2. 12. svátek má Blanka

Bílá a Černá paní na hradě Valdeku

3. března 2018   (08:16)
Dalších 15 fotografií v galeriiBílá a Černá paní na hradě Valdeku
foto: am.cz

Další vyprávění tajemných příběhů dýchajících minulostí vám budeme vyprávět z hradu Valdek v brdských lesích, ale i o hradě Vargač u Dobříše a templářích


Zříceninu hradu Valdek jsme zmínili již v úvodním článku našich nadcházejících  příběhů z minulosti. Tajemství, pověsti, mystéria i záhadná místa teď budeme postupně míjet v našem seriálu.

Mrtvá ve studánce

Před hodně dávnou dobou žila na Valdeku milá a vzdělaná žena, které všichni říkali Panna Lída. Každý se na ní mohl kdykoliv obrátit, znala totiž léčivou sílu bylin a dokázala s nimi zahánět nejrůznější neduhy. Často sedávala s družkami u studánky pod hradem, jehož voda měla prý také léčivé účinky – stačilo se v ní omýt a fyzická bolest byla pryč. Pak do podhradí přišli augustiniánští mniši a v blízkosti studánky založili klášter Svatá Dobrotivá. Řád augustiniánů, stručně augustiniáni (latinsky Ordo sancti Augustini) je označení pro řeholní společenství, které vzniklo spojením několika poustevnických skupin, řídících se řeholí sv. Augustina.

S Lídou si ale do oka nepadli. Žárlili na její oblibu a vadilo jim, že lidé chodí za ní, místo do nově postaveného kostela. Mniši šířili o Lídě pomluvy, obviňovali jí ze šarlatánství a náklonnosti k pohanským bohům, pak v ní viděli i zplozence pekla. Nic z toho ale nepomohlo a tak se rozhodli, že se jí nadobro zbaví. Jednou si vyčíhali, když byla u studánky sama, zabili ji a tělo hodili do studánky. Záhy se ale vracela Lída jako přízrak. Vystupovala ze studánky v podvečer, smutně kráčela přímo k hradu, prošla se po nádvoří a pak zůstala dlouho stát v hradní bráně. Zjevovala se oděná do černých šatů a byla známá jako Valdecká černá paní. Naposledy tu byla spatřena v roce 1920.
Zříceninu hradu Valdek jsme zmínili již v …
foto: am.cz


A ona Bílá paní z Valdeku? Poslechněte si, co vypráví jiný příběh:

Strašit na Valdeku má i Bílá paní, která má hlídat poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu. Vznáší se nad okolím, děsí chodce, ochotná vrhnout se na každého, na koho by padl její stín podezření, že jí chce o poklad připravit. Vysvobodit by ji mohl ryšavý kněz z kláštera Svaté Dobrotivé.

Poklad Bílé paní má v některých verzích hlídat ona Černá paní, kterou měli mniši nechat zabít kvůli pokladu. Vypráví se ale i o zakleté plačící panně, která nese v rukou dětskou rakvičku, ta se má ale zjevovat jen někomu a jen někdy. V současné době má být Svatá Dobrotivá součástí obce Zaječov, mniši od roku 1990 se snaží o obnovení duchovního poslání kláštera.

Dle jiné verze měla Lída ve studánce prát své závojnaté bílé šaty, uložila je na strom, aby uschly a lehla si do stínu. To viděl vše ovčák, schoval se za křoviska a šaty ukradl. Lída si myslela, že je vzal cizinec. Panna Lída plakala pro své šaty, ale druhého dne pásl ovčák své ovce znovu a 2 se mu ztratily. Jelikož by za ztracené ovce dostal vyhubováno či by byl sevřen do klády, začal plakat. V tu chvíli byla u něj Lída, ovčák se vrhl k jejím nohám a prosil za odpuštění. Lída souhlasila, že mu ovce vrátí, až jí vrátí její šaty. Odběhl proto domů, a když se vracel se šaty, vyběhly proti němu ze křoví ony ovce.
A ona Bílá paní z Valdeku? Poslechněte si, co …
foto: am.cz

Dobříš a hrad Vargač. Co je pověst a co skutečnost?

Jádro původního města Dobříš se nalézalo na výšině, přibližně v okolí pozdějšího hřbitova. Byl zde postaven hrad. Dobříš byl oblíbeným místem „našich" Lucemburků - Jana Lucemburského a Karel IV. sem přenesl nejvyšší lovči úřad Koruny české, připojil k němu třináct panství a osobně na hradě odpočíval i jednal. Václav IV. povýšil ves na město a na Vargači hojně pobýval. Byl příznivcem (a snad i členem) ezoterních spolků, ochráncem tajemného Bratrstva Božího těla, zároveň českým králem a 10. června 1376 zvolen za římského krále . Místo vladařských povinností prý často prchal na venkov doprovázen Konrádem z Vechty, německým páterem, lékařem, zpovědníkem a hermetikem.

Václavova dobrodružná povaha stylizovala i jeho symbol, ledňáčka (atribut znovuzrození a nepolapitelnosti) s točenicí. Závoj (točenice) se trochu podobá i ochrannému (či spíše zakrývajícimu, tajemnému) plášti. Ten knížecí se nazýval „varkač". Dobříšský tajemný hrad dostal stejné jméno — Vargač. Měl i on cosi přikrývat, zahalovat? Třeba tajná setkání a jednání uvnitř jeho mohutných zdí?

Dobříš a hrad Vargač proslul řadou dochovaných pověstí. V jedné z nich se praví, že Vargač byl postaven na základech bývalého templářského sídla. Někteří z rytířů se v hradě zjevují, v příznivých dnech lze potkat i jezdce v bílém plášti s křížem na zádech. Projíždí krajem zcela tiše a kontroluje, zda je schovaný poklad řádu na svém místě. Úderem jedné hodiny mizí.

Další verze přidává zjevení melancholického šlechtice, hrajícího v černém plášti podivnou píseň na starou loutnu. Přitom vždy sedává u skály nad rybníkem. I toto zjevení má nějakou spojitost s údajným pokladem, protože právě v těchto místech by měla vést tajná chodba.

Otázka, zda byli v Dobříši vůbec někdy templáři je otevřená. Jejich přítomnost zde není nijak doložena. Je možné hledat i jinak? Jméno Vargač dostal hrad za Jana Lucemburského podle "varkače", pláště knížat. Nemůže jít o templářský plášť?

Oživlé sochy

Podle pověstí socha svatého Tadeáše v kamenné knize obrací listy. Každé obrácení znamenalo smrt jednoho z obyvatel. Až dojde k poslední stránce, Dobříš se otřese pod mohutným výbuchem a propadne do země.

Socha svatého Leonarda s polovinou lidského srdce symbolizovala pomíjivost světa. Až lidstvo zanikne, upustí světec druhou půlku kamenného srdce na zem.

Jedna z dalších pověstí říká: „až se obě sochy zřítí, dopadnou na zem, zbude z nich prach a má být konec světa."
Podle pověsti bychom se konce světa brzo dočkali, kdyby tu nebyl kníže Josef. On nechal sráz podchytit pevnou zdí, takže svatí nespadnou a konec světa tak nepřivodí.

Jiná varianta pověsti o soše zní: „když sv. Tadeáš, jenž drží knihu, přečte a obrátí jeden list, zemře jeden z dobříšských občanů, a až celou knihu přečte a zavře, a až sv. Leonardovi srdce, jenž již jen jednu polovinu drží, zcela zmizí. Nastane konec světa“. V roce 1962 svatému Leonardovi vypadlo srdce z ruky, ale proroctví se nevyplnilo, jak je zřejmé.

Na naši novou sérii vyprávění o záhadách, pověstech, mystériích i tajuplných místech Příbramska jsme upozornili v úvodním článku: Příbramsko má své záhady, pověsti a tajemství. Pokud uvidíme zájem o tento typ informací, rádi budeme v tomto seriálu pokračovat, již nyní máme několik dalších dílů rozepsaných.
.
Dobříš a hrad Vargač. Co je pověst a co …
foto: am.cz

Socha sv. Leonarda se srdcem v ruce - foto Štěpán Řípa
Socha sv. Leonarda se srdcem v ruce - foto …
foto: am.cz


Fotogalerie

Informační tabule u zříceniny hradu Valdek () zřícenina hradu Valdek - hradní brána (1) zřícenina hradu Valdek - hradní brána (2) zřícenina hradu Valdek - nádvoří (3) zřícenina hradu Valdek - věž (4) zřícenina hradu Valdek - pohled z hradu (5) zřícenina hradu Valdek - pohled z hradu (6) zřícenina hradu Valdek - pohled z hradu (7) zřícenina hradu Valdek - pohled z hradu (8) zřícenina hradu Valdek (9) zřícenina hradu Valdek - nádvoří (10) zřícenina hradu Valdek (11) zřícenina hradu Valdek (12) zřícenina hradu Valdek (13) Socha sv.Leonarda na Dobříši - foto Štěpán Řípa (14)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mip

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz