15. 10. svátek má Tereza

Bezděkovský lom: Vzácní čolci tu žijí mezi odpadky

26. září 2019   (06:10)
Bezděkovský lom: Vzácní čolci tu žijí mezi odpadky

Lom je evropsky významnou lokalitou s výskytem vzácných a chráněných živočichů. Přesto tu každoročně lidé po sobě zanechávají hromady odpadků


Bezděkovský lom se nachází asi jeden kilometr jihovýchodně od Bezděkova pod Třemšínem. Před pěti lety byl vyhlášen přírodní památkou. Na ploše dvaceti hektarů tu žijí chránění obojživelníci, jako je čolek velký, čolek obecný, čolek horský, ropucha obecná, ropucha zelená a skokan zelený. Z plazů tu můžeme vidět ještěrku obecnou nebo slepýše. Roste tu bělolist rolní a sléz velkokvětý.

Lom se stává čím dál více oblíbeným cílem pro letní koupání. Všeobecně jsou zatopené lomy v létě hojně vyhledávané, a to hlavně pro svou "bio" vodu bez chloru. Smutné však je, že si návštěvníci při odchodu neodnáší vše, co sem nosí. Kdyby nebylo dobrých duší, kteří sem po sezóně vběhnou a uklidí, co sem nepatří, stala by se z lomu časem zřejmě regulérní skládka.

Přesto se však situace oproti minulým letem zlepšila. Dokládá to příspěvek jedné z dobrovolnic Podbrdského ekocentra Fabian, která se letos opět po roce vydala do lomu s pytlemi na odpadky.

„Letos jsem opět vyrazila uklidit lom v Bezděkově pod Třemšínem. V loňském roce množství odpadků nevytvářelo lomu zrovna pěkný obrázek, proto letos musím říct, že se situace zlepšila. Ne, že bych nic nenašla, naplnila jsem dva pytle a množství nedopalků mi pořádně protáhlo záda, ale celkově rozhodně vidím zlepšení, a to prospívá mé motivaci. Na mé cestě zpátky jsem potkala partu kluků, kteří zrovna tahali bednu s odpadem, co někdo vyhodil do příkopu. Říkali, že nešli uklízet, jen si toho prostě všimli, ale nabízené pytle neodmítli. Mám radost,“ uvedla.

Že by se přeci jen zvířecím obyvatelům Bezděkovského lomu blýskalo na lepší časy? Věřme tomu, že ano. Že už nebudou muset žít mezi nedopalky.

Podbrdské ekocentrum Fabian je příbramská pobočka Českého svazu ochránců přírody. Sdružuje dobrovolníky, kterým není lhostejné prostředí, kde žijeme. Pořádají úklidy, vysazují stromky a pečují o přírodně cenná území. 

Bezděkovský lom se nachází asi jeden kilometr …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto Podbrdské ekocentrum FabiánDalší články

Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49) Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Nepřehlédněte Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nepřehlédněte Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz