Bez reformy důchodů bude klesat jejich poměr k průměrné mzdě
23. března 2023 (11:23)
foto: freepik
Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování.
Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.
"Demografický vývoj je velmi nepříznivý. Zatímco dnes pracují zhruba tři ekonomicky aktivní lidé na jednoho důchodce, v blízké budoucnosti to budou jen dva. Z toho vyplývá, že důchodový systém, jak je dnes nastavený, bude kolabovat," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Připomněl, že loni skončil důchodový systém v deficitu zhruba 22 miliard korun, letos se očekává kolem 70 miliard korun.
Prohlubování problému očekávají analytici Cyrrusu ve 30. letech, kdy Česku hrozí dosažení dluhové brzdy při dosažení zadlužení ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP). Analýza vychází z předpokladu, že následně bude muset stát uvést důchodový systém do rovnováhy, aby se zadlužení nezvyšovalo.
Pokud by se nezvýšil věk odchodu do penze nebo se nezvýšily odvody sociálního pojištění, musel by se snižovat poměr důchodů k průměrné mzdě. "Ročníky 1965 a starší si ještě v průměru důchod užijí nad 40 procenty náhradového poměru. Zažijí tak důchody, které se historicky v České republice dají považovat za normální," řekl Hradil. "Nejhůř na tom bude ročník 1985, průměrně budou dostávat 28 procent průměrné mzdy," doplnil.
Vedoucí analytického oddělení Cyrrusu Anna Píchová uvedla, že pokud by dnešní dvacátníci chtěli mít stejný standard jako současní důchodci, museli by investovat zhruba 1000 korun měsíčně do dynamických fondů, nebo si ukládat zhruba 8000 korun měsíčně na spořicí účet. Pro třicátníky by bylo nutné investovat kolem 2000 korun měsíčně, nebo spořit zhruba 9500 korun měsíčně.
Vláda v současnosti jedná o úpravě důchodového systému, koalice by chtěla najít shodu na přelomu března a dubna. Podle představitelů vládních stran se jedná mimo jiné o mezigenerační solidaritě či motivaci lidí, kteří chtějí pracovat i v důchodovém věku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu při jednání s odbory řekl, že nechce uzákonit zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu na 68 let ze současných 65 let.
Podle expertů je důchodový systém neudržitelný. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje zvyšovat důchodový věk, zpomalit valorizace či omezit počet předčasných důchodů.
Vláda v současnosti jedná o úpravě důchodového systému, koalice by chtěla najít shodu na přelomu března a dubna. Podle představitelů vládních stran se jedná mimo jiné o mezigenerační solidaritě či motivaci lidí, kteří chtějí pracovat i v důchodovém věku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu při jednání s odbory řekl, že nechce uzákonit zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu na 68 let ze současných 65 let.
Podle expertů je důchodový systém neudržitelný. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje zvyšovat důchodový věk, zpomalit valorizace či omezit počet předčasných důchodů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ve středních Čechách loni přibylo 12.014 lidí, jsou stále nejlidnatějším krajem
•Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí
•Senát schválil sporné snížení růstu penzí, návrh ještě posoudí prezident
Další články
V Příbrami se střetl muž na koloběžce s osobákem
Záchranka i policie vyjížděli v úterý před večerem k nehodě v Brodské ulici v …
AKTUÁLNĚ
Zachráněná rysice ze Šumavy najde nový domov v Brdech
Osiřelé rysí mládě ze Šumavy bude vypuštěno do CHKO Brdy.
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Ve věznici v Příbrami běželo 112 odsouzených. Závod podpořil myšlenku druhé šance
Ve Věznici Příbram v neděli 17. května běhali vězni pro podporu dobré věci. Hlavní …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Zlatá Tereza! Bodnárová vybojovala první triumf na European Open ve španělské La Nucii
Judistka Tereza Bodnárová, rodačka z Příbrami, dosáhla na svůj dosud největší …
SPORT
Do Česka se plíží léto. Po přeháňkách dorazí o víkendu až 25 stupňů
Po chladnějších a proměnlivých dnech se počasí v Česku začne postupně měnit. Už během …
POČASÍ
Po pádu auta z mostu zemřel jeho řidič
Při havárii osobního auta na D4 u Staré Huti zemřel v noci na úterý jeho řidič.
AKTUALIZOVÁNO
Pražský okruh čeká největší zásah za roky. ŘSD bourá mosty, začíná cesta k 3+3 pruhům
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pondělí 18. května zahájilo práce, které jsou …
DOPRAVA
Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem
Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme …
Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky
Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek …
AKTUÁLNĚ
Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání
Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné …
SPORT




