26. 10. svátek má Erik
Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky

21. ledna 2021   (08:49)
Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky
foto: CHKO Brdy

V Brdech i v roce 2020 pokračovaly pravidelné aktivity – pastva, sečení či výsadba. Pozornosti neunikly invazní druhy ryb a mývalové. Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy vyčíslila náklady na téměř pět a půl milionu korun.


Chráněná krajinná oblast Brdy vznikla 1. ledna 2016. Zatímco oblast péče a ochrany zůstala v loňském roce stejná, došlo oproti roku 2019 k navýšení vynaložených financí, a to z 3,45 milionu na 5,47 milionu. Správa CHKO Brdy, která spadá pod Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), o tom informovala na svých webových stránkách.
 

Účinné „sekačky“
Zhruba 1,7 milionu korun stály aktivity na bezlesném území. „Pastva skotu na Padrtích, na Hrachovišti a na Felbabce nebo pastva ovcí a koz na Vystrkově pokračovaly, protože o louky je zapotřebí pečovat pravidelně, jinak vyjde práce z minulých let naprázdno,“ uvádí Správa CHKO Brdy s vysvětlením, že v opačném případě by se křoviny a expanzivní trávy, zejména třtina, které se daří potlačovat, rychle vrátily. Obyvatelé několika obcí pod Brdy se mohli na vlastní oči přesvědčit o tom, jak stádům svědčí pastva, a to v okamžiku, kdy byly na podzim sháněny do zimovišť.
 
Nespasené oblasti je ze stejného důvodu potřeba sekat. Organizace se tímto způsobem stará o evropsky významné lokality Padrťsko, Trokavecké louky a Niva Kotelského potoka i další menší plochy (Licitanta, Skelná Huť, Bor) a podmáčené loučky (u Vranovic, Obecnice, Strašic nebo Nových Mitrovic).
 
Desetitisíce nových dřevin
Za více než 1,5 milionu korun byly vysazeny a oploceny meliorační a zpevňující dřeviny ve středních a jižních Brdech. „Ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky a Arcibiskupstvím pražským tak bylo v roce 2020 na území lesních správ Obecnice, Strašice, Rožmitál a Spálené Poříčí vysazeno zhruba 60 tisíc sazenic, převážně buků a jedlí,“ upřesňuje správa.
 

Součinnost s Vojenskými lesy a statky (VLS) se týkala rovněž bezlesí na Kolvíně, kde byly vyřezány trnky, šípky, hlohy, vrby, olše a břízy, a došlo tak k prosvětlení porostů osídlených mnoha zpěvnými ptáky. Nálety břízy zarůstajících vřesoviště byly odstraněny kolem bunkru Benešáku na Jordánu. Práce na výřezech dřevin a křovin si vyžádaly náklady ve výši 600 tisíc korun.
 
Jak zadržet vodu v krajině
V roce 2020 pokračovala tvorba tůní. K vybraným lokalitám pro nové tůně patřily Baština a Pourka (pod VLS) a lokalita Bučina v jižních Brdech u Vacíkova (Lesy České republiky). Na louce u Padrťských rybníků v první zóně CHKO došlo díky tvorbě tůní, vymělčení a meandraci odvodňovacího příkopu ke zpomalení odtoku vody a vytvoření nových biotopů pro obojživelníky. Zásahy do vodního režimu stály 350 tisíc korun.
 
Pozornost ve výši jednoho milionu korun byla věnována alejím a památným stromům. „Stará klenová alej na Záběhlé, kde se započalo s bezpečnostními řezy již v roce 2019, prošla dalšími opatřeními, zejména zdravotními řezy a instalací vazeb. Staré stromy tak mohou déle zůstat v krajině, a kromě estetické služby poskytovat biotop pro řadu živočichů,“ vysvětluje Správa CHKO Brdy. Ošetření se dočkaly i nově vyhlášené památné stromy – duby na Záběhlé, douglaska u Tří trubek, lípy na Míšově a klen na Hrachovišti.
 
Turisté jsou vítáni
Brdy obohatily v loňském roce také turistické novinky. „Z programu obnovy přirozených funkcí krajiny se podařilo zafinancovat novou naučnou stezku na Jordánu. Na délce sedmi kilometrů potkáte osm zastavení, které přiblíží historii a přírodu této lokality,“ zmiňuje Správa CHKO Brdy. Díky AOPK ČR byla vyznačena nová maloplošná zvláště chráněná území – přírodní památka Jindřichova skála a přírodní památka Louky pod Palcířem.
 
Péče o CHKO Brdy se vloni dotkla i nežádoucích obyvatel. Kvůli potlačení invazních druhů živočichů bylo ve středních Brdech vypuštěno několik rybníčků a ryby odloveny. Ohrožení pro původní živočišné druhy představuje v Brdech mýval, k jehož eliminaci byly přizvány VLS.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Správa CHKO Brdy
autor: Magdalena Rezková

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz