Botanická vycházka na Fantovu louku povede za rostlinou roku 2024
3. června 2024 (17:01)
foto: ilustrační, Pixabay
Rostlinu roku vyhlašuje každoročně Česká botanická společnost. Pro letošní rok vybrala vzácný kosatec sibiřský, který najdete i v Příbrami. Komentovaná procházka se koná v sobotu 8. června.
Po jarní ornitologické vycházce seznámí další přírodovědná akce na Fantově louce se zajímavými rostlinami, které se v této části Příbrami vyskytují. Hlavní „hvězdou“ bude kosatec sibiřský, zvolený Českou botanickou společností rostlinou roku 2024.
„Kosatec sibiřský je zvláště chráněný a z naší přírody ustupující druh, navíc je i vzhledově velmi atraktivní, což je přitažlivé hlavně pro laickou veřejnost. Tudíž tato rostlina i dobře slouží k medializaci ochrany přírody,“ říká botanik Hornické muzea Příbram Rudolf Hlaváček. Volba kosatce sibiřského rostlinou roku by měla také podpořit mapování výskytu jiného, příbuzného druhu – asijského kosatce krvavého.
Z dalších zvláště chráněných druhů se na Fantově louce roztroušeně vyskytuje úpolín nejvyšší, vzácně prstnatec májový. „Pak jsou zde zajímavé a ohrožené druhy ostřic, například ostřice křivoklasá, trsnatá, dvouřadá. Zvláštním případem je koromáč olešníkový, který zde dosahuje na aktuální jižní hranici svého rozšíření v Čechách. Jižněji je ještě v jedné lokalitě na Březnicku, další ojedinělé lokality v jižní polovině Čech zřejmě zanikly,“ vysvětluje Rudolf Hlaváček.
Výskyt kosatce sibiřského na Fantově louce zaznamenávají komunitní stránky inaturalist.org, které propojují veřejnost s odborníky, slouží k identifikaci rostlin (i živočichů) a ke sdílení pozorování. V rámci akce České botanické společnosti sbírá floristické údaje rovněž web rostlinaroku.cz.
Botanická akce se koná v sobotu 8. června dopoledne. Sraz účastníků je v 9.00 na parkovišti u autobusové zastávky Žižkova. Výhledově jsou na Fantovu louku plánovány další komentované vycházky – entomologická nebo noční za netopýry.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•O víkendu bude pršet, déšť může být i trvalý
•Dálnici D4 budou lemovat divoké louky, s výsevem pomáhali i skauti
•Meteorologové již spustili mapu pravděpodobnosti růstu hub
Další články
Rožmitál pod Třemšínem chystá 23. městský ples
Tradiční společenská událost roku se opět blíží. Město Rožmitál pod Třemšínem zve …
Zelená Narysov – nový domov v přírodě, jen dvě minuty od Příbrami
Tento moderní developerský projekt již zahájil nejen prodej, ale také samotnou …
Komerční sdělení
Tipy na víkend: Přednášky o exotických zemích a fantastické filmové světy
O víkendu můžete přijít podpořit příbramské volejbalisty na mistrovské utkání …
Na Prahu až druhou sobotu v roce: Tradiční zimní výšlap s krásnými výhledy
Každoročně se druhou sobotu v lednu koná oblíbený organizovaný pochod na horu Praha, …
/OBRAZEM/ Silnice na Příbramsku zasypal sníh, autobusy nabírají zpoždění, náklaďáky blokují silnici nad Věšínem
Nová sněhová nadílka komplikuje dopravu v celém regionu. Autobusy mají zpoždění a …
AKTUALIZOVÁNO
Brdy zblízka i zdálky: 10 let chráněné krajinné oblasti
Město Březnice a AOPK ČR zve veřejnost na besedu „Brdy zblízka i zdálky“, která se …
Česko od 2026 zakazuje psy na řetězu, bude následovat španělský model?
Česko od roku 2026 zakáže trvalé uvazování psů na řetězu. Jde o největší změnu v …
ANKETA
Ptačí hodinka se blíží! Opět po roce začneme sčítat ptáky
Od 9. do 11. ledna se veřejnost může již poosmé zapojit do sčítání ptáků nejen na …
V pátek dorazí změna počasí! K silným mrazům se přidá sněžení, hrozí komplikace v dopravě
Česko čeká změna počasí. Ale jen krátce. Už v pátek ráno může zejména západ a …
Příbram bez dětského ORL a psychologa: radnice hledá řešení navzdory kritice
V Příbrami není krize v dostupnosti dětské lékařské péče. Podle vedení města je …
Zdravotnictví




