Blíží se komunální volby, známe první jména kandidátů
ANKETA
26. května 2022 (18:21)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
V komunálních volbách v Příbrami se utká současný starosta se svými předchůdci.
Starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO) chce v zářijových volbách obhajovat mandát, o hlasy voličů se bude ucházet z prvního místa kandidátky ANO. Do volebního klání se zapojí i jeho předchůdci, například Josef Vacek (KDU-ČSL) a Pavel Pikrt (dříve ČSSD). Oba budou na kandidátce lidovců a nezávislých.
Z bývalých starostů by mohl kandidovat také Ivan Fuksa z ODS. V případě Josefa Řiháka (ČSSD) to není jasné, on sám to ČTK nechtěl potvrdit. Někdejší starosta za ANO Jindřich Vařeka řekl, že ambici být zvolen nemá a počítá se s ním pouze jako s náhradníkem.
Konvalinka potvrdil, že bude lídrem příbramské kandidátky ANO, k obsazení dalších míst se zatím nechtěl vyjadřovat. "Kandidátka za hnutí ANO, na které jsou jak členové hnutí, tak nezávislí za hnutí, je složená, je připravená, je odevzdána na centrále," uvedl Konvalinka. Jeho předchůdce Vařeka ČTK řekl, že bude pouze náhradníkem. "Pokud by někdo vypadl, tak budu na posledním místě kandidátky," dodal.
Příbramskou ODS do voleb nejspíš povede její předseda Miroslav Peterka, ještě se ale na tom musí usnést členská základna. "Příští týden ve čtvrtek máme místní sněm, kde budeme volit pořadí na kandidátce," uvedl Peterka. Kromě něj by se o hlasy voličů mohl ucházet například bývalý starosta Fuksa, kandidovat bude ODS podle Peterky nejspíš samostatně.
Naopak ČSSD a TOP 09 se chtějí spojit s jinými subjekty. "Pracujeme na kandidátce, zatím to není schválené. Vím, že nepůjdeme samostatně," řekl ČTK předseda místní organizace ČSSD v Příbrami Řihák. Víc informací by podle něj mělo být známo příští týden.
Samostatně do voleb nepůjde ani TOP 09. "Je pro nás důležitý osud Příbrami a chceme spojit síly. Zatím nemáme podepsanou žádnou smlouvu do voleb, vše připravujeme a brzy zveřejníme," uvedl předseda krajské organizace TOP 09 a příbramský zastupitel Václav Švenda. Podle něj půjde o koaliční projekt, na němž se bude podílet více subjektů. "Budou tam mít velký význam i nezávislé osobnosti," dodal Švenda.
Na kandidátce lidovců a nezávislých by měli být bývalí starostové Vacek a Pikrt. Na kandidátce mají být i někteří bývalí členové ODS včetně někdejšího předsedy místního sdružení ODS Příbram Zdeňka Havrančíka.
Kandidátky do zářijových voleb chystají i další uskupení, například Šance pro Příbram. Jejím lídrem bude opět Vladimír Král. "Kandidátku tento týden kompletujeme, aby se následně schválila," řekl Král. Sdružení bude podle něj kandidovat samostatně s podporou jednoho dalšího uskupení. O jaký subjekt půjde, by mělo být známo v červnu.
Minulé obecní volby v Příbrami vyhrálo ANO, které obsadilo 12 z 25 křesel v zastupitelstvu. Pět křesel má TOP 09 a po dvou křeslech komunisté, občanští demokraté a Šance pro Příbram. Piráti mají jednoho zastupitele, stejně jako Příbramáci pro Příbram. Na spolupráci se po minulých volbách dohodlo hnutí ANO s ODS a Příbramáky pro Příbram.
Komu dáte při komunálních volbách svůj hlas?
ANO41 % (2079 hl.)
TOP 099 % (464 hl.)
Šance pro Příbram19 % (986 hl.)
ODS2 % (99 hl.)
KSČM3 % (132 hl.)
Piráti0 % (13 hl.)
Příbramáci pro Příbram1 % (30 hl.)
KDU-ČSL0 % (10 hl.)
ČSSD8 % (392 hl.)
SPD9 % (450 hl.)
STAN0 % (7 hl.)
K volbám nepůjdu2 % (124 hl.)
Ještě nejsem rozhodnutý/á5 % (274 hl.)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Martin Buršík: Je třeba myslet za hranice voleb. Strategicky a s vizí
•Zastupitelé debatovali o prodlouženém provozu předzahrádek a nočním klidu
•Zastupitelka Humlová bude pro město řešit žádosti o informace
Další články
Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem
Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? …
TIP NA VÝLET
Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty
Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických …
AKTUÁLNĚ
V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu
Ve čtvrtek 14. května ráno mířily hasičské vozy do ulice Gen. R. Tesaříka v …
AKTUÁLNĚ
Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit
Kyberkriminalita v Česku dál prudce roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku …
AKTUÁLNĚ
Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut
Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod …
AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči …
AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu
PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dubánci vyrážejí mezi lidi. V Dobříši otevřou novou rodinnou stezku
Malé postavičky z přírodnin, které si získaly srdce dětí i dospělých, přicházejí s …
DOBŘÍŠ
Střet u Vranovic: Tesla srazila divočáka, silnice na Rožmitál byla průjezdná jedním pruhem
V úterý 12. května po 21. hodině večer došlo na silnici č. I/18 k nehodě. Na trase z …
AKTUALIZOVÁNO
Sto metrů příbramské historie. Na Březových Horách vzniká velkoplošná malba
V Kladenské ulici na Březových Horách začne už ve středu 13. května vznikat …
NEPŘEHLÉDNĚTE




