29. 7. svátek má Marta




Billa přestane prodávat vejce z klecových chovů

NEPŘEHLÉDNĚTE
19. listopadu 2019   (10:15)
Billa přestane prodávat vejce z klecových chovů

Chovatele drůbeže čekají velké změny. Většina obchodních řetězců totiž kývla ochráncům zvířat a postupně ukončí prodej vajec od nosnic v klecích, a to nejpozději v roce 2025



Podle aktivistů jsou klecové chovy nejhorším a nejméně ohleduplným způsobem chovu slepic pro vejce. Slepice tráví celý život v malé kleci, kde jich je namačkáno asi dvacet. Na každou připadá prostor jen o málo větší než papír A4. V klecích je v Česku momentálně drženo skoro 5 milionů slepic.

V prosinci roku 2016 vedení společnosti Billa rozhodlo o ukončení prodeje vajec z klecových chovů nejpozději do roku 2025. Původní závazek, že sortiment vajec bude nejpozději od 1. ledna 2025 tvořen výhradně z vajec vyprodukovaných v halách na podestýlce, chovů s volným výběhem nebo ekologických chovů, se společnost rozhodla splnit o rok dříve, tzn. nejpozději do konce roku 2023.

Snahou společnosti je také používání bezklecových vajec ve všech produktech svých privátních značek, kde je vejce použito jako surovina, a to rovněž nejpozději do konce roku 2023. Například do vaječných vaflí ze šlehaných hmot nebo majonéz a tatarských omáček jsou již od roku 2018 při výrobě přidávána vejce z bezklecových chovů.

Například v Rakousku je chov slepic v klecích dávno zakázaný. V Německu už je v klecích jen jedna slepice z dvaceti a toto číslo každým rokem dále klesá. Česko prozatím zaostává, změna by měla přijít za pět let. Tímto krokem však může dojít k výraznému zdražení vajec.

Už dnes si mohou zákazníci ve většině supermarketů vybrat, jaké vajíčko si koupí - zda od slepice z klece, z podestýlky, či z volného chovu. Cenový rozdíl mezi vajíčkem od slepice držené celý život v kleci a od slepice, která žije v hale, je přitom kolem jedné koruny.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: top








Další články

Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na … SPORT Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen … AKTUÁLNĚ Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále … AKTUÁLNĚ Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů Českou republiku čeká další vlna mimořádných veder. Meteorologové vydali výstrahu před … AKTUÁLNĚ Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu V přízemí Drakovny vzniká nový podnik Jolie Café et Pain. Prostory, kde na počátku 20. … FOTOGALERIE Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin Festival Březnické léto pokračuje i během druhé poloviny prázdnin a nabídne pestrý … KULTURA Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho Zemědělci ve Středočeském kraji v minulém týdnu postoupili se sklizní obilovin za … AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika V areálu zpracovatelské firmy v lokalitě u Zalán u Rožmitálu pod Třemšínem vypukl dnes … AKTUÁLNĚ Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku Obchodní řetězec Tesco podle informací britského deníku Financial Times zvažuje prodej … NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram zahájila výměnu autobusových přístřešků. Nové zastávky budou ve městě i osadách Příbram zahájila výměnu autobusových přístřešků. Nové zastávky budou ve městě i osadách Během letních prázdnin projde obnovou téměř dvě desítky autobusových přístřešků v … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz