29. 9. svátek má Michal

Bouřky hladiny řek výrazně nezvedly, problémy byly na železnici

14. července 2021   (10:32)
Bouřky hladiny řek výrazně nezvedly, problémy byly na železnici
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík

K večeru a v noci na čtvrtek meteorologové opět očekávají bouřky, a to v Čechách a v Moravskoslezském kraji.


Při nočních bouřkách, které zasáhly zejména západ Čech, spadlo až 75 litrů vody na metr čtvereční. Výraznější vzestup hladin řek meteorologové nezaznamenali. Hasiči kvůli počasí vyjížděli k více než 800 zásahů. Lidé je volali hlavně k odklizení popadaných stromů či uvolněných střech. K večeru a v noci meteorologové opět očekávají bouřky v Čechách a v Moravskoslezském kraji. Bouřka připravila o proud tisíce odběratelů, problémy byly i na železnici.

Ve středu večer a v první polovině noci na dnešek spadlo na západě Čech většinou pět až 40 litrů vody na metr čtvereční. V povodí řeky Střely a Ohře ale meteorologové ojediněle zaznamenali i silný déšť, při kterém spadlo až 75 litrů vody. "Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hladiny vodních toků v zasažených oblastech přechodně vystoupaly na první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Jeho dosažení vodohospodáři zaznamenali na Botiči v Praze, Střele v Čichořicích na Karlovarsku a na Odravě na Chebsku.

Silný vítr a déšť v noci zaměstnal hasiče. Od úterních 18:00 do dnešních 09:00 měli kvůli počasí přes 800 výjezdů.Nejvíc práce měli v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji a také ve středních Čechách, včetně Prahy. "Jednalo se především o odstraňování popadaných stromů, uvolněných střech, evakuaci dětských táborů," uvedl Rudolf Kramář z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Nejvíce noční bouřky zasáhly západní polovinu Čech. V Ústeckém kraji měli hasiči kvůli bouřce přes 200 zásahů. Většinou vyjížděli k popadaným stromům a větvím. V obci Kytlice evakuovali 66 lidí z dětského tábora.

Středočeští hasiči měli za úterní večer a dnešní noc 259 výjezdů, převážně ke spadlým stromům a dalším následkům bouřky. Pomáhali také čerpat vodu ze sklepů a níže položených míst. Nejvyšší počet zásahů zaznamenali v okrese Praha-východ, dále na Mladoboleslavsku, Kladensku a Benešovsku.

Bouřka přidělala práci také pražským hasičům, i když v menší míře než před týdnem. Do dnešních 06:00 vyjížděli k 26 událostem, zejména popadaným stromům a větvím, uvedli na twitteru.
"Aktuálně se další srážkové pásmo pohybuje opět od jihu k severu a výraznější srážkové úhrny jsou zaznamenávány ve východní polovině území," uvedl dnes ráno ČHMÚ. Večer by ale opět mohly do Česka dorazit bouřky s intenzivnějšími srážkami, a to v Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Bouřka připravila o proud tisíce odběratelů, problémy byly i na železnici

Kolem 9000 odběratelů bez proudu evidoval dnes ráno po nočních bouřkách distribuční společnost ČEZ. Je to necelá polovina ve srovnání se situací v úterý večer, kdy byla situace nejhorší. Firma předpokládá, že poruchy na vedení odstraní dnes. Počasí přidělalo práci i železničářům. Bouřky postupně přerušily provoz na 25 úsecích tratí v západních Čechách. Většinu problémů se podařilo vyřešit před půlnocí, informovala dnes ráno Správa železnic.

Nejvíc odběratelů bez elektřiny, přibližně 20.000, evidovala společnost ČEZ Distribuce v úterý kolem 22:00. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory, a přetrhané vodiče.

Dnes po ránu bylo bez proudu zhruba 9000 odběrných míst, uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. "Nejvíce poruch je ve středních Čechách na Kladensku a Mělnicku a v Ústeckém kraji na Ústecku a Litoměřicku," dodala.
Noční silné bouřky zkomplikovaly také provoz na 25 úsecích tratí v západní polovině Čech. "Vlaky se zastavily ve většině případů kvůli spadlým stromům, na Lounsku a Rakovnicku také kvůli bahnu naplavenému intenzivním deštěm na koleje," uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Nejvýraznější komplikace způsobila bouřka na trati u Karlštejna. "Před 21:00 byl provoz v místě zastaven kvůli polámaným větvím v trolejích, pád stromu však způsobil také přerušení trakčního vedení," popsal situaci Gavenda. Provoz po jedné koleji železničáři obnovili za necelé dvě hodiny a k plnému provozu se vrátil půl hodiny po půlnoci.

Dnes kolem 08:00 byl provoz vlaků kvůli následkům nočních bouřek přerušený pouze na trati mezi Zavidovem a Čistou na Rakovnicku. Na koleje tam spadl strom, uvádějí České dráhy na svém webu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz