4. 12. svátek má Barbora
Bezděkovský lom: Vzácní čolci tu žijí mezi odpadky

26. září 2019   (06:10)
Bezděkovský lom: Vzácní čolci tu žijí mezi odpadky

Lom je evropsky významnou lokalitou s výskytem vzácných a chráněných živočichů. Přesto tu každoročně lidé po sobě zanechávají hromady odpadkůBezděkovský lom se nachází asi jeden kilometr jihovýchodně od Bezděkova pod Třemšínem. Před pěti lety byl vyhlášen přírodní památkou. Na ploše dvaceti hektarů tu žijí chránění obojživelníci, jako je čolek velký, čolek obecný, čolek horský, ropucha obecná, ropucha zelená a skokan zelený. Z plazů tu můžeme vidět ještěrku obecnou nebo slepýše. Roste tu bělolist rolní a sléz velkokvětý.

Lom se stává čím dál více oblíbeným cílem pro letní koupání. Všeobecně jsou zatopené lomy v létě hojně vyhledávané, a to hlavně pro svou "bio" vodu bez chloru. Smutné však je, že si návštěvníci při odchodu neodnáší vše, co sem nosí. Kdyby nebylo dobrých duší, kteří sem po sezóně vběhnou a uklidí, co sem nepatří, stala by se z lomu časem zřejmě regulérní skládka.

Přesto se však situace oproti minulým letem zlepšila. Dokládá to příspěvek jedné z dobrovolnic Podbrdského ekocentra Fabian, která se letos opět po roce vydala do lomu s pytlemi na odpadky.

„Letos jsem opět vyrazila uklidit lom v Bezděkově pod Třemšínem. V loňském roce množství odpadků nevytvářelo lomu zrovna pěkný obrázek, proto letos musím říct, že se situace zlepšila. Ne, že bych nic nenašla, naplnila jsem dva pytle a množství nedopalků mi pořádně protáhlo záda, ale celkově rozhodně vidím zlepšení, a to prospívá mé motivaci. Na mé cestě zpátky jsem potkala partu kluků, kteří zrovna tahali bednu s odpadem, co někdo vyhodil do příkopu. Říkali, že nešli uklízet, jen si toho prostě všimli, ale nabízené pytle neodmítli. Mám radost,“ uvedla.

Že by se přeci jen zvířecím obyvatelům Bezděkovského lomu blýskalo na lepší časy? Věřme tomu, že ano. Že už nebudou muset žít mezi nedopalky.

Podbrdské ekocentrum Fabian je příbramská pobočka Českého svazu ochránců přírody. Sdružuje dobrovolníky, kterým není lhostejné prostředí, kde žijeme. Pořádají úklidy, vysazují stromky a pečují o přírodně cenná území. 
Bezděkovský lom se nachází asi jeden kilometr …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir foto Podbrdské ekocentrum Fabián

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz