Bohutínský mlýn oslaví 110. výročí
2. srpna 2023 (06:48)
Další 2 fotografie v galerii
foto: Mlýn Bohutín / se souhlasem
V roce 1913 odkoupili mlýn předci současného majitele a před 100 lety zde byla zprovozněna Francisova turbína. Oslava se koná v sobotu 5. srpna.
Mlýn v Bohutíně u Příbrami leží na říčce Litavce. Podle webu www.mlyn-bohutin.cz je jeho historie doložena až do 16. století: „Se svou rodinou a bratrem zde v tu dobu mlynařil Václav. Součástí mlýna byla také pila. Jelikož byl hrdý na své vzdělání a finančně podporoval místní školu, aby bylo na žáky z chudších rodin, začalo se mu říkat Škola.“
V roce 1913 odkoupili mlýn od manželů Pečených Kleinertovi, praprarodiče současného majitele (dnes rodina Dubských). V té době měl mlýn jedno vodní kolo, dvě složení a pilu. Dne 9. 10. 1926 byla naistalována Francisova turbína, v roce 1932 byla zvednuta budova mlýna o dva metry a přidána také nová válcová míchačka. V průběhu roku 1948 byl mlýn částečně přestavěn a modernizován jako námezdní periodický mlýn. Po roce 1948 byl znárodněn a v 50. letech převzal mlýn nákupní podnik, který zde šrotoval obilí do roku 1963. Od té doby až do roku 1992 mlýn stál. K dalšímu spuštění se začal připravovat v druhé polovině roku 1990. „Po zkušebním provozu se mlýn v roce 1993 roztočil naplno a běží dodnes,“ zmiňuje web novodobou historii.
Oslava 110. výročí ve vlastnictví rodiny Dubských spolu s připomínkou 100 let od zprovoznění Francisovy turbíny se zde uskutečni v sobotu 5. srpna od 14.00. Během programu se minulosti nejstaršího bohutínského mlýna bude věnovat také vedoucí příbramského archivu Věra Smolová. Součástí odpoledne bude představení pamětní mince a požehnání sošky sv. Jana Nepomuckého, jejímž autorem je Jan Bondra. Návštěvníky dále čeká přednáška o pečení chleba a zájemci si po předchozí domluvě rovněž prohlédnou mlýn za chodu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Putovní výstava o historii přehrad Lipno a Orlík se přesune na nádvoří hradu Zvíkov
•Vojtěch Radakulan: Mám rád, když se umění ve veřejném prostoru angažuje a je i trochu provokativní
•Martin Andrle: Důležitá je pro mě divokost a obyčejnost
Další články
V Občově hořela autodílna, na místě zasahuje několik jednotek hasičů
Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny.
AKTUÁLNĚ
Známe 16 vítězů ankety. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější?
Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový …
SPORT
Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu
Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami zve v neděli 22. března od 10 do 17 hodin všechny malé i …
KULTURA
Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí
Když se na silnici něco pokazí, většina řidičů z Příbramska už ví, kam volat. DAPE …
PR
Kvůli požáru ubytovny i kontejnerů vyšetřuje policie podezřelou osobu
Rušnou noc zažili nejen hasiči kvůli nočnímu požáru na ubytovně, ale i kvůli hořícím …
AKTUALIZOVÁNO
Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek
Krátce před jedenáctou hodinou večerní v neděli byl vyhlášen poplach kvůli požáru na …
AKTUALIZOVÁNO
Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek
Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v …
ANKETA
Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu!
Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, …
ANKETA
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou
S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty …
NEPŘEHLÉDNĚTE






