Běžci zahájili Festival svobody v Památníku Vojna
27. října 2024 (15:00)
foto: Josef Hovorka / promo
V neděli 20. října se v okolí Památníku Vojna Lešetice uskutečnil Běh pro republiku. Akce připomněla 106 let od vzniku Československa a 35 let svobody.
Památník Vojna Lešetice byl v neděli 20. října svědkem akce konané k výročí založení Československé republiky a zároveň jako připomínka 35 let od konce komunistického režimu. Letošní ročník Běhu republiky byl spojen se vzpomínkou na politického vězně a prozaika Karla Pecku.
Běh na pět kilometrů v kategorii žen zvládla nejrychleji Lucie Zemanová, na druhém místě skončila Barbora Placatková a jako třetí Aneta Salivarová. V kategorii mužů obsadil první místo Pavel Nekolný, na druhém místě doběhl Jiří Kopáček a třetí skončil Jan Skalička.
„Děkujeme všem, kteří si přišli připomenout osudy lidí vězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Oslavy svobody budou pokračovat také během listopadu, kdy bude možné projít trasu naučné stezky po stopách politických vězňů, a 17. listopadu tak poznat příběhy Františka Zahrádky a dalších,“ uvedl Josef Hovorka, organizátor Festivalu svobody Příbram, který u Památníku Vojna navazuje akcí Procházka za svobodou. Sraz je 17. listopadu v 10.00.
Po celý listopad navíc najdete na Příbramsku plakáty z doby komunismu, které zvou na akce československo-sovětského přátelství, koncert Borise Monoszona a do klubu Junior těsně před pádem režimu. Organizátoři připravují reedici ilegální tiskoviny odbojové skupiny Za pravdu a chtějí oživit vzpomínky na tuto dobu i pomocí Kvádru svobody 2.0, na který bude možné napsat vzkaz, co pro nás znamená svoboda dnes.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Josef Hovorka (Volunteer Team Příbram – Festival svobody)
Josef Hovorka (Volunteer Team Příbram – Festival svobody)
autor: Magdalena Rezková
Další články
Příbram v tropech: Kašna jako pódium, mladá žena jako hlavní hvězda. Nuda pláž? Zatím ne, ale poptávka roste
Léto v Příbrami letos ukazuje, že má fantazii i odvahu.
Teploty, které se šplhají k …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Příbramsko v zajetí nehod: Tři zničená auta během dopoledne, posádky zachránili andělé strážní
Příbramské složky integrovaného záchranného systému mají od samotného rána plné ruce …
AKTUÁLNĚ
Tropické vedro ukončí v pátek studená fronta s citelným ochlazením
Česko čeká výrazný zlom v počasí. Příliv velmi teplého a vlhkého vzduchu od jihu …
AKTUÁLNĚ
Ulice Nádražní je od 16. července zcela uzavřena. Svah je v havarijním stavu, oprava bude technicky náročná
Ulice Nádražní v Příbrami je od dneška (16. 7. 2026) zcela uzavřena. Důvodem je …
AKTUÁLNĚ
800 dětí, 19 sezon a žádný tlak na výkon. Fotbalová školka Spartaku je příbramský unikát
SK Spartak Příbram otevírá nový ročník fotbalové školky pro děti narozené v letech …
SPORT
Příbram kropí ulice, aby se ochladily. Vydrží to jen chvíli, říká místostarosta
V horkých dnech, kdy teploty v Příbrami stoupají k třiceti stupňům, vyrážejí do ulic …
AKTUÁLNĚ
Objevte kouzlo studánek: Víte, že existuje národní registr pramenů?
Máte rádi chladivou, čistou a pramenitou vodu? Nejčastěji ji vyhledáváme někde na …
ZAJÍMAVOSTI
Tenhle film lidé milují víc než všechny novinky. Proč?
Nové filmy přicházejí každý týden. Premiéra střídá premiéru, streamovací služby chrlí …
ZAJÍMAVOSTI
Příbramské divadlo má prázdniny. Herci ale v srpnu zahrají pod širým nebem
Než se v září znovu otevře opona na domovské scéně Divadla A. Dvořáka Příbram, čeká …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Supercela se zformovala nad Příbramskem. Po nedávných ničivých bouřkách měli lidé znovu důvod ke znepokojení
V úterý přes náš region přešlo několik bouřek. Ta první, nejvýraznější přinesla …
POČASÍ




