20. 1. svátek má Ilona




Biolog Martin Palus se vrátil na gymnázium. Mluvil o klíšťatech i koronaviru

8. března 2020   (12:53)
Biolog Martin Palus se vrátil na gymnázium. Mluvil o klíšťatech i koronaviru
foto: pribram.cz

Absolvent příbramského gymnázia RNDr. Martin Palus, Ph.D. je dnes úspěšným vědcem a nositelem několika ocenění. Na gymnázium se vrací rád a pravidelně, naposledy tuto středu


Gymnázium Příbram je jedno z nejstarších ve středních Čechách. V roce 2021 oslaví 150 let své existence. Za tu dobu jeho dveřmi prošly spousty studentů, přičemž mnozí z nich se stali úspěšnými i daleko za hranicemi Česka. Mezi významné absolventy patří bezesporu i RNDr. Martin Palus, Ph.D. Úspěšný mladý vědec, který se již přes čtrnáct let zabývá zejména výzkumem klíšťové encefalitidy.

Martin Palus absolvoval příbramské gymnázium před deseti lety. Dnes je mimo jiné pracovníkem arbovirologické laboratoře Parazitologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích a zodpovídá za chod laboratoře s druhým nejvyšším stupněm biologického zabezpečení.
Na „své“ gymnázium se vrací rád a pravidelně. Tuto středu přiblížil tématiku, kterou se ve svém výzkumu zabývá, studentům biologických seminářů. Věnoval se jak nemocem, které klíšťata přenáší (encefalitida, borelióza), tak i dalším rizikům, která jsou s těmito tvory spjata.
V debatě se dotkl také rizik spojených s odmítáním očkování a hovořil i o současné situaci kolem nového koronaviru. Porovnával mimo jiné infekčnost tohoto viru s mnohem větší infekčností spalniček.

Martin Palus je rodák z obce Dubno na Příbramsku. Má doktorát z oboru infekční biologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Výzkumu klíšťové encefalitidy se věnuje zhruba čtrnáct let a za svou práci sklízí ocenění v Čechách i zahraničí. Získal například Prémii Otto Wichterleho, kterou uděluje Akademie věd lidem do 35 let. Na konferenci o klíšťové encefalitidě v Moskvě získal Best Poster Award. Kromě klíšťovky se věnuje i viru Zika, západonilské horečce či hemoragickým horečkám.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Rok 2026 přinesl několik důležitých novinek v oblasti nemocenského a sociálního … Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie České republiky řeší na začátku roku 2026 zvýšený počet podvodů na sociálních … Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Rada města vybrala nabídku na rekonstrukci příbramské čistírny odpadních vod, … Politika Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů. Ošetřili téměř 144.000 pacientů, … Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v pondělí večer potvrdily. Nad … Počasí Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka patří mezi vysoce infekční virová onemocnění dýchacích cest a každoročně … Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Zima dává řidičům zabrat. Sníh, námraza a špatná viditelnost jsou každodenní realitou. … Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS České juniorky to dokázaly — potřetí v řadě vezou domů medaili z mistrovství světa. V … Sport Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Voda nabraná v noci z 18. na 19. ledna je podle starých tradic i některých moderních … Zajímavosti
Gastro agent: Pizzeria Sicilia Gastro agent: Pizzeria Sicilia Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení … Fast food
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz