vývoj COVID-19
26. 2. 2021
Bohostice 1
Bohutín 14
Borotice 6
Bratkovice 1
Březnice 57
Buková u Pb 1
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 2
Dlouhá Lhota 6
Dobříš 111
Dolní Hbity 9
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 3
Drevníky 3
Drhovy 6
Dubenec 1
Dublovice 10
Dubno 9
Háje 13
Hluboš 10
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 5
Hudčice 7
Hvožďany 10
Jablonná 11
Jesenice 5
Jince 31
Kamýk n. V. 18
Klučenice 6
Kňovice 4
Kosova H. 14
Krásná H. 7
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 3
Lešetice 1
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 16
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 22
Nalžovice 15
Narysov 7
Nechvalice 8
Nečín 8
Nedrahovice 2
Nová Ves p. P. 17
Nové Dvory 2
Nový Knín 33
Obecnice 30
Obořiště 6
Ohrazenice 3
Osečany 6
Ostrov 3
Ouběnice 4
Pečice 9
Petrovice 13
Pičín 6
Počepice 5
Podlesí 16
Příbram 475
Prosen. L. 20
Řadíč 3
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 28
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 72
Sedlec-Prč. 32
Sedlice 3
Smolotely 1
Solenice 7
Stará Huť 21
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 10
Svatý Jan 3
Svojšice 3
Tochovice 4
Třebsko 8
Trhové Dušníky 2
Tušovice 4
Velká Lečice 2
Věšín 8
Višňová 12
Volenice 8
Voznice 8
Vrančice 4
Vranovice 2
Vševily 1
Vys. Chlumec 11
Vysoká u Příbramě 2
Zalužany 3
Zbenice 2
Zduchovice 8
Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky

21. ledna 2021   (08:49)
Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky

V Brdech i v roce 2020 pokračovaly pravidelné aktivity – pastva, sečení či výsadba. Pozornosti neunikly invazní druhy ryb a mývalové. Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy vyčíslila náklady na téměř pět a půl milionu korun.


Chráněná krajinná oblast Brdy vznikla 1. ledna 2016. Zatímco oblast péče a ochrany zůstala v loňském roce stejná, došlo oproti roku 2019 k navýšení vynaložených financí, a to z 3,45 milionu na 5,47 milionu. Správa CHKO Brdy, která spadá pod Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), o tom informovala na svých webových stránkách.
 

Účinné „sekačky“
Zhruba 1,7 milionu korun stály aktivity na bezlesném území. „Pastva skotu na Padrtích, na Hrachovišti a na Felbabce nebo pastva ovcí a koz na Vystrkově pokračovaly, protože o louky je zapotřebí pečovat pravidelně, jinak vyjde práce z minulých let naprázdno,“ uvádí Správa CHKO Brdy s vysvětlením, že v opačném případě by se křoviny a expanzivní trávy, zejména třtina, které se daří potlačovat, rychle vrátily. Obyvatelé několika obcí pod Brdy se mohli na vlastní oči přesvědčit o tom, jak stádům svědčí pastva, a to v okamžiku, kdy byly na podzim sháněny do zimovišť.
 
Nespasené oblasti je ze stejného důvodu potřeba sekat. Organizace se tímto způsobem stará o evropsky významné lokality Padrťsko, Trokavecké louky a Niva Kotelského potoka i další menší plochy (Licitanta, Skelná Huť, Bor) a podmáčené loučky (u Vranovic, Obecnice, Strašic nebo Nových Mitrovic).
 
Desetitisíce nových dřevin
Za více než 1,5 milionu korun byly vysazeny a oploceny meliorační a zpevňující dřeviny ve středních a jižních Brdech. „Ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky a Arcibiskupstvím pražským tak bylo v roce 2020 na území lesních správ Obecnice, Strašice, Rožmitál a Spálené Poříčí vysazeno zhruba 60 tisíc sazenic, převážně buků a jedlí,“ upřesňuje správa.
 

Součinnost s Vojenskými lesy a statky (VLS) se týkala rovněž bezlesí na Kolvíně, kde byly vyřezány trnky, šípky, hlohy, vrby, olše a břízy, a došlo tak k prosvětlení porostů osídlených mnoha zpěvnými ptáky. Nálety břízy zarůstajících vřesoviště byly odstraněny kolem bunkru Benešáku na Jordánu. Práce na výřezech dřevin a křovin si vyžádaly náklady ve výši 600 tisíc korun.
 
Jak zadržet vodu v krajině
V roce 2020 pokračovala tvorba tůní. K vybraným lokalitám pro nové tůně patřily Baština a Pourka (pod VLS) a lokalita Bučina v jižních Brdech u Vacíkova (Lesy České republiky). Na louce u Padrťských rybníků v první zóně CHKO došlo díky tvorbě tůní, vymělčení a meandraci odvodňovacího příkopu ke zpomalení odtoku vody a vytvoření nových biotopů pro obojživelníky. Zásahy do vodního režimu stály 350 tisíc korun.
 
Pozornost ve výši jednoho milionu korun byla věnována alejím a památným stromům. „Stará klenová alej na Záběhlé, kde se započalo s bezpečnostními řezy již v roce 2019, prošla dalšími opatřeními, zejména zdravotními řezy a instalací vazeb. Staré stromy tak mohou déle zůstat v krajině, a kromě estetické služby poskytovat biotop pro řadu živočichů,“ vysvětluje Správa CHKO Brdy. Ošetření se dočkaly i nově vyhlášené památné stromy – duby na Záběhlé, douglaska u Tří trubek, lípy na Míšově a klen na Hrachovišti.
 
Turisté jsou vítáni
Brdy obohatily v loňském roce také turistické novinky. „Z programu obnovy přirozených funkcí krajiny se podařilo zafinancovat novou naučnou stezku na Jordánu. Na délce sedmi kilometrů potkáte osm zastavení, které přiblíží historii a přírodu této lokality,“ zmiňuje Správa CHKO Brdy. Díky AOPK ČR byla vyznačena nová maloplošná zvláště chráněná území – přírodní památka Jindřichova skála a přírodní památka Louky pod Palcířem.
 
Péče o CHKO Brdy se vloni dotkla i nežádoucích obyvatel. Kvůli potlačení invazních druhů živočichů bylo ve středních Brdech vypuštěno několik rybníčků a ryby odloveny. Ohrožení pro původní živočišné druhy představuje v Brdech mýval, k jehož eliminaci byly přizvány VLS.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Správa CHKO Brdy
foto: Magdalena Rezková

autor: Magdalena Rezková

Další články

Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst … Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Například pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku bude pro lidi dále vařit, zájemci … Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta Příbrami Jan Konvalinka reaguje na vyhlášení lockdownu. Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražila Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražila Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,07 Kč, naftu pak za 28,06 … Příbram chce zlepšit parkování pro návštěvníky CHKO Brdy Příbram chce zlepšit parkování pro návštěvníky CHKO Brdy Brdy se těší velké oblibě turistů, v době pandemie se návštěvnost ještě … Přehledně: Jak se od pondělí zpřísní opatření Přehledně: Jak se od pondělí zpřísní opatření Opatření mají platit tři týdny, tedy do 21. března. Autoservisy fungovat můžou, zákazníci ale nesmí dovnitř Autoservisy fungovat můžou, zákazníci ale nesmí dovnitř Kontakt se zákazníkem musí být zcela omezen pouze na předání vozidla ve venkovních … Do Sněmovny bude za TOP 09 kandidovat příbramský zastupitel Marek Školoud Do Sněmovny bude za TOP 09 kandidovat příbramský zastupitel Marek Školoud V koalici SPOLU jsme připraveni dostat naši zem z krize zdravotní i ekonomické. … Úklid v ulicích, kácení stromů, opravy výtluků. Město se chystá na jaro Úklid v ulicích, kácení stromů, opravy výtluků. Město se chystá na jaro S přicházejícím teplým počasím začíná předjarní údržba ulic a zeleně, obnova dětských …
Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Srážkově bude letošní březen nanejvýš průměrný, možná i mírně sušší.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz