15. 8. svátek má Hana

Brdská vřesoviště jsou v plném květu

20. srpna 2019   (11:46)
Brdská vřesoviště jsou v plném květu

Vřesoviště vznikla v Brdech na dopadových plochách. Jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátníJe období kvetení vřesu. A do Brd za ním přijíždějí lidé z širokého okolí, aby se pokochali touto růžovou nádherou. Podle slov Bohumila Fišera, vedoucího Správy CHKO Brdy, jsou brdská vřesoviště unikátního rozsahu.

„Rozsáhlá vřesoviště jsou typická především pro západní a severní Evropu. U nás jsou vzácná a obvykle malá, většinou na místě bývalého lesa. Brdská vřesoviště, na podmínky střední Evropy unikátního rozsahu, vznikla na dopadových plochách Vojenského újezdu Brdy vlivem odlesnění a dlouholetého působení požárů a mechanického narušení půdy během vojenských cvičení. Dnes jsou součástí nejcennější I. zóny chráněné krajinné oblasti a dvou evropsky významných lokalit (Brda a Tok),“ uvádí Bohumil Fišer.

V květnu 2016 založili hasiči na dopadové ploše Jordán řízený požár, který má pomoci k zachování tohoto unikátního vřesoviště. Zeptali jsme se Bohumila Fišera, proč je požár pro vřesoviště tak důležitý.

„Vřes obecný nesnáší zastínění korunami stromů a k úspěšnému zmlazování vyžaduje obnaženou minerální půdu. Po ukončení vojenského výcviku vřesoviště zarůstají náletovými dřevinami, hromadí se tu opad ze stromů a brání uchycení semenáčků vřesu. Přestárlé keříky vřesu postupně odumírají a bez potřebné péče, jakou jsou i řízené požáry, hrozí vřesovištím postupný zánik. Vyřezávání náletů, které provádíme postupně z Programu péče o krajinu s VLS, s.p. samo o sobě nestačí."

"V roce 2016 proběhla simulace reálné situace zahoření vřesoviště, která přinesla mnoho užitečných informací, jako například, že je oheň velmi rychlý a šetrný a téměř vůbec nenaruší půdní profil. K použití řízeného vypalování jako standardního nástoje pro péči o vřesoviště a další biotopy je třeba změna zákona o ochraně přírody a krajiny, která je již připravena na Ministerstvu životního prostředí."


Proč je důležité vřes zachovat?
"Důležité je zachovat diverzitu biotopů a druhů. Se zánikem vřesoviště by přišel o svůj domov například mol Acelris hyemana, který je v ČR znám pouze z CHKO Brdy a z NP Šumava, dále zmije obecná, ještěrka obecná i živorodá," uvedl pro pribram.cz Bohumil Fišer.

Stav vřesovišť v CHKO Brdy je podle jeho slov zatím stabilizovaný, je však třeba v dohledné době najít způsob, jak obnažovat povrch k uchycení semenáčků vřesu.

„Vřesoviště ohrožuje především sukcese - zarůstání dřevinami. Turisté nijak vřesoviště neohrožují,“ dodává Bohumil Fišer.
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabay

Další články

Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Golf označovaný jako dobrodružný je především zábavou, která přesto důkladně prozkouší schopnosti hráče. V Příbrami a v blízkém okolí najdeme netradičních minigolfových hřišť hned několik. 15. srpna 2020   (11:45) Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Setkání loutek a malých diváků patří v Březnici již k tradičním prázdninovým událostem. Letošní Konvent plný loutek se koná příští sobotu. 15. srpna 2020   (07:16) Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Jedna nehoda se obešla bez zranění, při druhé skončily tři osoby v nemocnici. 14. srpna 2020   (21:17) Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Počasí letním festivalům a koncertům doposud celkem přálo. Některé akce se ale ruší. 14. srpna 2020   (18:20) Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Reprezentační tým České republiky ve skateboardingu vyrazil na exhibiční turné. V neděli 23. srpna uvidíme tricky vrcholových sportovců i v Příbrami. Na programu je také soutěžní klání pro místní skateboardisty a workshop. 14. srpna 2020   (14:55) Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější
V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů ANO na Příbramsku nenasadilo žádného kandidáta. 14. srpna 2020   (12:23)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz