu, který je ideálním měsícem pro poslech sovího houkání.

„Další termíny jsme již veřejně neinzerovali, protože jsme je nabídli lidem, kteří se nahlásili k první vycházce a kapacitně se na ně nedostalo,“ dodal mluvčí VLS Jan Sotona.

„Celkem se tak z pilotní zkušební akce stalo díky mimořádnému zájmu veřejnosti pět výprav, v příštím roce počítáme, že nabídneme termínů více,“ řekl ředitel hořovické lesnické divize VLS David Novotný.
Pro ty, kteří chtějí sami vyzkoušet vábit sovy již letos, mají Vojenské lesy návod, jak se na výpravu za sovím houkáním vydat sami se speciální aplikací s hlasy těchto nočních dravců v mobilním telefonu.
„Každá sova má svůj ideální čas, kdy je vhodné ji přilákat. Začíná se ještě před setměním hlasem kulíška nejmenšího, když se smráká je ideální čas vábit kalouse ušatého, po setmění pak sýce rousného a puštíka obecného. Důležité je se při vábení chovat potichu,“ popisuje lesní pedagožka Lucie Lenghartová s výčtem sov, které středočeské pohoří obývají.
Aplikace s názvem „Hlasy ptáků“ je ke stažení zdarma v obchodě Google Play.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. … LIFESTYLE Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open … SPORT Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním … ROZHOVOR Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak … FOTO Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění … SPORT Kociánek, drobný klenot brdských lesů Kociánek, drobný klenot brdských lesů Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších … POZNÁVÁME BRDY Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série … AKTUALIZOVÁNO Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji … ZAJÍMAVOSTI Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz