6. 3. svátek má Miroslav




Blatenská ryba zahájila výlovy, kapr bude stát stejně jako loni

7. října 2020   (12:43)
Blatenská ryba zahájila výlovy, kapr bude stát stejně jako loni
foto: pribram.cz, ČTK

Blatenská ryba hospodaří na 1550 hektarech rybníků na Strakonicku, Písecku a Příbramsku. Má roční produkci 850 tun, převládá kapr. Zhruba polovinu produkce živých ryb firma vyváží.


Firma Blatenská ryba zahájila podzimní výlovy. Očekává z nich výnos 550 tun, meziročně o trochu vyšší. Cena kaprů pro český trh zůstane stejná, podle druhu 83 a 89 korun za kilogram. Kvůli šíření koronaviru nepořádá firma slavnostní výlovy. Po třech letech chce vylovit i jeden ze svých největších rybníků, osmdesátihektarový Velkorojický. ČTK to řekl ředitel firmy Blatenská ryba Jiří Bláha.

Rybářství Třeboň začalo s výlovy v polovině září. Čeká z nich výnos 2100 tun tržních ryb a 300 tun vedlejších ryb. Výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů potrvá od 12. do 15. října, řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.
V Blatenské rybě potrvají podzimní výlovy do konce listopadu. "Díky tomu, že napršelo v květnu a červnu, většina rybníků se nám dotáhla, takže jsme na normálu," řekl Bláha. Voda se podle něj zcela nedoplnila v některých rybnících, kde je výlov jednou za dva roky. "Ale ty se budou lovit příští rok, je předpoklad, že nějaká voda ještě přijde. Rybu máme slušnou, spíš těžší, protože někde byly obsádky nasazené řídce, když před tím nebyla voda," doplnil.
Při jarních výlovech scházela firmě kvůli suchu polovina běžně zadržované vody, proto některé rybníky nevypustila. Nemohla proto na jaře ani všude ryby nasadit v potřebném počtu.

Slavnostní výlovy firma podobně jako Rybářství Třeboň zrušila kvůli koronaviru. "Chci ochránit hlavně naše chlapy, aby nepřišli do kontaktu s virem. Nedokážu si představit, že by něco chytli, tu partu by nám zavřeli a kdo by lovil. Jsou to odborné práce, a to nikdo jiný neumí," řekl Bláha.
Blatenská ryba se 70 zaměstnanci chová i kachny. Veterináři tam v roce 2017 zlikvidovali kvůli ptačí chřipce téměř 60.000 násadových vajec a utratili přes 27.000 kachen. Společnost neobnovila chov chovných, chov kachen jatečných ano. Na obratu se podílí z jedné třetiny. Ročně jde na trh 1000 tun kachen.

Loni měla Blatenská ryba tržby 126,5 milionu korun, meziročně asi o 500.000 Kč vyšší. Zisk po zdanění klesl o necelé dvě třetiny na dva miliony korun, vyplývá z výroční zprávy firmy.

Podle firmy byl loňský rok složitý v chovu ryb. "V některých případech způsobil kritický nedostatek vody v rybnících nižší kusové přírůstky a ryba nenarostla na požadovanou hmotnost. O lehčí rybu ovšem nebyl zájem, byla neprodejná, z toho důvodu jsme některé rybníky ani nelovili. Takže jsme slovili méně ryb, a když se k tomu přičetl značný propad podzimní ceny, bylo na problém zaděláno," uvedl Bláha. Letos je situace lepší.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

„Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy Festival Sherlock v Příbrami přinesl zásadní novinku. Historik, scenárista a odborný … KULTURA Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Ve čtvrtek odpoledne se na silnici č. 119 nad Rožmitálem u Voltuše srazily dva osobní … AKTUALIZOVÁNO Investice snů se změnila v noční můru. Internetový trik stál ženu statisíce Investice snů se změnila v noční můru. Internetový trik stál ženu statisíce Internetové podvody jsou stále sofistikovanější a jejich scénáře se neustále opakují … KRIMI D4 u Dobříše čeká kompletní oprava mostů. Cesta do práce nebo do škol se v uzavírce citelně prodlouží D4 u Dobříše čeká kompletní oprava mostů. Cesta do práce nebo do škol se v uzavírce citelně prodlouží Na dálnici D4 u Dobříše se chystá zásadní stavební zásah. Ředitelství silnic a dálnic … DOPRAVA Nálezy granátů při rekonstrukcích silnic jsou běžné i na Příbramsku Nálezy granátů při rekonstrukcích silnic jsou běžné i na Příbramsku Stavební firmy musí na stavbách, kde lze takové nálezy očekávat, postupovat obezřetně … PR Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami Máte pocit, že byste zvládli honičku na zloděje? Nebo si jen chcete dokázat, že těch … NEPŘEHLÉDNĚTE Mistr světa a trenér HC Baník Příbram Radek Bělohlav: Ovládli jsme základní část. Teď potřebujeme diváky Mistr světa a trenér HC Baník Příbram Radek Bělohlav: Ovládli jsme základní část. Teď potřebujeme diváky Radek Bělohlav. Mistr světa z roku 1996, trojnásobný mistr extraligy, legenda Sparty a … ROZHOVOR Rožmitálský čáp po roce opět přistál na komíně Rožmitálský čáp po roce opět přistál na komíně Rožmitál pod Třemšínem se po roce znovu dočkal svého posla jara. Čáp bílý se na komíně … ZAJÍMAVOSTI Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky. Oprava zahrnovala i … ZDRAVOTNICTVÍ
Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Přibližně hodinu po poledni ve středu 4. března zasahovali hasiči a záchranáři u … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz