24. 1. svátek má Milena

Během silvestrovských oslav zaznamenali středočeští hasiči zvýšený počet výjezdů

1. ledna 2020   (14:34)
Během silvestrovských oslav zaznamenali středočeští hasiči zvýšený počet výjezdů

Změna letopočtu je vždy spojena se zvýšeným počtem zásahů, kdy každoročně bývá nejvíce výjezdů právě na přelomu starého a nového roku. Téměř všechny události mívají jednoho společného jmenovatele – zábavní pyrotechniku. Ani letošek nebyl výjimkou.


Poslední prosincový den začal pro profesionální hasiče ze stanice Mnichovo Hradiště už po půl jedné v noci. Jednotka byla povolána k technické pomoci – otevření uzavřených prostor. Zásah hasičů nakonec nebyl potřeba, proto se po dohodě s Policií ČR a zdravotnickou záchrannou službou vrátili na svou základnu.

Do půlnoci pak hasiči řešili napříč krajem 40 událostí. Nejzávažnější byly dvě dopravní nehody na dálnici D7. Jedna se stala krátce po deváté hodině dopoledne kousek před vjezdem do Prahy. Při střetu osobního a nákladního automobilu nebyl nikdo zraněn. Z vozidla však unikaly provozní kapaliny, které bylo nutné zasypat sorbentem. Dopravní nehoda se stala v místě, kde probíhaly práce na vozovce a provoz zde byl omezen. Událost tak způsobila další omezení a před nehodou se začaly tvořit kolony.

Další dopravní nehoda na chomutovské dálnici byla ohlášena na operační středisko středočeských hasičů v 19:16 hodin z 6. kilometru ve směru od Prahy. Kromě profesionální jednotky ze stanice Kladno byla k zásahu vyslána v rámci mezikrajské spolupráce i jednotka HZS hl. m. Prahy. Při této nehodě, kdy se vozidlo otočilo na střechu, byly zraněny dvě osoby, které si do péče převzala zdravotnická záchranná služba. I zde došlo k úniku provozních kapalin, který hasiči zasypali sorbentem. Zatímco kolem první nehody se mohlo opatrně projíždět, druhá událost dálnici ve směru do Chomutova zcela uzavřela. Provoz byl obnoven po necelých dvou hodinách.

Kuriózním zásahem silvestrovského dne se bezpochyby stal výjezd do obce Břve v okrese Praha-západ. Osoba, která zřejmě běžela za psem na zabahněný břeh rybníka, do něj postupně zapadla až po pás a nemohla se sama dostat ven. Na místo spěchali profesionální hasiči ze stanice Kladno a dobrovolná jednotka obce Hostivice, která, protože byla na místě první, nakonec osobu z bahna za pomoci lan a dílů nastavovacího žebříku vyprostila.

Zhruba kolem 18. hodiny začalo operační středisko přijímat první hlášení o požárech způsobených zábavní pyrotechnikou. Prvním takovým případem byl zásah kolínských hasičů. Jednotka byla povolána k požáru zbytků zábavní pyrotechniky a okolní trávy, kdy zasaženou plochu 1x1 metr hasiči zdolali za pomoci džberové stříkačky. S postupujícím časem k přechodu do nového roku se zvyšoval také počet událostí spojených s odpalováním pyrotechniky. Poslední den roku 2019 tak hasiči ve Středočeském kraji zaznamenali 40 událostí, z toho 22 požárů, kdy 14 z nich způsobila zábavní pyrotechnika.

Krátce před třiadvacátou hodinou byli profesionální hasiči ze stanic Český Brod a Říčany vysláni spolu se svými dobrovolnými kolegy z JSDH obcí Doubek a Úvaly k požáru několika vozidel do Přišimas na Kolínsku. Oheň zachvátil čtyři osobní automobily, dvě dodávky, karavan a mobilní kompresor. Z karavanu hasiči vynesli propanbutanovou láhev, kterou na místě ochlazovali. Příčina požáru i výše škody jsou předmětem dalšího vyšetřování.

Kromě „menších“ událostí – například zahoření stromů, keřů nebo odpadu – vyjížděli hasiči také k zahoření fasády domu nebo osobního automobilu. V obci Karlík v okrese Praha-západ vlétla pyrotechnika do fasády domu a poničila polystyren. Profesionální jednotka HZS Řevnice a dobrovolné jednotky obcí Řevnice a Dobřichovice tak musely část fasády rozebrat, protože hrozilo riziko šíření požáru. Bylo tedy nutné místo řádně prolít vodou, aby nemohlo dojít k opětovnému zahoření. Škoda byla vyčíslena na 100 000 korun.

Krátce před půlnocí došlo také k zahoření pyrotechniky v uzamčeném osobním automobilu v Brandýse nad Labem. Profesionální jednotka hasičů ze stanice Stará Boleslav musela násilně vozidlo otevřít, aby jej mohla uvnitř uhasit. Příchod nového roku tak nejen tato stanice oslavila výjezdem k zásahu. K likvidaci požáru použili hasiči vysokotlaký vodní proud. Hasičský vyšetřovatel stanovil výši škody na 20 000 korun.

Prvním výjezdem roku 2020 se stal šest vteřin po půlnoci požár tújí v Kostelní Lhotě na Nymbursku. Na místo kromě profesionální jednotky ze stanice Poděbrady vyrazila i dobrovolná jednotka obce Kostelní Lhota. Hasičům se krátce po příjezdu k události podařilo za pomoci jednoho vysokotlakého a jednoho C proudu dostat požár přibližně dvaceti okrasných dřevin pod kontrolu. Škoda je předmětem dalšího vyšetřování

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje

autor: Tomáš PečenkaDalší články

I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37) Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Ve čtvrtek ráno policisté dálnici D4 u Obořiště zcela uzavřeli 23. ledna 2020   (06:24) AKTUALIZOVÁNO Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše na Příbramsku Jana Vlnasová k 3. březnu rezignuje, zastupitelkou zůstává. K odchodu ji přiměla situace na radnici. 22. ledna 2020   (18:51) Nepřehlédněte Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje V rámci veterinárních opatření je v místě nákazy omezen pohyb drůbeže. Zakázáno je i pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy. 22. ledna 2020   (17:29)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz