20. 3. svátek má Světlana




Bledule a sněženky: První poslové jara

POZNÁVÁME BRDY
22. března 2025   (07:00)
Další 4 fotografie v galeriiBledule a sněženky: První poslové jara
foto: Bledule jarní. / Karel Hutr

Zatímco lýkovce už pomalu odkvétají, něžní poslové jara, kterými jsou bezesporu bledule jarní a sněženky, jsou v plné kráse.


Přesvědčil jsem se o tom včera při návštěvě jedné výjimečné lokality uprostřed brdského lesa. Sněženky a bledule totiž tady v Brdech nerostou nějak běžně jako v jiných místech, kde můžete obdivovat rozsáhlé porosty v nivách vodních toků.

Bledule jarní (Leucojum vernum) bývá často zaměňována se sněženkou, ale její květy jsou robustnější a všechny okvětní lístky stejně dlouhé, zakončené drobnou žlutou nebo zelenou skvrnou. Je chráněná a kvete od února do dubna, přičemž její rozkvetlé porosty patří k nejkrásnějším přírodním scenériím jara.

Rostlina obsahuje toxické alkaloidy a požití části rostliny, především cibulky, působí otravu. Ta se projevuje nevolností, zvracením, průjmem. Divočákům to asi nevadí, protože cibulky bledulí vyrýpávají a žerou. Takhle vymizela jedna z lokalit v jižních Brdech, kterou pravidelně navštěvují divočáci.

Již dlouhá léta proto patří k mým neodmyslitelným jarním rituálům návštěva jedné lokality v jižních Brdech, kde jsem dávno bledule uprostřed lesa objevil. Každý rok se tam vydávám s fotoaparátem, abych zdokumentoval jejich proměny. A za ty roky jsem zažil snad všechny podoby jara – bledule rozkvetlé v plném slunci, zkrápěné jarním deštěm, ale i zaváté sněhem, když se zima rozhodla vrátit v plné síle. Překvapivé je, jak se každý rok jejich kvetení posouvá – někdy rozkvétají v polovině března, jindy až v dubnu. Vliv na to má nejen samotné počasí, ale i proměny lesa, který se neustále mění a s ním i jejich stanoviště.

Letošní návštěva lokality byla asi nejpřekvapivější ze všech. Krom toho, že bledule se mi podařilo navštívit zrovna když byly nádherně nakvetlé, ale čekalo mě u nich překvapení. Uprostřed mnoha trsů bledule jsem si všiml nějakých divných květů. Však to nebyly bledule, ale sněženky. U bledulí prostě začaly růst sněženky. Poprvé za těch asi pětatřicet roků, co jsem tuto lokalitu objevil, se tady zabydlely sněženky.

Až odkvetou bledule a sněženky, postupně lesy, vlhké louky a nivy potoků zaplaví další druhy. Bílou barvu doplní žlutá blatouchů, orsejů či křivatců. Někde opět bude dominovat bílá, až vykvetou rozsáhlé porosty sasanek hajních.

Fotogalerie

Bledule jarní. (1) Bledule jarní. (2) Bledule jarní. (3) Sněženky mezi bledulemi. (4)

foto: Karel Hutr

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 … AKTUÁLNĚ Policie hledá jedenapadesátiletou ženu Policie hledá jedenapadesátiletou ženu Příbramští kriminalisté vyhlásili pátrání po 51leté ženě, která bydlí v chráněném … FOTO Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve … SPORT Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na … NEPŘEHLÉDNĚTE Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie České republiky, působí jako člověk, který se … ROZHOVOR Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Státní veterinární správa (SVS) spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou varují … AKTUÁLNĚ
Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu HC Baník Příbram stojí před vrcholem sezony – prvním zápasem čtvrtfinále play off, … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz