15. 8. svátek má Hana

Běh pro republiku si připomenul politické vězně

22. října 2019   (16:22)
Běh pro republiku si připomenul politické vězně

Běh pro republiku se uskutečnil 20.10.2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami, v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie.



Běh jako pocta politickým vězňům. V letošním roce se běželo jako vzpomínka na Františka Zahrádku, kterého komunisté dlouhá léta věznili. Po událostech února 1948 se jako skaut podílel na tisku ilegálních letáků, časopisu a převáděl za hranice. Právě skauti z 1. oddílu Slivice se i v letošním roce podíleli jako dobrovolníci na organizaci, registraci běžců a vyhlášení vítězů.

„Připomenout osudy politických vězňů si přišlo více jak 200 lidí, z toho 110 běžců, které neodradilo ani podzimní mlhavé počasí. V takovémto a mnohem horším museli strádat političtí vězni mnoho roků za ostnatým drátem a těžce pracovat na těžbě uranu“, říká Josef Hovorka, organizátor Běhu pro republiku.

Běh se konal již po druhé na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných právě v táboře Vojna, ale i v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto se každoročně pořádá běh svobody a demokracie.

Okruh zavedl běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku. Vítězem letošního ročníku se stal Tomáš Bobek z Ostravy, kterého následoval Lukáš Vosmek a na třetím místě dokončil běh Lukáš Pergler. V kategorii žen obhájila loňské prvenství Anna Perglerová, na druhém místě doběhla Karolína Dušková a třetí místo obsadila Zdeňka Jeníková.

Organizátoři chystají také 17. listopadu Pochod svobody 89/19, kterým si připomeneme další příběhy politických vězňů. „Akce je určena pro širokou veřejnost, rodiny. Každý z nás může udělat něco pro rozvoj demokracie a svobody v naší zemi a i málo stačí,“ doplnil Josef Hovorka.

Akce probíhá ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram, Památníkem Vojna a za podpory města Příbram v rámci projektu Za příběhy Františka Zahrádky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Mgr. Josef Hovorka
autor: top








Další články

Rožmitál ožívá odkazem Jakuba Jana Ryby: Jedenáct nových laviček provede návštěvníky jeho příběhem Rožmitál ožívá odkazem Jakuba Jana Ryby: Jedenáct nových laviček provede návštěvníky jeho příběhem Odkaz Jakuba Jana Ryby bude v Rožmitále pod Třemšínem připomínat jedenáct nových … ZAJÍMAVOSTI Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun, speciální zákon a výstavbu nových vodních děl Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun, speciální zákon a výstavbu nových vodních děl Na boj proti suchu včetně nových přehrad chce vláda vynaložit čtyři miliardy korun. Na … AKTUÁLNĚ Přijde konečně očekávaný déšť? Česko čeká zlom počasí a výrazné ochlazení Přijde konečně očekávaný déšť? Česko čeká zlom počasí a výrazné ochlazení Vysoké teploty ještě nekončí. Nad východní Evropou se drží tlaková výše a do Česka … AKTUÁLNĚ Čtyři desetiletí pomoci lidem. Domov Svatý Jan chystá velký festival Čtyři desetiletí pomoci lidem. Domov Svatý Jan chystá velký festival Domov Svatý Jan letos slaví 40 let od svého založení. Za tu dobu se stal místem, kde … NEPŘEHLÉDNĚTE Hbití a tajemní obyvatelé brdských plání a pasek. Ještěrka obecná a živorodá mají rozdílný svět Hbití a tajemní obyvatelé brdských plání a pasek. Ještěrka obecná a živorodá mají rozdílný svět Jsou nenápadné, tiché a většinou je zahlédnete na krátký okamžik. Záblesk pohybu v … POZNÁVÁME BRDY Překonali jsme hranici 35.000. A k tomu 11.000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překonali jsme hranici 35.000. A k tomu 11.000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překročili jsme další hranici, která ještě před rokem vypadala jako něco, co se nás … NEPŘEHLÉDNĚTE Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Milovníci historických automobilů a motocyklů by si měli v kalendáři zakroužkovat … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Už tuto sobotu se v Příbrami uskuteční vůbec první Pride, tedy pochod LGBT komunity. … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,89 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Centrem dění tohoto víkendu bude nejen Svatá Hora, kde se bude konat další poutní … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz