15. 4. svátek má Anastázie




Během Noci kostelů nabídne program téměř dvacítka duchovních stánků na Příbramsku

31. května 2023   (11:26)
Během Noci kostelů nabídne program téměř dvacítka duchovních stánků na Příbramsku
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

K letošní celorepublikové akci se v pátek 2. června připojí kostely a modlitebny v Příbrami, Dobříši, Březnici nebo Sedlčanech.


Do letošní ročníku akce Noc kostelů se přihlásilo téměř 1800 kostelů a modliteben v České republice. Na Příbramsku se koná v městech i menších obcích, jen v Příbrami se v pátek 2. června veřejnosti otevře svatohorská bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Jakuba Staršího a sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra.

Ve sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra začíná odpolední program v 17.00 pohádkou pro děti, zvony kostela sv. Jakuba Staršího se na úvod večera rozezní v 18.00 a k bazilice Nanebevzetí Panny Marie návštěvníci vystoupají po svatohorských schodech a se svící v ruce od 18.35. Mezi kostely bude jezdit speciální kyvadlová linka až do nočních hodin (plakát s podrobným programem a jízdním řádem je k dispozici na webu Svaté Hory).
Inspiraci k pořádání Noci kostelů převzala Česká republika z Rakouska, kde se první „Lange Nacht der Kirchen“ uskutečnila v roce 2005 ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska.
V České republice se Noc kostelů poprvé odehrála v kostelech brněnské a plzeňské diecéze v roce 2009, o rok později už pak v celé České republice. Návštěvníci poznávají nejen kulturní a historickou hodnotu památek, ale seznamují se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání.

O zapojených kostelech (seznam všech na Příbramsku najdete na konci textu) a programech poskytuje aktuální informace aplikace pro chytré telefony Noc kostelů. Standardní funkcí je nabídka nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele. Vybrané kostely lze uložit mezi oblíbené, a vytvořit si tak program své vlastní Noci kostelů. Vývoj aplikací mohou lidé podpořit na portálu donator.cz.
Noc kostelů 2023 na Příbramsku
Březnice – kostel sv. Ignáce z Loyoly a sv. Františka Xaverského
Dobříš – kostel Českobratrské církve evangelické, kostel Nejsvětější Trojice
Dolní Hbity – kostel sv. Jana Křtitele na poušti
Kamýk nad Vltavou – kostel Narození Panny Marie
Milín – kostel sv. Petra, Slivice
Obořiště – kostel sv. Josefa
Pičín – kostel Narození Panny Marie
Příbram – kostel sv. Jakuba Staršího, bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře, sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách
Rosovice – kostel sv. Petra a Pavla
Sedlčany – kostel sv. Martina, modlitebna Církve adventistů sedmého dne
Smolotely-Maková Hora – kostel sv. Jana Křtitele a P. Marie Karmelské
Suchodol – kostel sv. Lukáše
Svaté Pole – kostel sv. Alžběty
zdroj: nockostelu.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem … AKTUÁLNĚ Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. … NEPŘEHLÉDNĚTE Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V … ZVÍŘATA Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, … AKTUÁLNĚ Speed Marathon už ve středu: Kde všude bude policie měřit rychlost? Speed Marathon už ve středu: Kde všude bude policie měřit rychlost? Už ve středu 15. dubna vypukne každoroční bezpečnostní akce policie Speed Marathon, … AKTUÁLNĚ Šok v žebříčku kvality života: Příbram dopadla hůř než Ústí Šok v žebříčku kvality života: Příbram dopadla hůř než Ústí Nový Index prosperity regionů 2026 ukázal, kde se v Česku žije nejlépe. Zatímco … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a … NEPŘEHLÉDNĚTE Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. … NEPŘEHLÉDNĚTE Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem … FOTO
Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz