30. 1. svátek má Robin

Benešovská nemocnice zavede ombudsmana, v Příbrami to neplánují

21. srpna 2015   (11:56)
Benešovská nemocnice zavede ombudsmana, v Příbrami to neplánují
foto: pribram.cz

Příbramská nemocnice za rok 2014 evidovala jen 27 oficiálních stížností.



Benešovská nemocnice zavede od září ombudsmana, který bude řešit problémy pacientů a vyřizovat jejich stížnosti. Stane se jím mluvčí nemocnice Petr Ballek. Ostatní krajská zařízení ve středních Čechách podobný krok neplánují. Středočeská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) ČTK řekla, že hejtmanství v tomto směru zařízením nic nenařizuje a záleží čistě na nich, zda takovou službu zavedou. Ombudsmani fungují například v nemocnicích na Moravě nebo v Praze.

Benešovská nemocnice podle ředitele Petra Hostka už nyní všechny ohlasy pacientů vyhodnocuje a zjišťuje, kde jsou největší slabiny a na co si lidé nejvíce stěžují. "Jednoznačně nám z toho vychází, že jsou to pracoviště, kam lidé přicházejí s urgentním problémem, kde se jich shromažďuje strašně moc, a kde je tudíž potřeba chvilku počkat," uvedl. Ombudsman má také pomáhat hledat kompromis mezi očekáváním pacientů a možnostmi nemocnice.

Ostatní středočeské oblastní nemocnice nic podobného neplánují. V kolínské nemocnici podle Stanislavy Hamouzové ze sekretariátu ředitele o zavedení funkce ombudsmana neuvažují, podobně se vyjádřila i mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková. Podotkla, že nemocnice má už řadu let pracovníka, který se stížnostem věnuje. Ombudsman proto podle ní není zapotřebí. "Jednalo by se z našeho pohledu o zdvojování pracovní činnosti. Řešíme jiné priority, jako je například všeobecný nedostatek sester, a veškeré volné mzdové prostředky chceme věnovat do této oblasti," dodala mluvčí.

V kladenské nemocnici vyřizuje stížnosti pacientů právní oddělení ve spolupráci s náměstkem ředitele, jde-li o stížnost na lékaře, a s hlavní sestrou, jde-li o stížnost na sestry a další personál. "O funkci ombudsmana tedy neuvažujeme," uvedl ředitel nemocnice Vladimír Lemon.

V příbramské nemocnici se stížnosti řeší podle závazného vnitřního předpisu ve spolupráci úseku kvality a bezpečnosti zdravotní péče, úseku personálně-právního, referenta pro kontrolu a stížnosti a v neposlední řadě v součinnosti s klinickými pracovníky. Prověřuje se zdravotnická dokumentace a k věci se vyjádří vedoucí pracovník oddělení, k němuž se stížnost vztahuje, a také konkrétní pracovník, na nějž je stížnost podána.

"O zřízení speciální funkce ombudsmana pro stížnosti pacientů v tuto chvíli Oblastní nemocnice Příbram neuvažuje," uvedla mluvčí nemocnice Jitka Kalousková. Ročně podle ní příbramské zařízení ošetří 300.000 ambulantních pacientů, na lůžkových odděleních je hospitalizováno téměř 20.000 lidí a 10.000 z nich podstupuje operační zákrok. "Při tomto počtu pacientů jsme v roce 2014 v nemocnici evidovali a vyřídili celkem 27 stížností," uvedla Kalousková. Pochvalu za stejné období podle ní nemocnici poslalo 119 pacientů.

Stížnosti pacientů pravidelně řeší i soukromá nemocnice v Hořovicích na Berounsku, ale ani tady ombudsmana zavádět nebudou. "Dle našeho názoru je to vhodná funkce spíš pro velké nemocnice. V našem případě by to znamenalo zaměstnat dalšího člověka zvenčí, tedy další administrativní výdaje," podotkl mluvčí nemocnice Konstantinos Tsivos.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj gcm








Další články

Tipy na víkend: Víkend plný umění – hudební večer, hravá dílna i komentovaná prohlídka výstavy Tipy na víkend: Víkend plný umění – hudební večer, hravá dílna i komentovaná prohlídka výstavy Tento víkend čeká na zájemce zážitková dílna pro děti či komentovaná prohlídka výstavy … ČSSZ varuje před zavádějícími informacemi: žádné „průkazy důchodce“ nevydává ČSSZ varuje před zavádějícími informacemi: žádné „průkazy důchodce“ nevydává Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje seniory na sérii zavádějících … Ceny benzinu a nafty v Příbrami vyskočily vzhůru Ceny benzinu a nafty v Příbrami vyskočily vzhůru Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,50 … AKTUÁLNĚ Tradiční hokejový duel Střední průmyslové školy opět přilákal diváky na zimní stadion Tradiční hokejový duel Střední průmyslové školy opět přilákal diváky na zimní stadion Den vysvědčení na Střední průmyslové škole v Příbrami se i letos nesl ve sportovním … Nový bazén v Příbrami: víme, co bude uvnitř i co zanikne Nový bazén v Příbrami: víme, co bude uvnitř i co zanikne Příbram udělala další krok k novému plaveckému areálu. Stavební řízení bylo zahájeno … Nepřehlédněte Výroční členská schůze automotoklubu v Zalánech přilákala desítky příznivců motorismu Výroční členská schůze automotoklubu v Zalánech přilákala desítky příznivců motorismu Předposlední lednovou sobotu se v obci Zalány uskutečnila výroční členská schůze … Sportovec Příbramska 2025: Nové kategorie a jasní favorité Sportovec Příbramska 2025: Nové kategorie a jasní favorité Letošní ročník ankety Sportovec Příbramska přináší významné novinky. Organizační výbor … Příběhy z útulku v Lazci: Sam znovu věří lidem, Nela našla záchranu a Coudy čeká na svůj domov Příběhy z útulku v Lazci: Sam znovu věří lidem, Nela našla záchranu a Coudy čeká na svůj domov V útulku Technických služeb města Příbrami v Lazci žije dvanáct psů, kteří mají za … Zvířata Pololetní vysvědčení: radost i obavy pro děti i rodiče Pololetní vysvědčení: radost i obavy pro děti i rodiče Konec ledna je tady a s ním i pololetní vysvědčení, které se rozdává právě ve čtvrtek …
Kruhový objezd u Dolejší Obory byl neprůjezdný Kruhový objezd u Dolejší Obory byl neprůjezdný Počasí ráno komplikuje dopravu v celém regionu, některé spoje Pražské integrované … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz